- -10%
Klasa ciepła i typ kołdry - poradnik jaką wybrać kołdrę?
Trudno nam wyobrazić sobie komfortowy sen bez odpowiedniej kołdry. To ona w dużej mierze odpowiada za jakość naszego snu. W dodatku kołdra wraz z pościelą tworzą ważny element dekoracji sypialni. Na rynku dostępne są kołdry z różnym rodzajem wypełnienia, poszycia czy nawet w różnej klasie ciepła. Czy kołdra naturalna jest zawsze lepsza od syntetycznej? Zachęcamy do lektury naszego artykułu, w którym podpowiadamy, jaką kołdrę kupić.
W artykule dowiesz się, jaką kołdrę kupic:
- NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ WYBIERAJĄC NAJLEPSZĄ KOŁDRĘ?
- RODZAJ WYPEŁNIENIA KOŁDRY
- KLASA CIEPŁA KOŁDRY
- SEZONOWA SKALA CIEPŁA A WYBÓR NAJLEPSZEJ KOŁDRY
- JAKIE POKRYCIE KOŁDRY WYBRAĆ?
- JAKĄ KOŁDRĘ KUPIĆ? PODSUMOWANIE
NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ WYBIERAJĄC NAJLEPSZĄ KOŁDRĘ?
Aby wybór kołdry okazał się strzałem w dziesiątkę, przed jej zakupem koniecznie należy zwrócić uwagę na:
- Rodzaj wypełnienia
- Klasę ciepła
- Pokrycie kołdry
RODZAJ WYPEŁNIENIA KOŁDRY
Wypełnienie kołdry przekłada się na jej właściwości cieplne, dlatego powinien to być najważniejszy aspekt determinujący zakup kołdry. Wyróżnia się następujące rodzaje wypełnień:
- puch - kołdry puchowe są lekkie i dobrze izolują przed zimnem. W zależności od grubości i ilości zastosowanego puchu producenci oferują kołdry puchowe zimowe, całoroczne i letnie. Jakość kołdry puchowej zależy przede wszystkim od jakości użytego puchu. Zdecydowanie bardziej polecane są te z puchem gęsim niż kaczym, ponieważ są bardziej wytrzymałe. Wysokiej jakości kołdry puchowe są w pełni bezpieczne dla alergików i dzieci, ponieważ nie przyciągają roztocza i kurzu, dzięki czemu bez problemu można je potraktować jako kołderka dla malucha.
- pierze - ten rodzaj wypełnienia jest bardzo podobny do wypełnienia puchowego z tą jednak różnicą, że w tym wypadku ptasie pióra występują w połączeniu z pierzem. Kołdry i poduszki z pierza są nie tylko cięższe, ale i posiadają nieco gorsze właściwości termoizolacyjne w porównaniu z kołdrą puchową.
- wełna - kołdry wełniane wykonane są najczęściej z wełny owczej, dzięki czemu dobrze utrzymują ciepło i przepuszczają powietrze. Taki typ kołdry pozwala skórze oddychać i nie uczula, dlatego polecany jest alergikom.
- jedwab - kołdra z wypełnieniem jedwabnym nie uczula i nie przyciąga roztoczy dlatego - podobnie jak kołdra wełniana – ten typ wypełnienia odpowiedni jest dla alergików. Jest to towar luksusowy i jednocześnie stosunkowo drogi na tle innych wypełnień. Jedwab jest bardzo przyjemny dla skóry oraz posiada właściwości antystatyczne, dzięki czemu nie przyciąga kurzu.
- włókno poliestrowe - jest to najpopularniejszy rodzaj wypełnienia stosowany w poduszkach i kołdrach. Włókno poliestrowe składa się ze spiralnie skręconych włókien, które wewnątrz mają powietrzne kanaliki. Spiralnie skręcone włókna zapewniają elastyczność, lekkość i antystatyczność. Wkład włókna poliestrowego nie zapewnia takiego ciepła, jak kołdry wełniane czy puchowe, dlatego wykorzystywany jest w kołdrach letnich.
- włókno silikonowe - to włókno poliestrowe, które zostało dodatkowo pokryte warstwą silikonu. To lepsza i bardziej luksusowa odmiana włókna poliestrowego. Kołdry z włóknem silikonowym niewiele ważą i są odporne na odkształcenia. Silikon zapewnia naturalną ochronę przed kurzem i bakteriami, dlatego często wykorzystywany jest w kołdrach antyalergicznych (np. w kołdrach antyalergicznych 200x220)
- włókno bambusowe - bambus zwłaszcza w ostatnich czasie zyskał na popularności. Kołdry bambusowe cieszą dobrymi opiniami użytkowników, którzy cenią je za wyjątkową gładkość, sprężystość, a także trwałość. Ten typ kołder jest nie tylko bardziej miękki niż kołdry wełniane, ale i bardzo wytrzymały. Kołdra i pościel bambusowa doskonale reguluje temperaturę - zimą zabezpiecza przed zimnem, a latem zapewnia wentylację.
KLASA CIEPŁA KOŁDRY
Jednym z najważniejszych kryteriów podziału kołder jest jej klasa ciepła. Właściwości cieplne określa się za pomocą gramatury kołdry. Aby określić oznaczenie cieplne kołdry, przyjmuje się (w zależności od producenta) kilka rodzajów skali. Najpopularniejsze z nich to:
- Skala TOG – rozpoczyna się od wartości 3 TOG dla kołder ultralekkich, a kończy na wartości 16,5 TOG dla kołder bardzo ciepłych. Ta skala najczęściej stosowana jest w Wielkiej Brytanii i Europie Zachodniej.
- Sezonowa skala ciepła – opisuje przeznaczenie kołder dla poszczególnych pór roku, np. kołdra letnia (dowiedz się jak wybrać kołdrę letnią), kołdra zimowa. Najbardziej popularny sposób na określenie klasy ciepła kołdry stosowany w Polsce.
- Liczbowa skala ciepła – skala sześciostopniowa – od 1 dla kołder najchłodniejszych do 6 dla kołder najcieplejszych.
O wyborze kołdry bardzo często decydują warunki, jakie panują w sypialni. Kołdry są szyte z różnych materiałów, dlatego jedne z nich lepiej nadają się na cieplejsze dni, inne zaś idealnie sprawdzą się latem. Jeśli w mieszkaniu zawsze utrzymuje się stosunkowo wysoka temperatura, wystarczy zaopatrzyć się tylko w kołdrę letnią lub całoroczną.
SEZONOWA SKALA CIEPŁA A WYBÓR NAJLEPSZEJ KOŁDRY
W Polsce do określenia klasy ciepła kołdra najczęściej stosuje się skalę sezonową. Według tej skali kołdry dzieli się na:
- kołdry letnie - charakteryzują się niebywałą lekkością użytkowania. W zależności od rozmiaru powinny mieć gramaturę od 500 do 1200. W roli kołdry na wiosnę i lato najlepiej się sprawdzą kołdry jedwabne, ze sztucznych włókien oraz te z bambusa i kukurydzy.
- kołdry zimowe - idealna kołdra zimowa to taka, która z jednej strony gwarantuje ciepło podczas chłodnych zimowych wieczorów, z drugiej zaś strony nie powoduje nadmiernego pocenia. Na chłodniejsze dni poleca się kołdry z puchu i pierza oraz wełniane. Kołdry zimowe powinny mieć gramaturę od 1000 do 1800. W skali TOG od 12 – 13,5.
- kołdry całoroczne - jeśli chcemy mieć jedną kołdrę, najlepiej zdecydować się na tę całoroczną. W tej roli najlepiej spisze się kołdra puchowa, z granulatem silikonowym lub włóknem bambusowym.
- kołdry podwójne (duo) - ten typ kołdry składa się z dwóch warstw oddzielnych kołder (grubszej i cieńszej), które są ze sobą połączone na stałe. Warstwy wytwarzają komorę powietrzną i w ten sposób zapobiegają utracie ciepła.
- kołdry 4 pory roku – kołdra składa się z dwóch cieńszych kołder spiętych ze sobą najczęściej napami. Do dyspozycji mamy, zatem bardzo ciepłą kołdrę zimową lub dwie kołdry lekkie i cienkie.
JAKIE POKRYCIE KOŁDRY WYBRAĆ?
Kolejnym czynnikiem, który powinien determinować zakup kołdry, jest jej poszycie. Poszycie ma decydujący wpływ na wytrzymałość każdej kołdry. Do wyboru mamy:
- pokrycie bawełniane - kołdry z pokryciem bawełnianym to jedne z najbardziej higienicznych wyrobów. Wykonane są najczęściej z bawełny cienkoprzędnej, która doskonale absorbuje wilgoć;
- pokrycie bawełniano-poliestrowe - tego typu pościel charakteryzuje połączenie bawełny (wentylacja) i poliestru (odporność na uszkodzenia);
- pokrycie satynowe i jedwabne - jest miłe w dotyku, przewiewne i antystatyczne, dlatego poleca się je osobom uczulonym na kurz i roztocza;
- pokrycie z mikrowłókien - jest to najczęściej pokrycie z mikrofibry lub mikrofazy. Zaletą tego rodzaju pokrycia jest to, że jest miękkie, wytrzymałe i szybko schnie ale ma mało oddychalność – obecnie stosuje się do najtańszych kołder
- pokrycie z frotte - kołdry frotte charakteryzują się bardzo wysoką ciepłochronnością. Z pewnością taka kołdra będzie najcieplejsza na zimę. Z tego materiału wykonuje się również prześcieradła i poszewki z frotte na jaśki.
JAKĄ KOŁDRĘ KUPIĆ? PODSUMOWANIE
Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jaką kołdrę kupić. Jej wybór powinien być uzależniony od preferencji i potrzeb klienta. Pamiętajmy jednak o tym, aby zawsze wybierać kołdry od sprawdzonych producentów, bo tylko wtedy mamy gwarancję, że produkt spełni nasze oczekiwania.
Zastanawiasz się nad zakupem nowej kołdry, która zapewni Ci komfortowy i spokojny sen? U nas możesz kupić
INTERESUJĄ CIĘ INNE TEMATY ZWIĄZANE Z DBANIEM O POŚCIEL?
Koniecznie przeczytaj nasza pozostałe artykuły: