Poradnik jak czyścić pościel z różnych zabrudzeń

Poradnik jak czyścić pościel z różnych zabrudzeń

sie 11, 2016 Pościele 0 Komentarze

Zastanawiasz się, jak usunąć tłuste plamy z pościeli? Jakich środków użyć, aby usunąć plamy z pościeli z wosku, wina czy z krwi? Żółte plamy na pościeli spędzają Ci sen z powiek? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak usunąć plamy z pościeli po różnych zabrudzeniach. 

 

W artykule dowiesz się, jak usunąć różne zabrudzenia z pościeli:

Twoja pościel jest już tak zniszczona, że wymaga wymiany? U nas możesz kupić

Wysokiej jakoś pościel w atrakcyjnej cenie 

JAK USUNĄĆ PLAMY Z POŚCIELI?

Niektóre plamy są na tyle uciążliwe, że wymagają specjalnego traktowania. Jak usunąć gumę, wosk, pleśń, sierść, plamy długopisu, rdzę, krew z pościeli? Poznaj nasze porady! 

JAK USUNĄĆ WOSK Z POŚCIELI?

Sposoby usuwania różnych zabrudzeń z pościeli

 

Romantyczny nastrój można zbudować przy użyciu świec umieszczonych w sypialni. Problem w tym, że wosk kapiący z nich może zabrudzić nampościel. Co wtedy zrobić? Na pewno nie załamywać rąk, tylko chwycić za żelazko. Na zaschnięty wosk na pościeli kładziemy ręcznik papierowy, papier toaletowy lub pergamin i prasujemy je rozgrzanym żelazkiem. Czynność powtarzamy do czasu, kiedy wosk po rozgrzaniu nie zostanie usunięty z pościeli i nie przyklei się do papieru. Po tych czynnościach na powierzchni tkaniny może pozostać tłusty ślad. Jak usunąć tłustą plamę z pościeli? Wystarczy ją zaprać odrobiną płynu do mycia naczyń i włożyć pościel do pralki na normalny cykl prania.

JAK USUNĄĆ PLEŚŃ Z POŚCIELI?

Niedosuszona i zbyt wcześnie schowana do bieliźniarki pościel może zostać zaatakowana przez pleśń, która pozostawia po sobie zabrudzenia. Aby usunąć plamy z pleśni, należy przygotować roztwór soli, amoniaku i wody. Na 10 łyżeczek wody dodajemy 1 łyżeczkę soli i 1 łyżkę amoniaku. Namaczamy w nim miękką szmatkę i zwilżamy nią plamy z pleśni. Oddzielnie namaczamy tampon ze ściereczki w maślance i pocieramy nim plamy. Po 10-15 minutach pościel powinnyśmy wyprać w ciepłej wodzie z mydłem. Inną metodą na usuwanie plam z pleśni jest zwilżanie ich spirytusem denaturowanym i wypłukiwanie w ciepłej wodzie.

JAK USUNĄĆ SIERŚĆ Z POŚCIELI?

Mając w domu pupila - psa lub kota, musimy liczyć się z tym, że w całym mieszkaniu będzie dużo sierści, także w naszej pościeli, zwłaszcza jeśli nasz pupil z nami sypia. Jak pozbyć się sierści z pościeli? Można wykorzystać do tego celu standardową rolkę do ubrań, która posiada klejący papier. Po przejechaniu nim pościeli sierść powinna przykleić się do jego powierzchni. Są też w sprzedaży specjalne szczotki do sierści. Można również pozbyć się sierści w praniu. W sprzedaży dostępne są pralki z opcją jej usuwania z pranych materiałów.

JAK ZMYĆ LAKIER DO PAZNOKCI Z POŚCIELI?

Plamy z lakieru do paznokci na ulubionej pościeli nie muszą oznaczać konieczności wyrzucenia jej do kosza. W pierwszej kolejności włóżmy pościel do zamrażarki na kilka godzin, a po wyjęciu postarajmy się z materiału jak najwięcej lakieru wykruszyć. Później wykorzystajmy czyste waciki i aceton, zmywacz do paznokci z acetonem bądź rozpuszczalnik, aby zaprać plamę. Pamiętajmy o częstej wymianie wacika, aby nie rozmazywać niepotrzebnie plamy na całej pościeli. Po zapraniu zabrudzenia powinniśmy dokładnie wyprać pościel w wysokiej temperaturze.

JAK USUNĄĆ ŚLADY I PLAMY DŁUGOPISU Z POŚCIELI?

Pisałeś list czy notatki siedząc w łóżku? Być może otwarty długopis nieopatrznie zabrudził Ci pościel. Plamy z długopisu należy polać sokiem z cytryny lub posypać kwaskiem cytrynowym. Nie trzeba robić tego od razu - nawet stare plamy z długopisu powinny z łatwością zejść w ten sposób. 

JAK USUNĄĆ ŻÓŁTE PLAMY NA POŚCIELI I PRZEŚCIERADLE?

Żółte plamy na pościeli

 

Żółte plamy na prześcieradle lub pościeli to częsty problem. Wiele osób z pewnością zastanawia się, od czego robią się żółte plamy na pościeli. Naturalne jest to, że człowiek się poci, a pot ten przesiąka m.in. do poduszki czy na prześcieradło. Na jej powierzchni gromadzą się również złuszczony naskórek, kurz, resztki po kosmetykach, ślina, co sprzyja powstawaniu żółknięć na materiale. Najprostszym sposobem, aby pozbyć się żółtych plam z pościeli i prześcieradła jest ich wypranie. Do proszku do prania warto dodać też pół szklanki sody oczyszczonej oraz dwie łyżki boraksu. Sodę i boraks można zastąpić szklanką octu. 

JAK USUNĄĆ RDZĘ Z POŚCIELI?

Jeśli podczas np. suszenia pościeli na metalowych rurkach wysięgnika za oknem uległa ona zabrudzeniu rdzą i pojawiły się na niej rude plamy, należy użyć soku z cytryny lub kwasku cytrynowego. Dobre efekty uzyskamy również, wykorzystując jako domowy odplamiacz proszek do pieczenia lub sodę. Należy zmoczyć plamę z rdzy, posypać ją solą, a następnie kwaskiem cytrynowym lub sokiem z cytryny. Pozostawiamy pościel na godzinę, a później płuczemy ją w letniej wodzie i pierzemy w pralce. Można także plamę natrzeć masą sodową przygotowaną na bazie wody i odczekać kilka minut. Później pościel trzeba wyprać. 

JAK USUNĄĆ GUMĘ DO ŻUCIA Z POŚCIELI?

Przyklejona do pościeli guma do żucia to problem, który można rozwiązać dobowymi sposobami. Po pierwsze trzeba jak najwięcej gumy odkleić lub zdrapać, jeśli zaschła. Pamiętajmy o tym, aby do zdrapywania gumy nie używać ostrych przedmiotów, które mogłyby uszkodzić materiał. Jeśli guma nie zejdzie, można zaprać delikatnie plamę wodą z płynem do mycia naczyń. Następnie posypujemy gumę dwiema łyżeczkami soli i pocieramy nią przez kilka minut.

Alternatywnym sposobem na usunięcie gumy do żucia z pościeli jest włożenie jej do zamrażarki na około dwie godziny i zdrapanie zaschniętej, zamrożonej gumy tępym narzędziem. Resztki gumy można spróbować rozkruszyć.

JAK USUNĄĆ (STARE), ZASCHNIĘTE PLAMY KRWI Z POŚCIELI?

Jak sprać krew z pościeli?

 

Plamy z krwi są uporczywe i trudno się ich pozbyć, zwłaszcza jeśli od razu nie zostaną zaprane przy użyciu zimnej wody. Aby sprać krew z pościeli, jeśli tylko to możliwe, powinniśmy je usuwać przed całkowitym zaschnięciem. Wystarczy wykorzystać w takim przypadku zimną wodę, którą zwilżamy plamę, a następnie wcieramy w nią sól. Kiedy zabrudzenie stanie się niewidoczne, spokojnie można wrzucić pościel na normalny cykl prania w pralce. Z kolei na zaschnięte plamy z krwi pomocna może okazać się sól kuchenna, woda utleniona lub sok z cytryny. 

JAK USUNĄĆ ROZTOCZA/WSZY Z POŚCIELI?

Wszawica jest problemem wstydliwym, z którym jednak stosunkowo łatwo można sobie poradzić. Wszy z pościeli usuniemy, jeśli włożymy ją do prania na wysoką temperaturę, co najmniej 60 stopni Celsjusza. Dodatkowo można wysuszyć i wywietrzyć pościel lub uprasować gorącym żelazkiem.

 

W podobny sposób usuniemy roztocza z pościeli. Można do prania dorzucić także środki antyalergiczne do ubrań, które zwalczą roztocza do końca. 

JAK WYCZYŚCIĆ PLAMY PO WYMIOTACH I ZAPACH WYMIOCIN Z POŚCIELI?

Zapach moczu i wymiocin z pościeli usuniemy piorąc pościel w pralce w wysokiej temperaturze, z dodatkiem płynu do płukania o intensywnym zapachu. Najpierw powinniśmy jednak usunąć samo zabrudzenie. Można zwalczyć brzydkie zapachy moczu i wymiocin stosując na pościel papkę z sody oczyszczonej i wody. Tak przygotowaną mieszankę wcieramy w całą powierzchnię plamy i zmywamy ją przy pomocy octu. Później wystarczy już wyprać pościel.

INTERESUJĄ CIĘ INNE TEMATY ZWIĄZANE Z DBANIEM O POŚCIEL?

Koniecznie przeczytaj nasze pozostałe artykuły:

Zostaw odpowiedź

*
*Nie opublikowano
*
*

Kliknij i oceń artykuł

Ocena: 5.00 / 5 (2 oceny)

Wyszukiwarka Wpisów

Kategoria

Ostatnie Wpisy

Popularne Wpisy

Ostatnie komentarze

Nie kupowac używanej pościeli bo bakterie...? Bakterie giną ...
Mój synek uwielbia samochody! Od najmłodszych lat ciągnie go...