- -10%
Jak prać ścierki kuchenne? Przedstawiamy niezawodne metody
Już od wielu lat, ważnym elementem wyposażenia każdej kuchni są materiałowe ściereczki kuchenne. Pomagają one w utrzymywaniu porządku, czystości w trakcie przygotowywania posiłków, a także w sprzątaniu po nich. Niejednokrotnie stają się też ochroną przed gorącymi naczyniami. Są bardzo funkcjonalne, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by były również bardzo estetyczne (np. mogą posiadać ciekawe wzory). Jednakże najważniejsze jest to, by ściereczki kuchenne były naprawdę czyste. Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, jak prać ściereczki kuchenne.
W artykule dowiesz się, jak prać ściereczki kuchenne:
- JAKIE WYBRAĆ ŚCIERECZKI KUCHENNE?
- CO NALEŻY WIEDZIEĆ O PIELĘGNACJI ŚCIEREK KUCHENNYCH?
- JAK PRAĆ ŚCIERECZKI KUCHENNE? DAWNE SPOSOBY
- GOTOWANIE ŚCIERECZEK
- CO ILE WYMIENIAĆ ŚCIERKI NA NOWE?
- W JAKIEJ TEMPERATURZE PRAĆ ŚCIERECZKI KUCHENNE?
- W JAKICH DETERGENTACH PRAĆ ŚCIERKI KUCHENNE?
- W CZYM NAMOCZYĆ ŚCIERKI KUCHENNE?
- DOMOWY SPOSÓB NA CZYSTE ŚCIERECZKI KUCHENNE
JAKIE WYBRAĆ ŚCIERECZKI KUCHENNE?
Kuchnia, która jest sercem domu i przebywa się w niej bardzo często, powinna być miejscem czystym i bardzo estetycznym. W wielu kuchniach pięknym dodatkiem całej aranżacji stają się ściereczki kuchenne. Oczywiście oprócz wrażeń wizualnych są one także bardzo użyteczne i sprawdzają się w wielu sytuacjach (do wycierania talerzy, ścierania plam, itp.). Do swojego domu warto wybraćtekstylia kuchenne naprawdę wysokiej jakości, na przykład z bawełny. Będą one:
- trwałe i mocne,
- posiadać wysoką chłonność wody,
- zapobiegać powstawaniu zacieków oraz smug.
CO NALEŻY WIEDZIEĆ O PIELĘGNACJI ŚCIEREK KUCHENNYCH?
Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że kuchenna ściereczka na każdym swoim centymetrze kwadratowym może zgromadzić setki bakterii. Kiedy się o nie prawidłowo nie zadba, wilgotne środowisko kuchenne i wysoka temperatura mogą spowodować namnażanie się bakterii we włóknach tkaniny niemal w nieskończoność. Nie wszystkie z nich są szkodliwe, jednak część, np. ta z mięsa (po umyciu którego wytarło się ręce) jest zdecydowanie niepożądana dla ludzkiego zdrowia. Niektóre drobnoustroje mogą powodować zatrucia, a nawet pojawianie się alergii pokarmowych. Do tego kilkukrotnie mokra ścierka potrafi bardzo nieprzyjemnie pachnieć. Rozwiązaniem takiego stanu rzeczy jest systematyczne pranie ściereczek kuchennych i ich częsta wymiana - przynajmniej raz w tygodniu. Bardzo ważny jest także sam sposób prania ściereczek i temperatura, w jakiej to robimy.
JAK PRAĆ ŚCIERECZKI KUCHENNE? DAWNE SPOSOBY
Kiedyś - w kuchniach naszych babć i prababć, ścierki kuchenne były niejako wizytówką całego domu. Musiały być więc one czyste i śnieżnobiałe. Jakość ścierek świadczyła o tym, że kuchnia jest estetyczna i higieniczna. Dlatego pranie, a raczej dezynfekcja ściereczek (ale też ręczników czy bielizny pościelowej) odbywała się w bardzo dużych garnkach.
GOTOWANIE ŚCIERECZEK
Tkaniny trzeba było wygotować na wolnym ogniu, a później mocno i dokładnie wyżąć. Gotowanie odbywało się zaś z dodatkiem mydła. Przed nim stosowano ług albo korzenie rośliny nazywanej mydlnicą. Tak uprane ręczniki oraz ściereczki kuchenne były sztywne i dość szorstkie. Dlatego, by je wygładzić oraz zmiękczyć, niezbędne było ich maglowanie. Do zabijania zarazków, używano zaś żelazka z dyszą (którym tkaniny były prasowane). Tak było ok. 50 lat temu. Natomiast ponad 100 lat temu do takiego prania używano: balii i blaszanej albo szklanej tary. Obecnie cały proces pielęgnacji ściereczek zdecydowanie się zmienił.
CO ILE WYMIENIAĆ ŚCIERKI NA NOWE?
Ręcznik, który służy do wycierania naczyń należy wymieniać przynajmniej raz w tygodniu, a ściereczki którymi sprząta się kuchnię czy wyciera warzywa, trzeba wymieniać mniej więcej co dwa dni.
W JAKIEJ TEMPERATURZE PRAĆ ŚCIERECZKI KUCHENNE?
Ściereczki kuchenne trzeba prać w dość silnym detergencie, w temperaturze nie niższej niż 60°C, a najlepiej 90°C. Ta ostatnia opcja pokazuje (tak jak za czasów naszych babć), że należy wygotować ścierkę kuchenną. Jest to temperatura wskazana, niższą mogą ustawiać osoby, które obawiają się utraty kolorów lub zbiegnięcia się tkaniny.
W JAKICH DETERGENTACH PRAĆ ŚCIERKI KUCHENNE?
Zazwyczaj ściereczki pierze się w zwykłym proszku, ale obecnie na rynku coraz częściej znaleźć można odplamiacze, które mają eliminować bakterie. Zawsze trzeba jednak przeczytać dokładnie ich instrukcję użytkowania. Często nie wlewa się ich bowiem do pralek, ale wcześniej namacza w nich ściereczki. Warto też wiedzieć, że ścierki, na których znajdują się bakterie pochodzące z żywności, powinny być prane osobno. Definitywna wymiana ściereczek kuchennych - na nowe - powinna następować 1-2 razy w roku, bo nawet częste pranie nie jest w stanie zniszczyć wszystkich bakterii i grzybów.
W CZYM NAMOCZYĆ ŚCIERKI KUCHENNE?
Jeśli po wypraniu na ściereczkach nadal utrzymuje się brud, nie trzeba ich od razu wyrzucać, a można spróbować wybielić ściereczki kuchenne. Jak to zrobić? Wystarczy przygotować domową mieszankę składającą się z 2 łyżek oleju, 2 łyżek wybielacza oraz 5 łyżeczek proszku do pieczenia i namoczyć w niej ściereczki, a następnie uprać je raz jeszcze w pralce. Po plamach nie powinno zostać żadnych śladów!
DOMOWY SPOSÓB NA CZYSTE ŚCIERECZKI KUCHENNE
Ściereczki kuchenne ze wszystkich bakterii oczyszczać można również bez użycia detergentów. Aby były czyste, a zarazem pachnące i nie utraciły swojego pierwotnego wyglądu, w misce należy wymieszać:
- ciepłą wodę (tyle, by pokryła ściereczki),
- 3 łyżki sody oczyszczonej,
- łyżkę boraksu (wytwarzanego z minerału będącego źródłem boru),
- orzechy do prania.
W takiej mieszance trzeba zamoczyć ściereczki i zostawić je na 24 godziny. Po tym czasie odciśnięte ściereczki wkłada się do pralki (z 1 łyżką sody oczyszczonej) i pierze w temperaturze 40°C.
Jak więc widać, regularne pranie zabrudzonych ścierek kuchennych jest bardzo ważne. Może odbywać się na różne sposoby, przy wykorzystaniu zarówno detergentów sklepowych jak i domowych patentów.
Chcesz kupić ściereczki do swojej kuchni?
INTERESUJĄ CIĘ INNE TEMATY ZWIĄZANE Z TEKSTYLIAMI?
Koniecznie przeczytaj nasze pozostałe artykuły: