- -10%
Jaką gramaturę powinien mieć ręcznik? Co oznacza i dlaczego jest ważna?
Kupując ręcznik, w pierwszej kolejności zwracamy uwagę na jego rozmiar oraz materiał, z jakiego został wykonany. Nie bez znaczenia jest dla nas również kolor lub wzór, który musi trafiać w nasze gusta oraz pasować do wystroju łazienki. Rzadziej jednak dobieramy ręczniki pod względem ich gramatury, a jest to bardzo ważny aspekt, który odpowiada za ciężar materiału. Jaką gramaturę powinna mieć tkanina na ręczniki? Co oznacza ta wartość i dlaczego jest ważna? Przedstawiamy przewodnik po gramaturze ręczników.
- Czym jest gramatura ręcznika?
- Dlaczego gramatura ręcznika ma znaczenie?
- Przewodnik po gramaturach. Jaka jest najpopularniejsza wartość?
- Gramatura niska czy wysoka? Jaki ręcznik wybrać?
- Jaki ręcznik jest najbardziej chłonny?
- O czym jeszcze pamiętać, wybierając ręcznik?
- Jak dbać o ręcznik?
Czym jest gramatura ręcznika?
Gramatura to wartość charakterystyczna dla wszystkich tekstyliów, nie tylko ręczników. Jest to informacja na temat tego, jaki jest ciężar jednego metra kwadratowego tkaniny. Gramaturę w Polsce określa się w jednostkach g/m2, ale na rynku można również spotkać się również z opisem GSM (z języka angielskiego “grams per square meter”). Im wyższa wartość gramatury ręcznika, tym jest on grubszy i cięższy.
Dlaczego gramatura ręcznika ma znaczenie?
Jakie znaczenie ma gramatura dla ręcznika? Oczywiście określa ona jego ciężar, ale nie tylko. Wartość ta wiąże się również z rodzajem splotu, czyli tak zwaną budową pętelkową. W przypadku ręczników o wyższej gramaturze wspomniane pętelki znajdują się bardzo blisko siebie i nie ma między nimi zauważalnych przerw. Taka tkanina jest gruba, mięsista i bardziej zbita, charakteryzuje się również większą trwałością i mniejszą podatnością na rozdarcia. Materiały o niższej gramaturze są zbudowane z pętelek o luźniejszych, większych odstępach. Taki ręcznik jest lżejszy, ale też mniej chłonny.
Przewodnik po gramaturach. Jaka jest najpopularniejsza wartość?
Mogłoby się wydawać, że wniosek jest prosty - im wyższa gramatura, tym lepszy ręcznik. Nie jest to do końca prawda, ponieważ tekstylia wybieramy w zależności od ich zastosowania. Niższa wartość gramatury nie oznacza gorszej jakości tkaniny, ale inny splot, który wykorzystamy w innych okolicznościach. Jakie gramatury ręczników wyróżniamy i do czego ich najczęściej używamy?
- Gramatura 300-400 g/m2. Takie ręczniki charakteryzują się luźnym splotem, są więc cienkie i lekkie. Zajmują niewiele miejsca i bardzo szybko schną, dlatego często taką wartość gramatury wykorzystuje się w ręcznikach plażowych lub z mikrofibry.
- Gramatura 450-500 g/m2. Jest to środkowa, najbardziej optymalna wartość gramatury. Takie ręczniki mają stosunkowo gęsty splot, są przyjemne w dotyku i nie schną zbyt długo. Bardzo często wykorzystuje się je w pokojach hotelowych.
- Gramatura 600-750 g/m2. Najwyższa wartość gramatury oznacza bardzo gęsty splot. Materiał jest zbity, mięsisty, ciężki i bardzo długo schnie, ale charakteryzuje się też najwyższą chłonnością. To ręczniki puszyste i bardzo wytrzymałe.
Gramatura niska czy wysoka? Jaki ręcznik wybrać?
Gramaturę ręcznika powinniśmy dobierać w zależności od potrzeb i zastosowania. W przypadku łazienki najbardziej optymalnym wyborem będzie tkanina 450-500 GSM. Chociaż czas jej schnięcia jest nieco dłuższy, to jednocześnie taki ręcznik lepiej chłonie wilgoć niż tekstylia o niższej gramaturze i jest wygodniejszy w użytkowaniu. Należy jednak pamiętać o dokładnym wysuszeniu materiału po kąpieli, aby zminimalizować ryzyko rozwoju drobnoustrojów i pozbyć się nieprzyjemnego zapachu. Takie ręczniki są też wyjątkowo trwałe i nie niszczą się pomimo częstych prań w wysokich temperaturach. W domu warto mieć też tekstylia łazienkowa o najwyższych gramaturach. Będą one idealne dla gości oraz otulą miękkością podczas relaksu w domowym SPA.
Jaki ręcznik jest najbardziej chłonny?
Najbardziej chłonne są ręczniki o najwyższej gramaturze. Ich minusem jest to, że bardzo długo schną. Oprócz rodzaju splotu, duże znaczenie pod względem chłonności ma również sama tkanina. Najlepsze będą ręczniki wykonane z bawełny. Lepiej unikać tych wyprodukowanych ze sztucznych, pozbawionych chłonności materiałów, ponieważ poza ładnym wyglądem i niską ceną w ogóle nie spełnią swojej funkcji.
Szukasz idealnego ręcznika?
O czym jeszcze pamiętać, wybierając ręcznik?
Wybierając ręcznik, powinniśmy przede wszystkim wiedzieć, do czego chcemy go wykorzystać. Czy ma to być ręcznik łazienkowy do wycierania po kąpieli, ręcznik do rąk, do twarzy, kuchenny, plażowy, a może hotelowy? Znając zastosowanie, możemy śmiało wybrać optymalny rozmiar oraz odpowiednią gramaturę. Zwróćmy też uwagę na sam materiał wykonania. W ostatniej kolejności bierzmy pod uwagę wygląd zewnętrzny - kolor lub ewentualny wzór. Musi on oczywiście wpisywać się w nasze gusta i poczucie estetyki, a często również pasować do wystroju pomieszczenia (na przykład łazienki lub kuchni). Na rynku dostępne są gustowne komplety ręczników, które najczęściej zawierają dwa lub więcej tkanin w pasujących do siebie barwach i różnych rozmiarach.
Jak dbać o ręcznik?
Aby ręcznik posłużył nam długo i nie stracił swoich właściwości, należy w odpowiedni sposób o niego zadbać. Ważne jest, żeby po użyciu jak najlepiej go wysuszyć (najlepiej nie w łazience, ale osobnej suszarce lub na balkonie). Istotne jest również właściwe pranie - należy zawsze stosować się do zaleceń producenta umieszczonych na metce lub na opakowaniu. Dzięki temu ręczniki zachowają chłonność i spełnią swoje funkcje, a materiał nie ulegnie przedwczesnemu zniszczeniu.
Przeczytaj również inne nasze artykuły:
- Rozmiary ręczników - jak dobrać idealny?
- Co ile dni zmieniać ręczniki na świeże? Po ilu latach wymienić je na nowe?
- Jak wybrać najlepszy ręcznik hotelowy?
- Jak prać ręczniki? Poradnik od A do Z