958354352
Jak wietrzyć pościel i kołdrę?

Jak wietrzyć pościel i kołdrę?

mar 07, 2016 Pościele , Kołdry , Po zakupie 0 Komentarze

Dobroczynny sen pozwala nam na naładowanie wewnętrznych baterii. Po kilku godzinach nocnego odpoczynku mamy energię do działania i podejmowania nowych wyzwań. Aby jednak sen był przyjemny i oddziaływał pozytywnie na organizm człowieka, musimy zadbać o odpowiednie ku temu warunki. Ważna jest pościel, która powinna być zawsze świeża, pachnąca, wolna od roztoczy i bakterii. Kołdry i poduszki, wraz z pościelą, są jednym z najkorzystniejszych miejsc do rozwoju roztoczy kurzu domowego. Aby zachować świeżość pościeli przez długi czas, zaleca się jej wietrzenie. W niniejszym artykule odpowiadamy na pytanie, kiedy i jak wietrzyć pościel.

 

W artykule dowiesz się, jak i kiedy wietrzyć pościel

 

CZY WARTO WIETRZYĆ POŚCIEL I KOŁDRĘ?

 Wietrzenie pościeli jest bardzo ważne dla zachowania komfortu spania. Dzięki takiemu prostemu zabiegowi można pozbyć się z kołder i poduszek roztoczy, bakterii i wirusów. Po strzepnięciu znikną resztki jedzenia czy włosy i sierść domowych pupili. Pozwoli to także na zachowanie odpowiedniej sprężystości i objętości wypełnienia. Dobrze wywietrzona pościel zachęca do snu oraz wpływa na jego komfort.  

JAK PRAWIDŁOWO WIETRZYĆ POŚCIEL? 

Ważne jest zapewnienie odpowiednich warunków do wietrzenia pościeli. Nie każda wietrzona pościel odzyskuje dzięki temu świeżość. Najlepiej wietrzy się bieliznę pościelową wykonaną z naturalnych materiałów, np. lnu lub bawełny, które nie absorbują wilgoci z powietrza i pozwalają łatwo wymieniać ją z powietrzem.

Nie ma konieczności wynoszenia kołder i poduszek każdego dnia na zewnątrz. Pościel po nocy powinna chwilę poleżeć na łóżku w sypialni, najlepiej luźno złożona. Warto wtedy otworzyć na oścież okno i dopiero po około 1-2 godzin schować ją do schowka czy skrzyni.

GDZIE WIETRZYĆ POŚCIEL?

Pościel można wietrzyć wszędzie, nawet na łóżku w sypialni - wystarczy otworzyć szeroko okno, zapewniając dopływ świeżego powietrza do wnętrza takiego pomieszczenia. Można wietrzyć pościel na balkonie, na trzepaku lub na meblach ogrodowych przed domem. Można ją wyłożyć na otwartym oknie, na parapecie. Dzięki temu dajemy możliwość przeniknięcia świeżego powietrza przez strukturę materiału, z jakiego zrobiona jest pościel. Wietrzenie pościeli na balkonie jest wygodne, zwłaszcza wtedy, gdy nie mamy własnego domu jednorodzinnego, a chcielibyśmy przywrócić świeżość naszej bieliźnie pościelowej. 

KIEDY WIETRZYĆ POŚCIEL?

 W zasadzie o każdej porze roku można wietrzyć pościel. Wietrzenie pościeli latem, czy wietrzenie pościeli zimą, na mrozie powoduje, że odzyskuje ona świeżość. Nie powinno się wietrzyć pościeli jedynie wtedy, gdy pada deszcz lub śnieg, a powietrze jest bardzo wilgotne, np. na dworze panuje mgła. W takich warunkach pościel mogłaby nadmiernie namoknąć i trzeba by ją suszyć. 

Jeśli uważasz że Twoja pościel lub kołdra wymaga wymiany

Sprawdź oferowane przez nas pościele i kołdry w atrakcyjnych cenach

WIETRZENIE POŚCIELI A ROZTOCZA - JAKI MA TO ZWIĄZEK?

Wietrzenie pościeli pozwala na ograniczenie aktywności roztoczy w naszych kołdrach i poduszkach, a jeśli wietrzymy pościel na mrozie, można całkowicie pozbyć się tych mikroskopijnej wielkości pajęczaków. Ich odchody pozostawione na powierzchni kołder, poduszek czy poszewek mogą powodować silne reakcje alergiczne u domowników. Wietrząc, nie tylko odświeżamy naszą pościel, ale przy niskich temperaturach, poniżej minus 10-15 stopni Celsjusza, w naturalny sposób pozbywamy się z niej roztoczy, bakterii i wirusów. Brak świeżego powietrza sprawia z kolei, że bakterie szybko się mnożą, powodując choroby.

WIETRZENIE POŚCIELI NA MROZIE

Najlepiej wietrzyć pościel zimą, przy delikatnym mrozie. Wtedy wszelkie chorobotwórcze mikroustroje giną. Wystawienie pościeli na mróz pozwala szybko odzyskać jej świeżość. Ponadto ujemne temperatury zabijają wszystkie bakterie w pościeli. Nie oznacza to jednocześnie, że latem w ogóle powinniśmy zaniechać wietrzenia.

 


 

WIETRZENIE POŚCIELI NA SŁOŃCU

Niewskazane jest wietrzenie pościeli na pełnym słońcu przy bardzo wysokich temperaturach - dotyczy to zwłaszcza kołder z puchu i pierza. Wysoka temperatura oraz dostęp promieni słonecznych tworzą idealne warunki do rozwoju drobnoustrojów. Jeżeli wietrzymy pościel latem, powinniśmy zadbać o to, aby miejsce było zacienione, przewiewne i chłodne. 

JAK DŁUGO WIETRZYĆ POŚCIEL?

Wiele osób z pewnością zastanawia się, ile wietrzyć pościel na mrozie. Zaleca się, aby wietrzyć pościel z jednej i z drugiej strony, po około 20-30 minut minimum. W takim czasie świeże powietrze zadziała w odpowiedni sposób, a nasza pościel na pewno nie zawilgotnieje. Jest to czas odpowiedni przy wietrzeniu pościeli między innymi zimą, na mrozie. 

JAK CZĘSTO WIETRZYĆ POŚCIEL? 

Wietrzenie pościeli najlepiej powtarzać raz w tygodniu lub co najmniej dwa razy w miesiącu. Można częściej wietrzyć pościel otwierając okna w sypialni, co zapewni nam idealne warunki do wypoczynku i snu.

INTERESUJĄ CIĘ INNE TEMATY ZWIĄZANE Z DBANIEM O POŚCIEL?

Koniecznie przeczytaj nasze pozostałe artykuły:

Zostaw odpowiedź

*
*Nie opublikowano
*
*

Kliknij i oceń artykuł

Ocena: 4.00 / 5 (8 ocen)