- -10%
Co ile dni zmieniać ręczniki na świeże? Po ilu latach wymienić je na nowe?
Odpowiednia i regularna pielęgnacja ręczników to jedna z podstawowych czynności higienicznych. Niestety nie zawsze przywiązujemy do niej dużą wagę - pierzemy ręczniki zbyt rzadko, nawet co kilka tygodni, i zwykle używamy ich “do zdarcia”. Tymczasem wilgotny materiał to prawdziwy raj dla bakterii i szkodliwych dla skóry mikroorganizmów, które mogą przenosić groźne choroby i być przyczyną poważnych problemów dermatologicznych. Co ile dni powinniśmy zmieniać ręczniki na świeże? I po ilu latach całkowicie się ich pozbyć, wymieniając na nowe? Podpowiadamy!
- Dlaczego regularna wymiana ręczników jest konieczna?
- Co ile dni zmieniać ręczniki na świeże?
- Po ilu latach wymienić ręczniki na nowe?
- Ilu ręczników potrzebuje jedna osoba?
Dlaczego regularna wymiana ręczników jest konieczna?
Wymiana ręczników na świeże jest bardzo ważną kwestią dla naszego zdrowia. Niestety wielu z nas robi to zbyt rzadko - co dwa, trzy tygodnie, a nawet raz w miesiącu. Wydaje nam się, że skoro używamy ręcznika do wytarcia czystego ciała po prysznicu, to nie potrzebuje on częstszego odświeżania. To niestety bardzo powszechny błąd. Wraz ze skórą wcieramy w materiał wiele mikroorganizmów, których nie zdołała spłukać woda. A wilgotny ręcznik to idealne środowisko rozwoju bakterii i drobnoustrojów, które żerują w zakamarkach tkaniny. Ponowny kontakt ze skórą takiego materiału sprawia, że mikroby przenoszą się z powrotem na nasze ciało i mogą być przyczyną problemów zdrowotnych.
Jakie infekcje i choroby mogą przenosić bakterie żyjące w brudnych ręcznikach?
Mikroorganizmy żerujące w nieświeżych ręcznikach mogą przenosić wiele infekcji, wirusów i chorób skórnych. Do najczęstszych należą problemy dermatologiczne: grzybice skóry i paznokci, atopowe zapalenie skóry, wysypki czy trądzik. Ale takie bakterie mogą również generować inne problemy ogólnoustrojowe, takie jak zatrucia pokarmowe, stany zapalne dróg moczowych, zakażenie pasożytami, zapalenie spojówek i mieszków włosowych, a także ogólny spadek odporności i osłabienie całego organizmu.
Co ile dni zmieniać ręczniki na świeże?
Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z małym ręcznikiem 30x50 do wytarcia rąk czy z dużym ręcznikiem 70x140 do kąpieli, powinniśmy dbać o jego regularną wymianę i pielęgnację. Ręczniki powinniśmy zmieniać na świeże co 2-3 dni. Jest to średni czas, który pozwala na utrzymanie odpowiedniej higieny, choć wiele zależy również od intensywności użytkowania. Bardzo ważne jest również dokładne wysuszenie materiału po użyciu (w okresie letnim na zewnątrz, a zimą na kaloryferze) oraz systematyczne wietrzenie łazienki, by pomieszczenie nie było cały czas wilgotne. Warto także dowiedzieć się jak prać ręczniki, aby zminimalizować ryzyko rozwoju drobnoustrojów.
Pielęgnacja ręczników sportowych i plażowych
Ręczniki, których używamy po treningach sportowych, na basenie lub podczas wyjazdów, należy prać po każdym użyciu w temperaturze minimum 60oC i z użyciem odpowiednich detergentów. Duże ręczniki plażowe, które mają kontakt zarówno ze skórą, jak i podłożem, również są siedliskiem wielu bakterii i mikroorganizmów. W tym przypadków także bardzo ważne jest dokładne wysuszenie materiału przed kolejnym użyciem.
Po ilu latach wymienić ręczniki na nowe?
Latami używasz tych samych ręczników, aż do przysłowiowego zdarcia? To niestety duży i bardzo powszechny błąd. Samo pranie nie wystarczy: materiał również ma swój “termin ważności”, po którym spada jego wydajność. W przypadku ręczników są to 2-3 lata: po tym czasie powinniśmy wymienić je na nowe. Zbyt długo eksploatowane ręczniki przestają spełniać swoje funkcje. Materiał jest zużyty i zniszczony od wielokrotnego prania, staje się coraz trudniejszy w pielęgnacji, a także nie wygląda estetycznie. To odpowiedni moment, by zaopatrzyć się w nowe komplety ręczników.
Co zrobić ze starymi ręcznikami?
Stare, zużyte ręczniki z pewnością nie nadają się do ponownego wykorzystania. Nie powinniśmy również zmieniać im przeznaczenia - nie wolno kilkunastoletniego ręcznika kąpielowego wykorzystywać do wycierania rąk w kuchni, gdzie nasze dłonie mają częsty kontakt z żywnością. Najlepszym rozwiązaniem jest oddanie starych ręczników do fundacji pomagających zwierzętom, na przykład schronisk, azylów lub domów tymczasowych. Takie miejsca z chęcią przyjmują zużyte materiały, z których wykonują legowiska dla swoich podopiecznych. To zdecydowanie lepsze wyjście niż wyrzucenie niepotrzebnych tkanin do kontenera na śmieci.
Ilu ręczników potrzebuje jedna osoba?
Ręcznik, podobnie jak na przykład szczoteczka do zębów, jest przedmiotem osobistym. Ten materiał ma bezpośredni kontakt z naszym ciałem, dlatego bardzo ważne jest, by każdy domownik posiadał własny komplet ręczników. Wycieranie ciała w tkaninę należącą do kogoś innego, choćby członka rodziny, zwiększa ryzyko rozwoju chorób bakteryjnych. Przyjmuje się, że na jedną osobę powinny przypadać dwa ręczniki - jeden kąpielowy i drugi do codziennej toalety. Pozwala to zachować podstawowe zasady higieny.
Szukasz nowych ręczników?
Przejrzyj naszą ofertę małych i dużych ręczników i wybierz coś dla siebie!
Przeczytaj również inne artykuły dotyczące pielęgnacji ręczników: