- -10%
Jak przechowywać pościel lub kołdrę?
Posiadając w domu oddzielną sypialnię najczęściej trzymamy swoje kołdry i poduszki bezpośrednio na materacu, bez przykrycia. Jest to dużym błędem, ponieważ rozłożona na łóżku pościel jest miejscem rozwoju bakterii. Kołdry kurzą się, przez co w ich strukturze zagnieżdżają się roztocza. Dlatego ważne jest, aby kołdry i poduszki przechowywać w zamknięciu lub chociaż pod narzutą. Dodatkowo, trzeba znaleźć optymalne miejsce na przechowywanie zapasu pościeli - poszewek na poduszki i kołdry.
Z artykułu dowiesz się, jak przechowywać pościel lub kołdrę:
- PRZECHOWYWANIE POŚCIELI W ZAMKNIĘCIU
- PRZECHOWYWANIE KOŁDRY Z PIERZA LUB PUCHU
- PRZECHOWYWANIE KOŁDER TEKSTYLNYCH I PODUSZEK
- GDZIE SCHOWAĆ POŚCIEL I BIELIZNĘ POŚCIELOWĄ?
- JAK PRZECHOWYWAĆ POŚCIEL I PODUSZKI - PODSUMOWANIE
Szukasz wysokiej jakości pościeli, która zapewni Ci wysoki komfort snu?
PRZECHOWYWANIE POŚCIELI W ZAMKNIĘCIU
Wiele osób zastanawia się, jak przechowywać pościel. Na co dzień najlepiej przechowywać kołdry i poduszki w zamykanej skrzyni, w szafie czy w szufladzie lub w pojemniku pod łóżkiem, wersalką, sofą czy tapczanem. Jeśli posiadamy dodatkowe kołdry dla gości, z których naturalnie nie korzystamy na co dzień, najlepiej kupić pokrowce i przechowywać w nich pościele. Dzięki temu będą one zabezpieczone przed kurzem i brudem. W małych mieszkaniach kołdry i poduszki mogą zajmować zbyt wiele miejsca, dlatego czasem warto byłoby zainwestować w pokrowce i worki próżniowe, które pozwolą na zaoszczędzenie przestrzeni. Kołdra zapakowana w taki worek straci nawet do 2/3 swojej objętości.
PRZECHOWYWANIE KOŁDRY Z PIERZA LUB PUCHU
Mieszanina puchu i pierza to najczęstsze wypełnienie tradycyjnych kołder. Naturalne pióra kaczek czy gęsi są lekkie, miękkie i dobrze się pod nimi śpi. Są droższe od kołder wypełnionych ścinkami tekstylnymi, ale lepsze jakościowo. Kołdry puchowe nie zajmują dużo miejsca i są cieplejsze od innych kołder. Wymagają one jednak odpowiedniego przechowywania i częstego wietrzenia. W ciepłe, letnie czy wiosenne dni warto wietrzyć pościel na balkonie lub za oknem, dzięki czemu roztocza i kurz nie będą się w niej osadzać. Puchowe kołdry nie mogą być wystawiane na dwór w czasie mrozów, ponieważ mogą chłonąć wodę. Można je przechowywać w skrzyniach dobrze wentylowanych lub bezpośrednio na łóżku w sypialni, nawet bez przykrycia, jeśli pomieszczenie będzie wietrzone. Jeżeli mamy dodatkowe komplety kołder, nic nie stoi na przeszkodzie, by przechowywać je w szafie. Oddzielna szafa na pościel i ręczniki to najlepsze rozwiązanie. Przechowywanie pościeli w szafie zabezpieczy ją przed gromadzeniem się nadmiernego kurzu. Zanim jednak pościel włożymy do szafy, warto ją wcześniej umieścić w specjalnych pokrowcach na kołdrę.
Więcej na temat pielęgnacji kołder puchowych dowiesz się z artykułu: Pielęgnacja kołdry z puchu
PRZECHOWYWANIE KOŁDER TEKSTYLNYCH I PODUSZEK
Jeśli dysponujemy w domu kołdrami tekstylnymi, możemy je przechowywać w specjalnych workach próżniowych. Worek próżniowy na kołdręto kompaktowe rozwiązanie, które pozwala na przechowywanie nieużywanych rzeczy, jednocześnie chroniąc je przed kurzem, molami czy wilgocią.Worki próżniowe nie są jednak wskazane w przypadku pościeli z pierza, ponieważ może ona stracić swoją sprężystość.
Innym rozwiązaniem, o którym już wspomnieliśmy, są specjalne pokrowce do przechowywania pościeli. Zasuwane pokrowce w kształcie walizek z uchwytami będą przy tym najlepszym wyborem. Można je kupić osobno lub otrzymać razem z kupowaną kołdrą lub poduszkami. Pokrowce mają dopasowane do wymiarów kołder rozmiary i wygodne zapięcie na suwak. Można przechowywać takie kołdry także w pokrowcach na pościel uszytych z materiałów syntetycznych. Konieczne jest przy tym włożenie do pokrowca torebki z pochłaniaczem wilgoci, który zapobiegnie jej gromadzeniu się w kołdrach w trakcie przechowywania.
Nie wolno przechowywać kołder tekstylnych lub wypełnionych naturalnym pierzem w piwnicach czy w pomieszczeniach o dużej wilgotności powietrza, ponieważ mogą zalęgnąć się w nich zarodniki grzybów i pleśni.
GDZIE SCHOWAĆ POŚCIEL I BIELIZNĘ POŚCIELOWĄ?
Pościele (np. pościel satynowa) - poszewki na kołdry i poduszki oraz prześcieradła, najlepiej przechowywać w szafie o dobrej wentylacji. Może to być szafa przesuwna lub tradycyjny mebel wyposażony w wysuwane, metalowe kosze. Kratka koszy zapewnia oddychanie tkaninie, przez co zawsze pozostaje ona świeża, tak jak po praniu i prasowaniu.
Nasze babcie przechowywały pościel w specjalnych bieliźniarkach, do których wkładało się woreczki z lawendą lub pachnące mydełko pomiędzy powłoczki, dzięki czemu pościel pozostawał pachnąca.
Dla własnej wygody warto przechowywać komplety bielizny pościelowej razem - składając do jednej poszewki kołdrę i poszewki na poduszki oraz prześcieradło. Sprzyja to utrzymaniu porządku w bieliźniarce i wygodzie korzystania z kolejnych kompletów przy zmianie pościeli.
JAK PRZECHOWYWAĆ POŚCIEL I PODUSZKI - PODSUMOWANIE
Przechowywanie kołder i poduszek w przypadkowych miejscach, w nieodpowiednich warunkach, wpływa negatywnie na ich trwałość. Może prowadzić do utraty właściwości cieplnych, a nawet do zniszczenia kołder. Warto zatem zastanowić się, gdzie je przechowywać, aby służyły nam jak najdłużej.
Dowiedz się więcej na temat pielęgnacji pościeli i kołder