- -10%
Jak prać koc, by przywrócić jego puszystość? ABC pielęgnacji koców
Każdy z nas ma w domu co najmniej jednej koc. Nic dziwnego, jest to produkt o uniwersalnym zastosowaniu. Przyda się zarówno do okrycia w chłodne dni, jak i do codziennego użytku. Wiele osób bowiem woli, zamiast spać pod kołdrą, okrywać się nocą wyłącznie kocem. Jest to więc produkt niezbędny w każdym domu. Warto poznać najważniejsze zasady pielęgnacji koców, szczególnie triki, które pozwolą mu przywrócić puszystość. Zapraszamy do lektury.
Przeczytaj, jak zadbać o miękkość kocy:
- Jak prać koc - ręcznie czy w pralce?
- Jak prać koc, by pozostał miękki?
- Czy gruby koc można prać w pralce?
- Co ile powinno się prać koc?
- W jakiej temperaturze prać koc?
- W jakim programie prać koce wełniane i akrylowe?
- Jakich detergentów używać do prania koca?
- Czy można wirować koc podczas prania?
- Jak najlepiej suszyć koc?
- Jak dbać o koc, by był puszysty?
- Jak zmiękczyć koc?
- Jak odświeżyć wełniany koc?
- Jak uratować sfilcowany koc?
Jak prać koc - ręcznie czy w pralce?
Możliwości prania koca jest kilka, możemy robić to ręcznie, w pralce, bądź też oddać go do pralni chemicznej. Pranie ręczne mogłoby być najdelikatniejsze i najlepsze, niestety w praktyce będzie bardzo trudne do zrealizowania. Musimy pamiętać, że po nabraniu wody, stanie się on bardzo ciężki. To z kolei spowoduje, że bardzo trudno będzie nam dokładnie wyprać oraz wypłukać koce ze środków piorących. Podsumowując, do prania ręcznego potrzebujemy znacznie więcej siły. Do płukania koca akrylowego może nie starczyć nam sił. Ręczne pranie koca jest więc mało realne.
Większość producentów koców czy narzut zaleca pranie w pralce, oznacza to, że jest to rozwiązanie bezpieczne i skuteczne. To, czy możemy oddać koc do pralni chemicznej, musimy sprawdzić na metce, ale zazwyczaj nie ma takiej konieczności. Chyba że nasza pralka posiada mały wsad, wtedy zdecydowanie lepiej skorzystać z pralni. Pranie koca w pralce jest możliwe, o ile mamy odpowiedni program do prania i wielkość bębna. Pranie koców w domu jest dobrym rozwiązaniem, choć warto zastąpić standardowy proszek płynem. Takie pranie koca w pralce nie wpłynie negatywnie na strukturę materiału odwirowanego koca, jeśli pojemność pralki jest wystarczająca. W przeciwnym razie lepiej udać się do profesjonalnej pralni i tam go prać.
Jak prać koc, by pozostał miękki?
Do prania koca najlepiej używać wyłącznie delikatnych detergentów, dedykowanych do czyszczenia wełny czy delikatnych tkanin. Możemy również sięgnąć po środki zmiękczające. Pranie koca musi zakończyć się dokładnym wypłukaniem detergentów. Dokładne płukanie koca akrylowego czy wełnianego jest najważniejsze, by pozostał miękki.
Czy gruby koc można prać w pralce?
Jak prać koc gruby lub duży? Gruby koc może być prany w pralce, jeśli tylko się do niej zmieści. Nie poradzimy sobie z praniem koca ręcznie, bo będzie za ciężki, może się więc okazać, że konieczne będzie oddanie go do pralni chemicznej.
Co ile powinno się prać koc?
Prać koc wystarczy raz w miesiącu, zakładając, że nie jest to nasze podstawowe okrycie do snu. Nie powinniśmy jednak zapominać o konieczności prania ręcznego czy w pralce, ponieważ gromadzi on kurz i roztocza. Szczególnie w kocach polarowych oraz z różnych materiałów poza wełną gromadzą się drobne zabrudzenia wpływające negatywnie na jego estetyczny wygląd.
Nie wiesz, jaki koc sprawdzi się najlepiej na chłodniejsze wieczory?
W jakiej temperaturze prać koc?
Temperatura prania koca powinna sięgać 30-40 stopni celsjusza. Wełniany koc ze względu na zasady prania wełny nie może mieć kontaktu z wyższymi temperaturami, ponieważ się sfilcuje. W jakiej temperaturze prać koc akrylowy lub polarowy? Najczęściej może być ona nieco wyższa, ale zawsze trzymamy się zaleceń producenta. Wybierając niską temperaturę mamy pewność, że nie zniszczymy ulubionego koca. Wyższa temperatura czy moc wirowania mogłyby zniszczyć strukturę materiału.
W jakim programie prać koce wełniane i akrylowe?
By wyprać koc w pralce najlepiej użyć program do prania ręcznego lub do delikatnych tkanin. Prać wełniany koc w pralce możemy wyłącznie na programie do wełny. Koc polarowy również warto prać na programie delikatnym i krótkim. Takie ustawienia zadbają o materiał, a koc zachowa swoją miękkość. Dobrze jest też odpowiednio przygotować koc przed praniem - wytrzepać, odkurzyć lub pozbyć się większych śmieci ręcznie.
Jakich detergentów używać do prania koca?
Dobranie delikatnych detergentów do prania koców jest równie istotną kwestią, co same ustawienia pralki. Zastosowanie agresywnych, mocnych środków piorących może doprowadzić do zmechacenia koców oraz ich zbicia. Efektem będzie utrata miękkości i delikatności okrycia. Warto więc sięgać po proszki i płyny piorące przeznaczone do prania delikatnych tkanin. Bardzo ważne jest również zadbanie o to, by koc dokładnie wypłukać. Dla pewności warto skorzystać z dodatkowego cyklu płukania oraz zadbać o nieprzepełnienie pralki. Koc w bębnie musi mieć odpowiednio dużo miejsca dla swobodnego prania. Dlatego najlepiej jest prać go samodzielnie, bez pościeli czy prześcieradeł.
Czy można wirować koc podczas prania?
Dla utrzymania wysokiej puszystości koca istotna jest wysokość obrotów podczas prania i wirowania. Nie powinniśmy korzystać z obrotów wyższych niż 400. Jedynym wyjątkiem są koce polarowe, w ich przypadku można stosować również wyższe ustawienia.
Jak szybko wysuszyć koc?
Jak już wspominaliśmy, koce nabierają bardzo dużo wody, są ciężkie i naturalnie pojawia się w nas chęć odciśnięcia jej nadmiaru. Choć może nam się to wydawać dobrym pomysłem, by szybko wysuszyć koc, nie powinniśmy go wykręcać. Nie zaleca się również suszenia w suszarce bębnowej nawet tej do tkanin delikatnych. Jest to absolutnie zakazane, nie powinniśmy go wykręcać. Lepiej będzie nie korzystać też z automatycznych suszarek. Choć zajmie to najwięcej czasu, najbezpieczniejsze jest suszenie koca naturalnie, w wentylowanym pomieszczeniu. By zachował on swój kształt i się nie porozciągał, najlepiej będzie suszyć koc rozłożony na płasko, np. na stojącej suszarce. Wieszanie go na cienkich sznurkach spowodowałby rozciągnięcie włókien.
Zadbaj o wysoki komfort dziecka podczas snu
Jak dbać o koc, by był puszysty?
Właściwa pielęgnacja, pranie i przechowywanie koca może sprawić, że przez długi czas zachowa on swoją miękkość i puszystość. Co musimy robić, by nasz koc był cały czas puszysty?
- pierzmy go wyłącznie w letniej wodzie,
- unikajmy mocnych detergentów,
- pierzmy w pralce, ale nie przepełnionej,
- suszmy go naturalnie i na płasko, nie w suszarce elektrycznej,
- przechowujmy go w dobrze wietrzonym miejscu, chroniącym przed kurzem i wilgocią.
Jak zmiękczyć koc?
Jeśli posiadamy koc, który utracił swoją miękkość, możemy spróbować przywrócić mu wcześniejsze właściwości. Co powinniśmy zrobić? Zacznijmy od właściwego prania. Warto do niego skorzystać z wysokiej jakości płynów do prania i zmiękczających. Zastosujmy delikatne detergenty oraz wysuszmy na świeżym powietrzu. Te zabiegi na pewno pomogą. Może się jednak okazać, że koc nie będzie tak miękki jak na początku, gdyż zbyt wiele włókien zostało uszkodzonych przez niewłaściwą pielęgnacji. By zmiękczyć koc możemy moczyć go w białym occie, który rozluźni włókna i sprawi, że będzie bardziej puszysty.
Jak odświeżyć wełniany koc?
Wełnianego koca nie możemy prać często i w wysokich temperaturach. By odświeżyć niezabrudzony wełniany koc najlepiej skorzystać z zasad prania wełny, wyprać koc w 30 stopniach i zadbać o odpowiednie suszenie koca.
Jak uratować sfilcowany koc?
Do uratowania sfilcowanego koca potrzebujemy odżywki do włosów. Należy ja rozpuścić w wodzie i prać koce w tym roztworze. Kolejnym sposobem na zadbanie o koc i jego miękkość jest mrożenie (po uprzednim owinięciu folią). Odpowiedni wygląd możemy mu przywrócić również prasując żelazkiem z dużą ilością pary.