Jak odświeżyć pościel (różne typy pościeli)

Jak odświeżyć pościel (różne typy pościeli)

lis 14, 2017 Pościele 0 Komentarze

Niejednokrotnie zastanawiamy się, jak często wymieniać pościel, aby nie narazić się na miliony bakterii. Ciężko udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ jest to uzależnione od wielu zewnętrznych czynników, takich jak pora roku czy występujące w rodzinie alergie. Trzeba jednak mieć na uwadze fakt, iż na komfort snu ma wpływ nie tylko wymiana, ale i odpowiednia pielęgnacja pościeli. Istnieje wiele domowych sposobów na odświeżenie pościeli bez prania, które warto przeprowadzać regularnie w celu utrzymania pościeli w czystości.

 

W artykule dowiesz się, jak szybko i skutecznie odświeżyć pościel

 

Jeśli uważasz, że Twoja pościel wymaga wymiany, zobacz oferowany przez nas szeroki wachlarz

POŚCIELI W ATRAKCYJNYCH CENACH

PODSTAWOWE ZABIEGI PIELĘGNACYJNE NA SZYBKIE ODŚWIEŻENIE POŚCIELI BEZ PRANIA

Odpowiednie dbanie o pościel jest konieczne po to, aby nasza pościel była zawsze świeża i brzydko nie pachniała. Świeża pościel gwarantuje komfort snu i zdrowy sen. Aby utrzymać pościel w dobrym stanie, koniecznie należy pamiętać o trzech podstawowych zabiegach pielęgnacyjnych wykonywanych niezależnie od pory roku:

 

  • wietrzenie pościeli - to bardzo skuteczny sposób na odświeżenie pościeli bez prania, który można wykonywać zarówno latem, jak i zimą. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, że to właśnie wietrzenie pościeli na mrozie najlepiej zabija wszystkie roztocza i bakterie z kołdry i poduszek,
  • trzepanie pościeli - po kilku godzinach wietrzenia pościel dobrze jest wytrzepać, aby usunąć z niej pozostały kuz,
  • pranie pościeli - różne rodzaje pościeli wymagają nieco innych sposobów prania i środków piorących. Jest jednak pewna generalna zasada, którą należy się kierować w przypadkupościeli bawełnianej, satynowej, pościeli z flaneli czy kory. Wszystkie wymienione gatunki należy prać w temperaturze ok. 40-60 stopni z zasuniętymi zamkami na lewej stronie. Pościel haftowaną podobnie jakpościel 3D (drukowana) należy prać również na lewej stronie, co pozwoli na zachowanie nadruku i haftu w nienaruszonym stanie. Jeżeli posiadamy w domu zwierzęta lepiej pościel wyprać na prawej aby usunąć sierść zwierząt – pościel najlepiej prać samą np. kilka kompletów naraz.

JAK ODŚWIEŻYĆ KOŁDRĘ Z PUCHU?

 Kołdry puchowe zalicza się do tych najbardziej doskonałych pod względem swoich właściwości. Wypełnienie naturalne z puchu jest wrażliwe na działanie silnych środków chemicznych, a nieumiejętne zastosowanie środków chemicznych może spowodować utratę puszystości materiału, dlatego pranie kołder puchowych najlepiej powierzyć specjalistycznym pralniom chemicznym, których na rynku nie brakuje. Przy zachowaniu należytej ostrożności pościel z puchu można odświeżyć również w domowych warunkach, ale należy pamiętać o tym, aby w tym celu używać wyłącznie łagodnych detergentów. Kołdrę puchową można prać w pralce automatycznej w temperaturze 60 st. C. Aby odświeżyć i wyczyścić kołdrę puchową można również zdecydować się na kompleksową regenerację. Proces regeneracji kołder i poduszek z puchu obejmuje pranie, czyszczenie i odświeżanie wsadu w specjalistycznej maszynie na mokro oraz wymianę tkaniny poszyciowej na nową

Sposoby na odświeżenie pościeli

SPOSÓB NA ODŚWIEŻENIE POŚCIELI WEŁNIANEJ   

Pościel wełniana posiada doskonałe właściwości higroskopijne, które pozwalają na pochłanianie wilgoci. Dzięki temu kołdry wełniane dobrze wchłaniają pot, a oprócz tego są bardzo ciepłe, co może mieć niebagatelne znaczenie zwłaszcza zimą. Warto też dodać, że pościel wełniana jest odpowiednia również dla alergików - o ile dana osoba nie jest uczulona na samą wełnę. Utrzymanie wełnianej pościeli w czystości polega przede wszystkim na delikatnej pielęgnacji. Zabrudzenia lub plamy na pościeli wełnianej należy czyścić specjalnymi preparatami przeznaczonymi do wełny. Zabrudzone miejsce można przetrzeć gąbką lub miękką szmatką. Podczas czyszczenia wełny nie powinno się jej nadmiernie pocierać, ponieważ to szkodzi jej wyglądowi. Pościel wełnianą lepiej prać ręcznie niż w pralce, ale zawsze należy sprawdzić na wszywce, czy jest to możliwe wyciągnięcie wsadu. 

JAK ODŚWIEŻYĆ KOŁDRĘ I PODUSZKĘ Z PIERZA?

Najlepszym sposobem na odświeżenie kołdry i poduszki z pierza jest wietrzenie. W przypadku, gdy kołdra jest przepocona i zakurzona, konieczne będzie jednak jej wypranie. Pranie pierza w domu okazuje się problematyczne, dlatego czynność tę najlepiej zlecić specjalistycznej pralni chemicznej. Nieumiejętnie pranie pierza może spowodować jego uszkodzenie. 

Interesują Cię inne tematy związane z pościelą?

 Koniecznie przeczytaj nasze pozostałe artykuły:

Zostaw odpowiedź

*
*Nie opublikowano
*
*

Kliknij i oceń artykuł

Ocena: 4.40 / 5 (5 ocen)

Wyszukiwarka Wpisów

Kategoria

Ostatnie Wpisy

Popularne Wpisy

Ostatnie komentarze

Nie kupowac używanej pościeli bo bakterie...? Bakterie giną ...
Mój synek uwielbia samochody! Od najmłodszych lat ciągnie go...