Nie przyjmujemy zamówień telefonicznych do odwołania. Pytania prosimy kierować na adres sklep@slodkieny.pl Przepraszamy za utrudnienia.

Dlaczego pościel żółknie i jak tego uniknąć? Sposoby na pożółkłą pościel

Pościel, szczególnie ta biała lub bardzo jasna, może z czasem żółknąć. Jest to proces dość naturalny, jednak nie ma przeszkód, by go powstrzymać. Żółknięcie pościeli ma kilka przyczyn, najczęściej jest to spowodowane złym przechowywaniem pościeli i starzeniem się materiału, z jakiego ją uszyto. Zachęcamy do lektury poradnika o tym, jak uniknąć żółknięcia pościeli.

Dlaczego pościel żółknie?

Najczęstszą przyczyną żółknięcia pościeli jest jej niewłaściwe przechowywanie. Najczęściej w naszych domach gromadzimy kilka kompletów pościeli, z których używamy na zmianę 2-3. Pozostałe leżą w szafie nieużywanie i zapomniane. Naturalnym procesem jest żółknięcie pościeli, gdy długo jej nie używamy. Zbiera wtedy kurz, wilgoć z powietrza i zaczyna się odbarwiać. Nieprawidłowa cyrkulacja powietrza i gromadzący się w szafie brud sprawiają, że pościel z białej staje się pożółkła. Najprostszym sposobem, by tego uniknąć, jest po prostu niekupowanie nadmiernej ilości bielizny pościelowej na zmianę. Podobnie żółknąć będą nam nieużywane prześcieradła bawełniane i z innych tkanin.

Drugim powodem powstawania tego typu plam jest zbyt częste użytkowanie przy niedbaniu o właściwą higienę pościeli. Gdy śpimy, nasze ciało się poci, a naskórek łuszczy. Te wydzieliny wcieramy w pościel, co powoduje jej zabrudzenie i powstawanie przebarwień. Jeśli nieprawidłowo lub zbyt rzadko będziemy ją prać, z pewnością zżółknie. Co ważniejsze, śpiąc w brudnej pościeli, narażamy się na powstanie alergii, uczuleń, chorób skóry czy oczu (np. zapalenia spojówek). Na powierzchni poduszki czy kołdry gromadzą się bowiem roztocza i drobnoustroje, które szybko się namnażają i rozwijają w ciepłym, wilgotnym otoczeniu.

 

Szukasz białej pościeli, która nie zżółknie?

Zobacz najlepsze zestawy pościeli! 

Jak prawidłowo przechowywać pościel, aby się nie zabrudziła?

Najlepiej robić to w przewiewnym, zacienionym i osłonionym od kurzu miejscu. Nie wolno upychać pościeli, powinna mieć luźno. Nie zaleca się chowania jej do folii czy reklamówek. Najlepiej kłaść ją na zamykanych półkach, przykrywając bawełnianym materiałem lub bibułą.

Jak poradzić sobie z żółknącą pościelą?

Kluczowym sposobem na radzenie sobie z żółknącą pościelą jest niedopuszczenie do powstania przebarwień. Jak możemy to zrealizować? Przede wszystkim, jak już wspomnieliśmy, nie praktykujmy “chomikowania” zapasów pościeli. Kolejną kwestią jest zadbanie o miejsce, w którym je trzymamy. Powinno ono mieć swobodny dostęp powietrza oraz zapewnione regularne wietrzenie pościelipranie pościeli. Nawet jeśli nie używamy danej pościeli jersey, satynowej czy z kory, cyklicznie ją wyjmujmy i odświeżajmy. Dzięki temu zwiększymy szansę na powstrzymanie odbarwień i żółknięcia. Choć część osób uzna to za marnotrawstwo czasu, wody i środków piorących, jest to jedyna możliwość uniknięcia niszczenia pościeli.

Domowe sposoby na żółknącą pościel

Jeśli już na naszej pościeli powstały plamy, osadził się brud lub pożółkła, koniecznie musimy je kilkukrotnie, solidnie wyprać. Zanim jednak przystąpimy do tej czynności, warto sięgnąć po domowe sposoby zwiększające szansę na szybkie wybielenie prześcieradła czy poszewki.

Sposób 1 na żółknącą pościel: Namaczanie w środkach wybielających

Wiele nowoczesnych środków piorących i wybielających posiada opcję wybielania we wcześniejszym namoczeniu. Zazwyczaj na opakowaniu znajdziemy dokładną instrukcję, jak przygotować odpowiednio nasycony roztwór wody i wybielacza tak, by miał on szansę skutecznie zadziałać. Sam proces jest bardzo prosty. Musimy tylko:

  • do miski nalać wody,
  • dodać odpowiednią ilość wybielacza i zamieszać (Uwaga! skorzystaj z rękawiczek),
  • włożyć pożółkłą pościel,
  • zostawić ją w roztworze na kilka godzin,
  • następnie wyprać.

 

Jak powstrzymać żółknięcie pościeli?

Sposób 2 na żółknącą pościel: Domowe wybielanie pościeli

Jeśli nie lubisz stosować chemicznych wybielaczy, możesz sięgnąć po te bardziej naturalne. Podobnie zadziała roztwór sody i wody, a także wody z solą czy moczenie w zsiadłym mleku. Pościel lnianą można namaczać w wodzie ze spirytusem (łyżka na każdy litr wody). Decydując się na nie, warto do przygotowania roztworu używać ciepłej wody. Wyższa temperatura pomoże wydobyć z tkaniny wszelkie zabrudzenia.

Jak prawidłowo prać pożółkłą pościel?

Najważniejszą zasadą, jaką musimy przestrzegać, jest pranie zgodnie z zaleceniami producenta. Mokra pościel nie powinna czekać na rozwieszenie ani w pralce, ani poza nią. Należy jak najszybciej ją powiesić, by nie pleśniała i nie gniotła się. Nie zaleca się suszenia poszew na kaloryferze, który spowoduje, że stanie się ona szorstka i sztywna. Najlepiej jest suszyć pościel na lewej stronie, solidnie rozprostowaną na sznurkach w mieszkaniu lub poza nim (ale nie, gdy jest duża wilgotność powietrza lub gdy jest ono zanieczyszczone, ponieważ mokre pranie przejmuje zapachy). W samym słońcu należy uważać z suszeniem pościeli kolorowej i lnianej, ponieważ mogą powstać odbarwienia.

 

Masz dość pożółkłej pościeli?

Sprawdź ofertę naszej pościeli bawełnianej! 

Dowiedz się, jak najlepiej dbać o pościel i domowe tekstylia:

Metody płatności:

- Za pobraniem
- Wpłata na konto

Partnerzy logistyczni:

 

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl