958354352
Dlaczego ręczniki po praniu są szorstkie i śmierdzą? Mamy na to sposoby!

Dlaczego ręczniki po praniu są szorstkie i śmierdzą? Mamy na to sposoby!

kwi 17, 2019 Ręczniki , Po zakupie , Łazienka 0 Komentarze

Czystość i świeżość pościeli i ręczników to cechy, na których najbardziej nam zależy. W tym celu dbamy o regularne ich pranie, w odpowiednich środkach. Co jednak w sytuacji, gdy po praniu ręczniki są szorstkie i nieprzyjemnie pachną? Znamy sposoby, by uniknąć takich sytuacji. Zapraszamy do lektury!

Twarde, szorstkie ręczniki po praniu - jak tego uniknąć?

Gdy kupujemy ręczniki, zwracamy bardzo dużą uwagę na jakość materiału, z jakiego zostały wykonane oraz na ich miękkość. Lubimy po kąpieli otulać się delikatnymi ręcznikami, które będą dobrze chłonąć wodę, ładnie pachnieć i delikatnie zbierać nadmiar wilgoci. Często jednak okazuje się, że nasze ręczniki są takie tylko do pierwszego prania.

 

Szukasz miękkich ręczników?

Zobacz najlepsze zestawy ręczników

 

Dlaczego ręczniki robią się szorstkie po praniu?

Zazwyczaj wynika to z dwóch przyczyn - słabej jakości włókien, z jakich wykonano ręcznik lub nieprawidłowe pranie. Choć wydaje nam się, że prawidłowo używamy pralki, popełniamy wiele błędów, z których nawet nie zdajemy sobie sprawę. Najczęściej wkładamy do prania zbyt wiele ubrań na raz. Ręczniki nabierają podczas odświeżania w pralce dużo wody i zwiększają swoją objętość. Jeśli bęben jest przeładowany, komplety ręczników źle się wypłukują, a środki piorące pozostaną we włóknach. To powoduje ich usztywnienie i wrażenie szorstkości. Podobny skutek będzie miało pranie w zbyt niskiej temperaturze - środki piorące nie rozpuszczą się i ręczniki staną się twarde.

Jak prać ręczniki, by nie były szorstkie?

Nie możemy używać zbyt wiele środka piorącego, za niskich temperatur i płynów zmiękczających. Wbrew pozorom najlepsze efekty i najbardziej miękkie ręczniki będziemy mieć, piorąc je w wysokiej temperaturze, nieprzepełnionym bębnie i bez sztucznych zmiękczaczy.

Jak zmiękczyć ręczniki? Kilka porad praktycznych

Najlepiej jest dbać odpowiednio o ręczniki, zwykłe i plażowe, w opisany powyżej sposób. Jeśli zauważymy, że nasze kąpielowe okrycia stają się szorstkie i twarde, możemy skorzystać z domowych metod na ich zmiękczenie. Wypierzmy ręcznik w najwyższej dozwolonej na metce temperaturze, z niewielką ilością proszku oraz białym octem.  Zmiękczy on włókna i zadba o lepsze wypłukanie się środka piorącego. Uważajmy również na ilość obrotów - nie powinna być większa niż 700/minutę. Ręczniki warto wysuszyć w suszarce bębnowej, która rozdzieli i spulchni ich materiał. Przed rozwieszeniem dokładnie strzepnijmy ręcznik, by włókna nie były zbite. Jeśli tylko jest to możliwe, warto ręczniki suszyć na świeżym powietrzu. Dzięki temu mamy pewność, że wyschnie dość szybko i nie zatęchnie. Duża wilgotność powietrza sprawia bowiem, że wilgoć z ręczników odparowuje zbyt wolno. Co ciekawe, ręczniki warto suszyć na zewnątrz również zimą. Mróz bowiem zmiękcza włókna i czyni ręczniki puszystymi. Podobne zasady dotyczą prania ściereczek.

Jeśli mimo zastosowania tych działań nasze ręczniki są nadal szorstkie, przyczyną może być twarda woda. Wtedy konieczne będzie zastosowanie środków zmiękczających wodę.

 Domowe sposoby na miękkie ręczniki

Jak prać śmierdzące ręczniki?

Ręczniki bywają nie tylko twarde i szorstkie, ale również śmierdzące. Najczęściej wynika to z naszej winy - zostawiamy mokre w wilgotnej łazience lub wręcz niewysuszone zostawiamy w pralce lub koszu na pranie. To w krótkim czasie prowadzi do ich pleśnienia i zatęchnięcia. Śmierdzące ręczniki możemy doprowadzić do odpowiedniego stanu, by ponownie z nich korzystać. Konieczne będzie kolejne pranie, a nawet dla pewności dwa. Możemy skorzystać z wymienionych już metod na miękkie ręczniki. Kluczowe będzie jednak dokładne ich wysuszenie.

Śmierdzące ręczniki po praniu - jak sobie z nimi poradzić?

Niezależnie od tego, z czego wykonany jest nasz ręcznik (bawełna, mikrofibra etc.), może się zdarzyć, że będzie on zbierał bakterie i brzydko pachniał. Kluczowe jest częste jego pranie. Jeśli już mamy śmierdzące ręczniki, warto skorzystać z domowych sposobów na ich odświeżenie.

Namoczenie twardych i śmierdzących ręczników w occie

Do zwykłego prania ręczników (pamiętaj o odpowiedniej temperaturze!) dodaj szklankę octu. Potem włącz kolejne pranie, tym razem dodając do niego pół szklanki sody oczyszczonej. Nigdy nie łącz ze sobą tych dwóch składników w jednym cyklu. Ocet naturalnie zabije bakterie, które są przyczyną nieprzyjemnego zapachu. Soda z kolei zadba o dezynfekcję materiału i pozbawi go brzydkiej woni. Dzięki tym dwóm, obecnym w każdej kuchni, produktom pozbędziemy się śmierdzących po praniu ręczników. Zyskamy ręczniki wyjątkowo miękkie i pachnące.

Śmierdzące ręczniki - jak je prać?

Jak unikać brzydko pachnących ręczników?

Przede wszystkim musimy zadbać, by każdorazowo dokładnie wysychały. Po kąpieli najlepiej jest je suszyć w innym, przewiewnym pomieszczeniu. Warto uważać na ilość stosowanych detergentów, nie tylko szkodzą one naszej skórze, ale i włóknom. Zamiast płynów do płukania i zmiękczania regularnie stosuj do prania ocet, sodę oczyszczoną czy cytrynę.

 

Potrzebujesz miękkich i pachnących ręczników?

Sprawdź naszą ofertę

 

Dowiedz się więcej o sposobach na świeże pranie, przeczytaj inne artykuły o pościeli i ręcznikach:

Zostaw odpowiedź

*
*Nie opublikowano
*
*

Kliknij i oceń artykuł

Ocena: 3.48 / 5 (27 ocen)