958354352
Jaka pościel dla osób i dzieci z nadwrażliwością sensoryczną?

Jaka pościel dla osób i dzieci z nadwrażliwością sensoryczną?

sie 07, 2024 0 Komentarze

Odbieranie świata i bodźców przez osoby mające problem z nadwrażliwością sensoryczną jest zupełnie inne niż u zdrowych ludzi. Nadwrażliwość na dźwięki, dotyk, światło, smaki może być bardzo uciążliwa. Warto więc zdać sobie sprawę z tego, jak ważne jest przygotowanie dla takiej osoby miejsca do odpoczynku Jest ono bowiem kluczem do późniejszego łagodniejszego radzenia sobie z bodźcami. Zdrowy sen mogą zapewnić odpowiednio dobrane tekstylia. Co to oznacza? Zapraszamy do lektury artykułu, w którym odpowiadamy na pytanie, jaka pościel sprawdzi się u osób dorosłych i dzieci zmagających się z nadwrażliwością sensoryczną.

Nadwrażliwość sensoryczna - jak wybrać pościel

Spis treści:

  1. Czym jest nadwrażliwość/nadreaktywność sensoryczna?
  2. Czy na nadwrażliwość sensoryczną cierpią tylko dzieci?
  3. Jak walczyć z nadreaktywnością sensoryczną?
  4. Jak dobrać pościel dla osób z nadreaktywnością sensoryczną?
  5. Jakiej pościeli unikać w przypadku nadwrażliwości na bodźce?

Czym jest nadwrażliwość/nadreaktywność sensoryczna?

Na początku warto przybliżyć samo pojęcie nadwrażliwości (inaczej nadreaktywności) sensorycznej. Jest to rodzaj zaburzenia, zespołu patologicznych reakcji. Są one spowodowane zaburzeniami w sposobie przyswajania bodźców, które odbierają nasze zmysły. Wrażenia są źle interpretowane, a reakcja na nie staje się nadmierna. Mózg po nieprawidłowym przetworzeniu sygnałów każe organizmowi reagować nadmiernie, nieadekwatnie do sytuacji. Co więcej, takie reakcje będą męczące dla danej osoby, dlatego stopniowo zacznie ona unikać tych bodźców. Nadwrażliwość sensoryczna może dotyczyć wielu sygnałów bądź też jednego określonego. Znajdziemy więc osoby nadwrażliwe na dźwięki, dotyk, zapach, smak, światło lub tylko na jeden z wymienionych bodźców.

Naturalnym jest, że osoby zmagające się z tym problemem będą dążyły do unikania poszczególnych sygnałów, np:

  • będą jadły tylko potrawy o określonej, pasującej im teksturze
  • będą odcinać się od dźwięków
  • będą unikać osób o intensywnych perfumach czy miejsc z mocnymi zapachami
  • będą unikać materiałów, które są drapiące, uciskające i nieprzyjemne.

Jak widać, nadwrażliwość sensoryczna może mocno wpływać na sposób odczytywania otoczenia dziecka i twój. Często towarzyszy ona takim zaburzeniom jak lękowe, zespół Aspergera, ADHD czy autyzm.

Czy na nadwrażliwość sensoryczną cierpią tylko dzieci?

Choć do niedawna nadwrażliwość sensoryczna była przypisywana do różnych stadiów dziecięcego rozwoju, to wiemy, że jest to zaburzenie układu proprioceptywnego, który dotyczy osób bez względu na wiek. Każdy z nas powinien więc zastanowić się, czy nie ma problemów z odbiorem różnego rodzaju sygnałów np. szeleszczącymi materiałami, głośnymi dźwiękami, określonymi zapachami czy smakami. Jeśli podejrzewamy, że nasza indywidualna integracja sensoryczna nie działa prawidłowo, warto skorzystać z pomocy specjalistów. Być może nie da się w pełni wyeliminować tego problemu, ale na pewno będziemy w stanie złagodzić jego nieprzyjemne skutki.

Jak walczyć z nadreaktywnością sensoryczną?

Obecnie metody pracy z tym zaburzeniem intensywnie się rozwijają. Dzięki systematycznej pracy można uzyskać znacznie niższą wrażliwość na różnego typu bodźce i nauczyć się nimi postępować. Podstawą jest ergoterapia, czyli wykonywanie powtarzających się czynności, które mają na celu oswojenie nas z danym sygnałem (np. hałasem). Często wykorzystuje się w pracy z zaburzeniem specjalne kołderki obciążeniowe. Jest to szczególny rodzaj kołdry, szytej pod daną osobę, który jest wyjątkowo ciężki i ma odcinać od bodźców, dając ulgę układowi nerwowemu. We wnętrzu kołdry obciążeniowej znajdują się specjalne wypełnienie, najczęściej z kulki szklanej, a jej waga jest dostosowana do wagi danej osoby i stanowi zazwyczaj 10% tej masy.

Jak dobrać pościel dla osób z nadreaktywnością sensoryczną?

Aby zapewnić komfortowy sen osobom z nadwrażliwością sensoryczną, konieczne jest zadbanie o dobór odpowiednich tekstyliów do sypialni, takich jak pościelkocprześcieradło czy poduszka. Istotne są również faktury poszewek na poduszki oraz narzut. Tkanina, z których są wykonane, nie może być twarda i drapiąca. Ważne będą zasady, w jakich można je prać. Zdecydowanie najlepszy wyborem będą produkty delikatne, o miękkiej strukturze (jak minky) i niezbyt dużym ciężarze. Dobrze jest używać tekstyliów z naturalnych materiałów (takie jak bawełniane pościele).

Jakiej pościeli unikać w przypadku nadwrażliwości na bodźce?

Przede wszystkim odradzam wybór pościeli sztucznych, których materiały może i są miękkie, ale skóra będzie na nie źle reagować, pocić się i mogą wystąpić alergie. Warto zrezygnować z produktów szorstkich (jak pościeli z satyny gofrowanej czy pościeli lnianej). Unikajmy również:

Szukasz pościeli dla dziecka z nadwrażliwością sensoryczną?

Sprawdź naszą bogatą ofertę pościeli dziecięcych i wybierz coś dla siebie!

Przeczytaj również inne nasze artykuły:

Zostaw odpowiedź

*
*Nie opublikowano
*
*

Kliknij i oceń artykuł

Ocena: 4.00 / 5 (4 oceny)