- -10%
Rozmiary ręczników - jak dobrać idealny?
Ręcznik to nieodłączny element wyposażenia naszego domu. Służy nie tylko do wycierania ciała po kąpieli, ale przydaje się również w kuchni, na basenie i na plaży, a także podczas opieki nad niemowlętami. Przeznaczenie i wykorzystanie ręcznika zależy od kilku aspektów, między innymi rodzaju materiału, gramatury czy koloru i wzoru. Duże znaczenie ma również sam rozmiar. Jak dobrać ten idealny do naszych potrzeb? Przedstawiamy kompleksowy przewodnik po rozmiarach ręczników.
- Dlaczego warto zwracać uwagę na rozmiar ręczników?
- Zastosowanie małych ręczników H2
- Średnie ręczniki o uniwersalnym zastosowaniu
- Duże ręczniki idealne na wyjazdy
- Niestandardowe rozmiary ręczników
- Ile ręczników powinniśmy mieć w domu?
- Jak kupować ręczniki?
Dlaczego warto zwracać uwagę na rozmiar ręczników?
Współcześnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów ręczników. Możemy je wybierać pod względem jakości tkaniny, gramatury, koloru lub wzoru, ale jednym z najważniejszych aspektów jest rozmiar. To w dużej mierze od niego zależy przeznaczenie ręcznika i jego późniejsze wykorzystanie. Mały, kwadratowy ręcznik wielkości 30x30 cm zupełnie nie sprawdzi się na plaży, podobnie jak ogromny ręcznik plażowy okaże się mało funkcjonalny jako materiał przeznaczony do wytarcia mokrych rąk po skorzystaniu z toalety. Dlatego wybierając idealną wielkość ręcznika, powinniśmy od razu znać jego przeznaczenie. Dzięki temu unikniemy problemów podczas jego późniejszego używania.
Zastosowanie małych ręczników
Małe ręczniki sprawdzają się idealnie w łazience do osuszenia rąk. Powieszone na haczyku obok umywalki pozwalają na szybkie wytarcie mokrych dłoni, a przy tym nie zajmują dużo miejsca. Dobrane w odpowiednim kolorze mogą ponadto stanowić wspaniałe uzupełnienie aranżacji całego pomieszczenia. Ręczniki małej wielkości są również bardzo często wykorzystywane dla dzieci i stanowią jeden z elementów wyposażenia przedszkolnej wyprawki. Ręczniki o niewielkim rozmiarze wykorzystuje się także jako tak zwane dywaniki kąpielowe, na których stajemy tuż po wyjściu spod prysznica. To rozwiązanie spotykane najczęściej w hotelach, ale również w domach.
Do małych ręczników zaliczamy:
- ręczniki kwadratowe w rozmiarze 30x30;
- ręczniki 30x50;
- ręczniki prostokątne 40x60;
- ręczniki 50x70 (najczęściej funkcjonujące jako dywaniki kąpielowe).
Średnie ręczniki o uniwersalnym zastosowaniu
Ręczniki zaliczane do średnich są najpopularniejszym ich rodzajem i mają bardzo uniwersalne zastosowanie. Do tej kategorii zaliczamy tkaniny, których szerokość nie przekracza 70 cm, a długość - 120 cm. Ręczniki średniej wielkości są idealne do codziennego użytku. Służą do wygodnego osuszenia ciała po kąpieli lub prysznicu, rutynowej toalety i mogą nadać się do stworzenia turbanu na głowie po umyciu włosów. Warto jednak zaznaczyć, że taka wielkość nie pozwoli na swobodne owinięcie się materiałem w przypadku nastolatków, osób dorosłych i starszych. W tym celu znacznie lepiej sprawdzi się osobny płaszcz kąpielowy.
Do średnich ręczników zaliczamy tkaniny o wymiarach:
- standardowy ręcznik 50x90 lub 50x100;
- ręczniki 70x120 (najczęściej wykorzystywane dla dzieci).
Duże ręczniki idealne na wyjazdy
Duże ręczniki spełniają dwie podstawowe funkcje. Po pierwsze służą do owijania ciała po kąpieli (zamiast szlafroka), a po drugie są wykorzystywane jako ręczniki plażowe. Sprawdzą się znakomicie podczas wszelkich wyjazdów nad morze, nad jezioro, a także piknik poza miastem. Ze względu na większy rozmiar będą mniej funkcjonalne do codziennego użytku i zajmą o wiele więcej miejsca w łazience.
Do kategorii dużych ręczników zaliczamy:
- ręczniki 70x140;
- ręczniki 90x150 lub 100x150 (idealne ręczniki plażowe).
Niestandardowe rozmiary ręczników
Warto wiedzieć, że na rynku jest dostępnych o wiele więcej rodzajów ręczników, również o niestandardowych wymiarach. Są to przede wszystkim ręczniki przeznaczone do uprawiania sportu lub ręczniki z kapturami (najczęściej dla niemowląt, ale istnieją również wersje dla dorosłych). Często również zdarza się, że hotele zamawiają ręczniki o określonych przez siebie wymiarach z własnym logo.
Ile ręczników powinniśmy mieć w domu?
Ilość ręczników, które powinniśmy mieć w domu, zależy w dużej mierze od liczby mieszkańców. Ogólna zasada mówi, że na jednego domownika powinny przypadać dwa ręczniki do osobistej higieny - jeden do wytarcia ciała po kąpieli lub prysznicu, drugi do codziennej toalety. Do tego w łazience wypada mieć mały ręcznik dla gości, a w szafie kilka ręczników plażowych. Zwykle w domu warto mieć zapas tych tkanin, dzięki czemu możliwa będzie ich regularna wymiana i pielęgnacja.
Jak kupować ręczniki?
Wybierając ręcznik, powinniśmy zwracać uwagę na aspekty takie jak jakość materiału, gramatura, rozmiar. Nie bez znaczenia jest również sam kolor lub ewentualne wzory - to jednak zależy od indywidualnych preferencji i wystroju pomieszczenia. Ręczniki możemy kupować pojedynczo lub w postaci gotowych kompletów ręczników. Takie zestawy mogą składać się z różnych wariantów pod względem rozmiarów (dwa takie same lub kilka różnej wielkości). Jest to idealny pomysł na praktyczny i elegancki prezent.
Szukasz idealnego rozmiaru ręcznika?
Przeczytaj także: