958354352
Jak wybielić firanki? Poznaj skuteczne sposoby

Jak wybielić firanki? Poznaj skuteczne sposoby

gru 13, 2021 Po zakupie , Inne 0 Komentarze

Firanka to jeden z niemal obowiązkowych elementów, jaki powinien znaleźć się w każdym salonie, gabinecie, kuchni czy sypialni. Ma funkcje nie tylko dekoratorskie, ale i funkcjonalne – zapewnia więcej prywatności właścicielom danego wnętrza, a także sprawia, że jest ono znacznie przytulniejsze. Z czasem jednak niestety okazuje się, że nasze białe firanki tracą swój blask, robią się szare i smutne. Aby zapobiec takim sytuacjom, przychodzimy z pomocą! Przedstawiamy kilka sprawdzonych sposobów na szybkie i skuteczne wybielenie firan – zapoznaj się z naszym poradnikiem i dowiedz się, jak uratować swoje ozdoby okien!

Jak szybko i skutecznie wybielić firanki?

Dowiedz się z artykułu, jak skutecznie wybielić firanki:

Czy pielęgnacja białych firanek musi być skomplikowana i długotrwała?

Biała firanka to rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej osób. Obecnie w modzie jest to, co proste, nieprzerysowane, a jednocześnie eleganckie. Powoli odchodzi się od wielobarwnych, wzorzystych, nierzadko nawet krzykliwych wariantów, wybierając te znacznie spokojniejsze.

Wybór białej firanki do mieszkania jest więc dobrym pomysłem. Spowoduje, że wnętrze będzie sprawiało wrażenie czystego, schludnego, otwartego, ciepłego, a przede wszystkim – jasnego. Ostatnia cecha czasami jednak bywa problematyczna. Biały materiał firany dość łatwo się brudzi, a pod wpływem różnego rodzaju czynników i zanieczyszczeń – szarzeje. Warto jednak się tym nie zniechęcać, ponieważ istnieje wiele sprawdzonych sposobów, które znacznie ułatwiają pielęgnację jasnych firanek!

 

Szukasz nowej, eleganckiej firanki do swojego domu?

Sprawdź naszą ofertę wysokiej jakości firan! 

 

Domowe sposoby kontra preparaty ze sklepów – co lepiej sprawdzi się do wybielania firanek?

To, jaki sposób czyszczenia firanek powinniśmy zastosować w naszym przypadku, zależy przede wszystkim od tego, z jakiego materiału wykonana jest nasza biała firana. Przedstawione niżej sposoby mają bowiem różną moc działania i jeśli nie zostanie on dobrany do danego materiału – efekt może być przeciwny od zamierzonego. Zamiast skutecznego wybielenia firanek może dojść do powstania innych plan, a nierzadko nawet dziur czy innego rodzaju zniszczeń.

Sposób #1 Soda oczyszczona jako pomoc podczas wybielania firanek

Jednym z pierwszych sprawdzonych i skutecznych metod na wybielanie firanek jest użycie do tego sody oczyszczonej. Istnieją 2 sposoby na jej wykorzystanie. Pierwszym jest wykonanie roztworu z sody i wody w proporcjach 50 g proszku na 1 litr płynu. W tak przygotowanym preparacie należy namoczyć firankę, zostawić ją na kilka godzin, a następnie uprać w taki sposób, jak zazwyczaj. 

Drugą, nieco szybszą opcją na wybielenie firanki przy użyciu sody oczyszczonej jest wsypanie proszku do szufladki w pralce, do której zazwyczaj wsypujemy proszek. Taki sposób przyczyni się do szybkiego i skutecznego wyprania oraz wybielenia firanki kuchennej czy jakiejkolwiek innej, dzięki czemu znów będzie ona mogła zdobić okna.

Sposób #2 Wybielanie firanek przy pomocy proszku do pieczenia

Ta metoda jest dość podobna do poprzedniej. Jedyną różnicą jest rodzaj wykorzystywanego preparatu. W tym przypadku zamiast sody oczyszczonej, do wybielenia firanki użyjemy proszku do pieczenia. Etapy postępowania są podobne: po wykonaniu roztworu z wody i wspomnianego już proszku do pieczenia (proporcje: 1 opakowanie na 5 litrów wody) namaczamy w nim firanę i czekamy na efekty. Następnie wystarczy uprać materiał i cieszyć się śnieżnobiałym kolorem.

Sposób #3 Sok z cytryny do wyczyszczenia firanek

Kolejnym domowym sposobem na wybielenie firanek jest zastosowanie soku z cytryny, a dokładniej – dodanie go do prania. W tym przypadku należy pamiętać jednak o tym, że w świeżo wyciśniętym soku z cytrusów często znajdują się pestki, których trzeba się pozbyć. W przeciwnym razie może dojść do uszkodzenia pralki, co przyczyniłoby się do dodatkowych problemów. 

Co ważne, ten sposób wybielania firan jest dość delikatny, dzięki czemu często wykorzystywany jest również podczas prania innych materiałów, takich jak np.: 

Sposób #4 Ocet preparatem wybielającym firanki 

Ocet jest substancją, która powinna znajdować się w każdym domu. Jego działanie wykorzystywane jest na wiele sposobów, w tym również do wybielania firanek. W tym przypadku roztwór, który należy przygotować, powinien składać się z octu, soli kuchennej i wody, z zachowaniem proporcji pół szklanki, 4 łyżki stołowe, 10 litrów. W tak przygotowanej mieszaninie należy namaczać firanki przez kilka godzin, a następnie powiesić je w pożądanym miejscu. Nie trzeba ich prać, ponieważ zapach octu dość szybko wietrzeje, zostawiając inne istotne właściwości, jak np. antystatyczność.

Sposób #5 Klasyczne sklepowe wybielacze do prania firanek

Ostatnią metodą, która jest najłatwiejsza ze wszystkich, jest wykorzystanie do wybielenia firanek ogólnodostępnych w sklepach, gotowych już preparatów. Z reguły są one dość skuteczne, jednak niestety – nie zawsze. Czasami mogą nie poradzić sobie z poważnymi zabrudzeniami i wówczas warto skorzystać jednak z jednego z przedstawionych wyżej domowych sposobów. 

 

Szukasz zasłonki, idealnie pasującej do firanki w Twoim salonie?

Zapoznaj się z ofertą naszych zasłon! 

 

Może zainteresuje Cię też:

Zostaw odpowiedź

*
*Nie opublikowano
*
*

Kliknij i oceń artykuł

Ocena: 3.44 / 5 (9 ocen)