958354352
Jak usunąć trudne plamy z obrusu? Kompleksowy poradnik

Jak usunąć trudne plamy z obrusu? Kompleksowy poradnik

wrz 04, 2024 0 Komentarze

Obrus, przez wzgląd na pełnioną przez siebie funkcję, jest bardzo często narażony na różnego rodzaju zabrudzenia. Plamy z czerwonego wina, kawy i herbaty, tłuszczu, wosku czy atramentu niejednokrotnie spędzają nam sen z powiek. Materiał z widocznymi przebarwieniami, zniszczony przez wielokrotne pranie w silnych, chemicznych detergentach, często nadaje się jedynie do wyrzucenia. W jaki sposób pozbyć się trudnych plam z obrusu, nie uszkadzając przy tym tkaniny? Przedstawiamy kompleksowy poradnik.

Jak usunąć trudne zabrudzenia z obrusu?

Spis treści:

  1. Obrus - czy jeszcze jest nam potrzebny?
  2. Jak usunąć trudne plamy z obrusu? Dwie złote zasady
  3. Sposoby na pozbycie się konkretnych zabrudzeń z obrusu

Obrus - czy jeszcze jest nam potrzebny?

Obrus to tkanina, który służy do przykrycia stołu głównie podczas posiłków. Pełni dwie podstawowe funkcje: ochronną i dekoracyjną. Współcześnie coraz częściej rezygnujemy z nakrywania materiałem stołu na co dzień, ponieważ lakierowane i łatwe w czyszczeniu blaty same w sobie prezentują się doskonale. Trudno jednak wyobrazić sobie ważne wydarzenia bez obrusu, takie jak rodzinne uroczystości czy święta. Tkaniny te dodają elegancji i odświętności, a często zachwycają również kunsztem wykonania i zaspokajają nasze wrażenia estetyczne ozdobnością. Współcześnie bardzo popularne są:

Jak usunąć trudne plamy z obrusu? Dwie złote zasady

Obrus, ze względu na funkcję, jaką pełni, jest często narażony na różnego typu plamy i zabrudzenia. Niektóre z nich, na przykład czerwone wino lub tłuszcz, bardzo trudno wywabić z tkaniny. Wiele zależy od samego rodzaju materiału. Doskonałym wyborem jest inwestycja w dedykowane obrusy plamoodporne, które są wyjątkowo przyjemne w czyszczeniu. W innych wypadkach warto stosować się do dwóch złotych zasad:

  1. Im wcześniej usuniesz plamę, tym lepiej. Świeże zabrudzenia łatwiej sprać z materiału, nie pozostawiając po nich śladu. Oczywiście nie oznacza to, żeby w trakcie przyjęcia ściągać obrus ze stołu, ale aby podjąć odpowiednie kroki pielęgnacyjne zaraz po uprzątnięciu blatu i zdjęciu nakrycia.
  2. Przed upraniem obrusu, namocz go. Do wody warto dodać odplamiacz, a materiał zaprać ręcznie w najbardziej zabrudzonych miejscach. Jeśli nie dysponujemy dedykowanym środkiem odplamiającym, zadanie to może spełnić płyn do mycia naczyń lub pasta do zębów, które zwykle mamy pod ręką.

Sposoby na pozbycie się konkretnych zabrudzeń z obrusu

Niektóre plamy są bardziej uporczywe od innych. Często trudno sobie poradzić z pozostałym na obrusie czerwonym winem, tłuszczem, woskiem czy atramentem. Jak pozbyć się z materiału konkretnych, najcięższych do wywabienia plam? Oto kilka sposobów.

Plamy po czerwonym winie

Widząc rozlane czerwone wino na białym obrusie, często skazujemy materiał na straty. Z takimi plamami powinna sobie jednak poradzić sól, którą należy obficie posypać tkaninę, a następnie wetrzeć w nią. Kolejnym krokiem jest upranie obrusu w zimnej wodzie. W przypadku białych nakryć, plamy z wina można wywabić również wodą utlenioną.

Plamy po kawie lub herbacie

Charakterystyczne półksiężyce na obrusie - ślady po filiżankach z gorącymi napojami - to jedne z najczęstszych zabrudzeń stołu. Do plam po herbacie powinna wystarczyć ciepła woda z dodatkiem sody oczyszczonej. Kawa wymaga większego zachodu - można spróbować wody utlenionej lub wody z dodatkiem octu.

Plamy po barszczu czerwonym

Im szybciej usuniemy ślady barszczu czerwonego z obrusu, tym lepiej. Mogą w tym pomóc sól lub gorące mleko. Dobrym sposobem jest również alkohol - aby wywabić plamę, należy polać ją białym winem lub szampanem.

Tłuste plamy

Tłustych plam (na przykład po maśle lub oleju) nie powinno się wywabiać samą wodą, ponieważ może to tylko utrwalić zabrudzenie. Do wyczyszczenia materiału świetnie nada się domowy odplamiacz - na przykład płyn do naczyń, którym należy zaprać plamę przed wrzuceniem obrusu do pralki.

Plamy po atramencie i tuszu z długopisu

Czasem wystarczy chwila nieuwagi, aby poplamić tkaninę tuszem z długopisu lub atramentem. Jak wywabić tego typu plamy? Z wkładem długopisu poradzi sobie ciepłe mleko - materiał należy namoczyć, kolejno wyprać go w chłodnej wodzie z mydłem, a na koniec wrzucić do pralki z dedykowanym detergentem. Na zabrudzenia po atramencie może zadziałać pasta do zębów lub krem do golenia.

Plamy z krwi

Z plamami z krwi na obrusie, powstałymi na przykład w wyniku skaleczeń, powinna poradzić sobie zimna woda z szarym mydłem lub woda utleniona. Niektóre tkaniny dobrze reagują też na posypanie zabrudzenia solą (jak w przypadku czerwonego wina).

Plamy po wosku

Nieestetyczne plamy po wosku ściekającym ze świecy to prawdziwa zmora dla obrusów. Na szczęście jest na nie sposób: wystarczy wziąć papier i żelazko. Zabrudzenie przykrywamy papierem śniadaniowym lub ręcznikiem papierowym i zaprasowujemy plamę żelazkiem, aż wosk będzie łatwo odchodził z materiału. Następne pierzemy obrus w pralce w 60 stopniach (o ile pozwala na to tkanina i zalecenia producenta).

Stare plamy na obrusie

Chociaż plamy powinno się usuwać w momencie, gdy są jeszcze świeże, nie oznacza to, że stare obrusy są skazane na wyrzucenie. Na zaschnięte zabrudzenia powinna zadziałać soda oczyszczona z dodatkiem octu. Chociaż ten duet sprawdza się w wielu różnych przypadkach, warto pamiętać, że soda oczyszczona to znany od wielu lat środek o właściwościach wybielających.

Przeczytaj również inne nasze artykuły:

Zostaw odpowiedź

*
*Nie opublikowano
*
*

Kliknij i oceń artykuł

Ocena: 5.00 / 5 (2 oceny)