958354352
Jak dbać o pościel?

Jak dbać o pościel?

paź 29, 2015 Pościele , Po zakupie 0 Komentarze

jak dbać o taką pościelKażdy z nas poświęca na sen średnio około 6-8 godzin w ciągu doby. Przesypiamy nawet 1/3 życia, zależy nam więc na odpowiedniej jakości i komforcie snu. Poduszka i kołdra są nieodłącznymi elementami w sypialni. Po ciężkim dniu pracy często marzymy tylko o tym, by odpocząć i zasnąć, będąc otulonym świeżą i przyjemną w dotyku pościelą. W zasadzie nie jest istotne, z jakiego materiału pościel posiadamy, zawsze bowiem powinniśmy o nią dbać. Podstawowym naszym zadaniem jest dopilnowanie czystości i świeżości pościeli. W artykule przedstawiamy kilka cennych wskazówek, jak dbać o pościel, aby mogła służyć nam jak najlepiej i jak najdłużej.

Jak czyścić pościel – podstawowe zasady

Warto dążyć do tego, aby dbanie o pościel stało się naszym nawykiem. Gdy kupujemy nową pościel (np. pościel satynową), pierwszą rzeczą powinno być dla nas zapoznanie się z instrukcją jej prania. Wiele osób niejednokrotnie zadaje sobie pytanie: jak prać pościel. Wszystkie niezbędne informacje znajdziemy na metce dołączonej do pościeli. Piorąc pościel pamiętajmy o kilku podstawowych zasadach:dbanie o pościel

  • Podobnie, jak w przypadku prania odzieży, na początku oddzielamy kolory jasne i ciemne – powinniśmy prać je osobno.
  • Unikajmy prania pościeli wraz z innymi rzeczami – nie dorzucajmy do tego samego prania elementów bielizny, ręczników czy ściereczek.
  • Przed włączeniem prania warto pozapinać w pościeli wszystkie zamki błyskawiczne i guziki. Dzięki temu pościel unikniemy nieprzewidzianego rozerwania materiału o rozpięty zamek, a także zapobiegniemy zaplątaniu się w pościeli pozostałych rzeczy.
  • Zwróćmy uwagę na dobór odpowiednich środków piorących. Nie wszystkie bowiem środki będą nadawały się do danej tkaniny. Miejmy tego świadomość, gdyż niestety źle dobrany środek piorący może nieodwracalnie zniszczyć materiał. Jeżeli dowiemy się wcześniej, jak czyścić pościel – minimalizujemy ryzyko, że z materiałem stanie się coś złego podczas prania.
  • Pościel pierzemy w niskich temperaturach, aby nie uległa ona deformacji.
  • Niektóre rodzaje pościeli należy prać tylko i wyłącznie chemicznie, nie wolno więc prać ich w pralce. Taka informacja powinna znaleźć się na metce przy pościeli.
  • Po upraniu pościeli nie zapominajmy o odpowiednim jej rozwieszeniu do wyschnięcia. Chyba nie trzeba nikogo przekonywać, czy wyprana pościel rozwieszona na dworze to dobre rozwiązanie. O ile tylko mamy taką możliwość, warto to robić.
  • Gdy już wiemy, jak czyścić pościel, pamiętać powinniśmy także o jej prasowaniu. Wyprasowana pościel służyć nam będzie dłużej, a ponadto będzie lepiej przygotowana do nawlekania. Jeśli chodzi o pościel bawełnianą lub pościel frotową, poprzez prasowanie unikniemy mało estetycznych, zmechaconych kulek.
  • Dowiedzmy się, jak przechowywać pościel, by jak najdłużej nam służyła i zachowywała swoje walory.

 

Zapraszamy do naszego sklepu z pościelą!

 

Jak odświeżyć pościel? Proste porady

Jednym z największych wrogów pościeli jest bez wątpienia kurz. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że kurz unosi się w powietrzu, a także przedostaje się na pościel bezpośrednio z naszych ubrań. Można jednak uchronić pościel przed zakurzeniem stosując specjalne narzuty na łóżko. Spełniają one nie tylko rolę ochronną, ale również są niezwykle estetyczne, dodając uroku każdej sypialni.

Chcesz odświeżyć pościel? - wywietrz ją

sposoby by odświeżyć pościelWśród stosowanych przez nas podstawowych zasad dbania o pościel powinno znaleźć się także wietrzenie pościeli. Często zadajemy sobie pytanie, czy wystawiać pościel na słońce albo czy wietrzyć pościel na mrozie. Nie da się ukryć, że wietrzenie pościeli to niezwykle istotna kwestia. Zgromadzona po nocnym odpoczynku wilgoć pochodząca z potu to idealny klimat dla rozwoju roztoczy. Po przebudzeniu warto więc otworzyć okno w sypialni i pozostawić pościel rozłożoną luźno na łóżku przez około 20 minut, aby cała wilgoć z niej wyparowała. Dopiero po takim „wietrzeniu” można spokojnie schować pościel do pojemnika bądź przykryć dekoracyjną narzutą.

Lato czy zima? Każda pora jest dobra na wietrzenie pościeli

Latem mamy ułatwione zadanie. Wiele osób zastanawia się, czy wietrzyć pościel na słońcu. Odpowiedź brzmi: tak! Słońce zabija liczne drobnoustroje – pod działaniem promieni słonecznych giną roztocza. Jeśli posiadamy balkon lub taras, to warto wytrzepać, wynieść pościel na powietrze przynajmniej raz w tygodniu, a najlepiej codziennie.

Regularne wietrzenie pościeli sprawi, że będzie ona odświeżona, zaś promienie słońca latem, a zimą mróz pomogą nam w pozbyciu się roztoczy i drobnoustrojów. Nie miejmy zatem żadnych wątpliwości, czy wietrzyć pościel latem albo zimą. Każda pora jest na to odpowiednia. Dbając o pościel gwarantujemy sobie, że będzie ona nam służyć przez wiele lat.

Inne niestandardowe sposoby odświeżania pościeli

Każda pani domu przynajmniej raz do roku zastanawia się, jak odświeżyć pościel, aby domownicy mogli cieszyć się jej delikatnością i wspaniałym zapachem. Godnym uwagi, prostym pomysłem na odświeżenie pościeli domowym sposobem jest rozłożenie jej i posypanie sodą oczyszczoną. W takiej formie należy pozostawić pościel na kilka godzin, a następnie odkurzyć. Po takim zabiegu pościel będzie pięknie pachnieć i świeżo wyglądać. Jak sami możemy zauważyć, dbanie o pościel wcale nie jest takie trudne, jak może to nam się wydawać.

Jak dbać o pościel? To proste!

Jeżeli zależy nam na tym, aby pościel zachowała dobry wygląd i świeżość, warto dbać o nią już od pierwszego użycia. Gdy poznamy dobre zasady dbania o pościel, stanie się to naszym nawykiem i będziemy te czynności wykonywać z przyjemnością. Regularne pranie pościeli w niskiej temperaturze pozwoli zachować jej kolor na długi czas. Pamiętajmy, aby dla zdrowia, higieny i komfortu snu zmieniać pościel raz w tygodniu. Ponadto zwracajmy uwagę na to, jaką pościel kupujemy. Chodzi tu nie tylko o jej wzór i kolor, ale również producenta. Renomowane marki takie, jak GrenoAndropolDetexpol czy Darymex to gwarancja najwyższej jakości materiałów i wykonania.

 

Zapraszamy do naszego sklepu z pościelą!

Przeczytaj na naszym blogu:

Jak zapobiec elektryzowaniu się pościeli 

Zostaw odpowiedź

*
*Nie opublikowano
*
*

Kliknij i oceń artykuł

Ocena: 4.67 / 5 (3 oceny)