958354352
Sypialnia w stylu eko - jaką pościel wybrać?

Sypialnia w stylu eko - jaką pościel wybrać?

lip 25, 2023 0 Komentarze

W ostatnich latach znacznie wzrosła nasza świadomość ekologiczna. Coraz chętniej segregujemy śmieci, staramy się ograniczyć używanie plastiku, zwalczamy konsumpcjonizm i masową produkcję wybierając produkty z drugiej ręki, a także dbamy o urządzanie i wystrój mieszkań w sposób bardziej zrównoważony i ergonomiczny. Okazuje się, że bardziej ekologiczne życie nie wymaga milowych kroków, ale codziennych małych wyborów, których może dokonać każdy z nas. Nawet, jeśli chodzi o wybór pościeli do sypialni - na jaką się zdecydować, aby zachować popularny styl eko? Podpowiadamy!

Jaka pościel do sypialni w stylu eko

Co to jest styl eko i czym się charakteryzuje?

Styl eko z roku na rok zyskuje coraz większe grono zwolenników. Warto wiedzieć, że określa on nie tylko sposób aranżacji wnętrz, ale również styl życia - dzięki większej świadomości i trosce o naszą planetę możemy dokonywać lepszych i bardziej praktycznych wyborów. To dlatego na początku XXI wieku zwracamy tak dużą uwagę na segregację śmieci, ograniczanie plastiku czy minimalizowanie zanieczyszczenia powietrza. Mamy świadomość, że wiele darów natury, które uważamy dziś za oczywiste, są na wyczerpaniu i jeśli nie zmienimy postępowania, nieodwracalnie się wyczerpią. Styl eko jest dziś bardzo popularnym trendem wnętrzarskim, dzięki któremu w aranżacji i wystroju naszych domów czy mieszkań można dokonywać praktycznych, ekologicznych wyborów.

Jaka powinna być sypialnia w stylu eko?

Sypialnia w stylu eko to pomieszczenie zaprojektowane z dbałością o każdy szczegół. Powinny tam dominować jasne kolory, które wprowadzą świeżość i sprawią, że sypialnia będzie wydawała się bardziej przestrzenna. Ważne są naturalne materiały (drewno, kamień, szkło, ceramika), drewniane i wiklinowe dodatki, obecność żywych roślin, akcenty w kolorach ziemi, motywy roślinne i fascynacja tym, co związane z przyrodą. Pomieszczenia w stylu eko charakteryzują się harmonią, spokojem, uporządkowaniem. Nie bez znaczenia jest również wybór pościelipoduszek czy narzuty na łóżko.

Jaką pościel wybrać do sypialni w stylu eko?

Ale jaką pościel wybrać, żeby wpisać się w nurt filozofii eko? Głównym kryterium wyboru jest materiał, ale nie tylko: warto również zwracać uwagę na kolory oraz użyteczność.

Pościel z naturalnych materiałów

Styl eko to przede wszystkim wybór naturalnych materiałów. Idealnie sprawdzi się tu na przykład pościel bawełnianapościel bambusowa lub pościel muślinowaWspólną cechą wszystkich tych tkanin jest obecność naturalnych włókien, które występują w przyrodzie, a dodatkowo są bezpieczne dla skóry, zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza i w sposób znaczący poprawiają jakość snu. Pościele wykonane z tych tkanin wymagają starannej pielęgnacji, ale przy odpowiednim jej zachowaniu posłużą nam przez długie lata, ponieważ są wytrzymałe i odporne na zniszczenia mechaniczne.

Pościel w neutralnych, uniwersalnych kolorach

Wybierając bieliznę pościelową do sypialni w stylu eko, powinniśmy też zwrócić uwagę na jej barwę. Warto wybrać pościel w neutralnych, uniwersalnych kolorach, która będzie pasować do wszystkiego i na wiele okazji. Dzięki temu unikniemy potrzeby kupowania nowych kompletów w zależności od wystroju pomieszczenia lub sezonu (osobny zestaw dedykowany na święta Bożego Narodzenia, a inny na Wielkanoc). Styl eko objawia się również w przemyślanych wyborach i kupowaniu produktów, które mogą posłużyć nam na lata. Kolory pościeli, które idealnie sprawdzą się w eko sypialni, to na przykład:

  • pościel biała i w odcieniach bieli;
  • pościel szara i czarna;
  • pościel granatowa i niebieska;
  • pościel w kolorach ziemi, na przykład pościel zielona lub pościel brązowa.

Dla miłośników wzorów - motywy roślinne

Pościel nie musi być całkiem pozbawiona wzorów. W stylu eko mile widziane są wszelkie akcenty nawiązujące do przyrody i natury. Wobec tego można wybrać pościel w motywy roślinne lub kwiatowe ornamenty, a do tego gładkie prześcieradło

Dbaj o właściwą pielęgnację pościeli - to również styl eko!

Nawet jeśli kupimy pościel z dobrej jakości ekologicznego materiału, w stu procentach naturalną, w uniwersalnym kolorze lub wzorze z roślinnym akcentem, ale nie zadbamy o właściwą pielęgnację materiału - nie wpiszemy się w styl eko. Dlaczego? Ponieważ zakłada on maksymalne wykorzystanie produktu. Brak odpowiedniej konserwacji, pranie w zbyt wysokiej temperaturze, używanie zbyt mocnych środków chemicznych lub nieodpowiednie przechowywanie pościeli sprawia, że włókna szybciej się niszczą, tracą na jakości, kolory blakną i znacznie skraca się żywotność materiału. To z kolei powoduje, że jesteśmy zmuszeni kupić nowy komplet pościeli - i tak w kółko… Bardzo ważne jest więc poznanie podstawowych zasad pielęgnacyjnych konkretnej tkaniny i stosowanie się do nich. Dzięki temu pościel posłuży nam przez wiele lat i wciąż będzie w bardzo dobrym stanie.

Z naszych innych artykułów dowiesz się, jak poprawnie dbać o pościel:

Zostaw odpowiedź

*
*Nie opublikowano
*
*

Kliknij i oceń artykuł

Ocena: 0.0 / 5 (0 ocen)