

Jak oduczyć dziecko spania w jednym łóżku z rodzicami?
Spanie z rodzicami to dla malucha sposób na uspokojenie się i zaspokojenie potrzeby bliskości. Większość dzieci przechodzi taki okres w swoim życiu, że chce zasnąć w sypialni mamy i taty, a unika własnego łóżeczka. Budowanie w ten sposób więzi rodzinnych jest naturalne i potrzebne obu stronom. Jednak przychodzi taki moment, w którym postanawiamy oduczyć dziecko spania z rodzicami, by uczyło się samodzielności. To proces, który wymaga cierpliwości i zrozumienia potrzeb pociechy. Najlepiej zacząć od stopniowego przyzwyczajania malucha do samodzielnego zasypiania we własnym łóżku i konsekwentnego trzymania się zasad. Choć bez wątpienia czasem będzie to bardzo trudne. W jaki sposób zorganizować ten proces, by był płynny i bezbolesny dla obu stron? Zapraszamy do lektury artykułu, w którym podpowiadamy skuteczne metody nauki samodzielnego spania dziecka.
Spis treści:
- Dlaczego dziecko chce spać z rodzicami?
- Czy spanie z dzieckiem wpływa na jego rozwój?
- Kiedy jest najlepszy czas, by oduczyć dziecko od spania z nami w łóżku?
- Metody na odzwyczajanie dziecka spania z mamą i tatą
- Jak przygotować dziecięce łóżko, by dziecko chciało w nim usypiać?
- Zadbaj o rytuały i bliską więź między rodzicami a dzieckiem
Dlaczego dziecko chce spać z rodzicami?
W pierwszych miesiącach życia dziecko potrzebuje stałego kontaktu z rodzicem. Wspólne rytuały, bliskość, konsekwencja sprawiają, że czuje się ono bezpieczne. Niemowlę wymaga częstego karmienia, co decyduje o tym, że wielu rodziców bierze malucha do swojej sypialni lub łóżka. Takie rozwiązanie jest na tym etapie wygodniejsze. Niemowlę lubi się wtulać, czuć dotyk bliskich. Dlatego tak często noworodki zasypiają na lub przy rodzicach. Bycie w pobliżu matczynej piersi daje im poczucie bezpieczeństwa. Gdy dziecko zaczyna rosnąć, jego potrzeby nieco się zmieniają, Jednak należy pamiętać, że w swoim życiu będzie przechodzić różne okresy, od tzw. "mamozy", kiedy po ok. 8 miesiącu życia całym jego światem będzie mama, po silną potrzebę samodzielności. A gdy dziecko skończy 6 miesięcy, zaczynają się pojawiać lęki separacyjne i może się ono budzić w nocy, jeśli nie będzie przy nim rodzica. Każdy taki trudny okres kiedyś się jednak kończy. Należy pomóc dziecku przez niego przejść.
Czy spanie z dzieckiem wpływa na jego rozwój?
Spanie z dzieckiem, znane również jako co-sleeping, to temat budzący wiele dyskusji. Zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy przedstawiają argumenty dotyczące wpływu na rozwój malucha. Z jednej strony, bliskość fizyczna, szczególnie w pierwszych miesiącach życia, sprzyja budowaniu silnej więzi emocjonalnej między dzieckiem a rodzicem. Z drugiej strony długotrwałe spanie pociechy z rodzicami może utrudniać dziecku naukę samodzielności i niezależności, a także negatywnie wpływać na jakość snu domowników. Brak oddzielnej przestrzeni do spania będzie również negatywnie wpływać na intymność partnerów.
Kiedy jest najlepszy czas, by oduczyć dziecko od spania z nami w łóżku?
Pierwsze oswajanie dziecka z nauką samodzielnego zasypiania możemy rozpocząć pomiędzy 10 a 16 miesiącem życia. Pamiętaj, by nie wprowadzać zbyt wielu zmian w życiu dziecka naraz. Jeśli zmieniasz jego sposób karmienia (np. rezygnujesz z karmienia piersią) nie łącz tego ze zmianą miejsca snu. Najważniejsze jest zapewnienie dziecku poczucia bezpieczeństwa i czasu na odzwyczajanie się od łóżka rodziców. Żadne gwałtowne zachowania nie są zalecane. Spanie we własnym łóżku może być początkowo trudne dla malucha, ale my powinniśmy być konsekwentni i stopniowo go odzwyczajać od tego.
W jakim wieku dziecko powinno spać samo?
Mimo że kwestia czasu oduczenia dziecka spania z rodzicami jest dość popularnym dylematem rodziców, to trudno udzielić na nią jednoznacznej odpowiedzi. Teoretycznie im szybciej maluch zacznie spać sam, tym lepiej. Jednak wszystko zależy od danej sytuacji i potrzeb. Każde dziecko rozwija się indywidualnie, a gotowość do samodzielnego zasypiania zależy od wielu czynników, takich jak: temperament, doświadczenia i ogólny stan emocjonalny. Warto jednak nie przeciągać tego procesy - dziecko w wieku przedszkolnym powinno spać już we własnym pokoju. Dziecko w wieku szkolnym obowiązkowo musi zasypiać w swoim łóżku. Jeśli nadal ma z tym trudności, warto poszukać przyczyn, np. lęki nocne, problemy w szkole czy trudne sytuacje rodzinne i skonsultować się z psychologiem dziecięcym.
Metody na odzwyczajanie dziecka spania z mamą i tatą
Jeśli chcesz oduczyć dziecko spania z mamą, nie rób nic za plecami malucha. Postaw na rozmowę i szczerość, by nie poczuł się on zagrożony. Wbrew pozorom, dziecko nawet kilkuletnie potrafi bardzo wiele zrozumieć. Postarajmy się w prostych słowach przekazać, że maluch zaczyna dorastać i czas zamienić wspólne spanie na spanie we własnym łóżeczku. Sposób komunikowania dobierz do swojej pociechy. Nie spiesz się i uzbrój w cierpliwość. Ogromne znaczenie ma sposób, w jaki zostanie przeprowadzona rozmowa.
Zacznij od drzemek
Jeśli dziecko śpi z rodzicami zarówno w nocy, jak i w dzień, zacznij od odzwyczajania go od wspólnego spania z Wami podczas drzemek. Są one zazwyczaj krótsze i mniej obciążone emocjonalnie niż sen nocny, dlatego stanowią idealny grunt do ćwiczeń. Możesz zacząć od odkładania dziecka po zaśnięciu do swojego łóżeczka lub od razu w nim usypiać, czytając bajki lub śpiewając kołysanki. Jeśli maluch zasypia tylko przy mamie, spróbuj położyć go do łóżeczka, gdy będzie senny, ale jeszcze nie śpi głęboko. Warto stopniowo skracać czas spędzony przy łóżeczku, aż dziecko nauczy się samodzielnego zasypiania.
Przebywanie w pokoju dziecka przed zaśnięciem
Ta metoda polega na stopniowym przyzwyczajaniu dziecka do samodzielnego zasypiania w jego własnym łóżku poprzez spędzanie z nim czasu w jego pokoju przed snem. Zamiast usypiać malucha w Twoim łóżku, a następnie przenosić go do jego pokoju (co często skutkuje przebudzeniem i protestem), wykonuj wieczorne rytuały w pokoju dziecka. Z czasem, gdy maluch poczuje się pewniej, można stopniowo skracać czas spędzony przy jego łóżku.
Jeśli dziecko będzie wołać rodziców do pokoju i narzekać na złe samopoczucie, wejdź, uspokój je i zapewnij o swojej obecności, ale delikatnie zachęcaj do samodzielnego zaśnięcia.
Wyeliminowanie nocnych wycieczek do łóżka rodziców
Wycieczki do sypialni rodziców to częsty element procesu odzwyczajania dziecka od wspólnego spania. Niezależnie od tego, jak konsekwentnie postępują dorośli w ciągu dnia lub wieczorem, pociecha może budzić się w nocy i instynktownie szukać bliskości rodziców. Aby oduczyć dziecko przychodzenia do sypialni, niezbędna jest konsekwencja i spokój. Może powodować to wiele nieprzespanych nocy spowodowanych odprowadzaniem pociechy do własnego łóżka. Można krótko pocieszyć dziecko, ale bez zbędnego przedłużania i ulegania prośbom. Maluch musi zrozumieć, że jego nocne wycieczki nie przyniosą oczekiwanego rezultatu.
Jak przygotować dziecięce łóżko, by dziecko chciało w nim usypiać?
Aby sprawnie odzwyczaić dziecko od spania z rodzicami, warto wspólnie z nim przygotować dla niego pokój z atrakcyjnym dla niego miejscem do odpoczynku. Dużo łatwiej będzie nauczyć dziecko spania w łóżeczku, jeśli będzie się mu ono zwyczajne podobać. Wnętrze powinny wypełnić wysokiej jakości, nieuczulające tekstylia dziecięce w ulubionym kolorze malucha lub z motywami z bajek. Czego nie może zabraknąć w pokoju dziecka?
- łóżka z dobrej jakości materacem
- podkładów na materac, chroniących go przed zabrudzeniami
- miękkiego, niedrapiącego prześcieradła dziecięcego
- lekkiej, ciepłej, ale nieprzegrzewającej kołdry dziecięcej
- poduszki dziecięcej dopasowanej wielkościowo
- ładnej i naturalnej pościeli dziecięcej
- ewentualnie kocyka dla dziecka i poszewek dziecięcych.
Wybierając powyższe tekstylia, dobrze jest się zastanowić, pod czym śpimy my i w czym dobrze odpocznie maluch. Postawmy na materiały wysokiej jakości, z naturalnych tkanin. Dzięki temu nie będziemy obawiać się o przegrzanie, a dziecko się nie będzie wybudzać. Na początku warto młodszemu i starszemu dziecku zostawić zapaloną lampkę, by delikatne światło pomogło się wyciszyć.
Warto przeczytać także: 8 najciekawszych propozycji na pościel dla przedszkolaka
Zadbaj o rytuały i bliską więź między rodzicami a dzieckiem
Podczas kładzenia malucha do spania ważne są wieczorne rytuały, które pomagają zasnąć i minimalizują nocne pobudki. Dzieci mają różne zwyczaje i nawyki i musimy je uwzględniać w trakcie przeniesienie dziecka do osobnego pokoju. Dobrze jest również mieć świadomość, że gdy dziecko choruje, warto mu pozwolić wrócić do łóżka rodziców, jeśli ma taką potrzebę. To zadziała na nie kojąco.
Gdy maluch jest gotowy do spania osobno, proces powinien pójść dość sprawnie. W przeciwnym razie może zająć nam to nieco więcej czasu, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by ćwiczyć układanie dziecka do spania samodzielnego także bez pełnej gotowości.
Szukasz pościeli i kołdry dla dziecka, by zapewnić mu komfort snu?
Sprawdź naszą bogatą ofertę tekstyliów dziecięcych i wybierz coś dla siebie!
- Jaką kupić pościel dla dziewczynki?
- Pościel dziecięca na licencji czyli jaka?
- Kołdra puchowa czy syntetyczna - jaka będzie lepsza dla dziecka?