Jak prać koc, by przywrócić jego puszystość? ABC pielęgnacji koców

Jak prać koc, by przywrócić jego puszystość? ABC pielęgnacji koców

mar 11, 2021 Inne 0 Komentarze

Każdy z nas ma w domu co najmniej jednej koc. Nic dziwnego, jest to produkt o uniwersalnym zastosowaniu. Przyda się zarówno do okrycia w chłodne dni, jak i do codziennego użytku. Wiele osób bowiem woli, zamiast spać pod kołdrą, okrywać się nocą wyłącznie kocem. Jest to więc produkt niezbędny w każdym domu. Warto poznać najważniejsze zasady pielęgnacji koców, szczególnie triki, które pozwolą mu przywrócić puszystość. Zapraszamy do lektury.

 

Jak prawidłowo pielęgnować koce?

 

Przeczytaj, jak zadbać o miękkość kocy:

 

Jak prać koc - ręcznie czy w pralce?

Możliwości prania koca jest kilka, możemy robić to ręcznie, w pralce, bądź też oddać go do pralni chemicznej. Pranie ręczne mogłoby być najdelikatniejsze i najlepsze, niestety w praktyce będzie bardzo trudne do zrealizowania. Musimy pamiętać, że po nabraniu wody, stanie się on bardzo ciężki. To z kolei spowoduje, że bardzo trudno będzie nam dokładnie wyprać oraz wypłukać koce ze środków piorących.

Większość producentów koców czy narzut zaleca pranie w pralce, oznacza to, że jest to rozwiązanie bezpieczne i skuteczne. To, czy możemy oddać koc do pralni chemicznej, musimy sprawdzić na metce, ale zazwyczaj nie ma takiej konieczności. Chyba że nasza pralka posiada mały wsad, wtedy zdecydowanie lepiej skorzystać z pralni.

 

Nie wiesz, jaki koc sprawdzi się najlepiej na chłodniejsze wieczory?

Sprawdź nasze propozycje koców do domu 

W jakiej temperaturze i na jakim programie prać koc?

Dopasowanie właściwego programu prania jest kwestią kluczową dla odpowiedniej pielęgnacji koca. Zły dobór temperatury czy pozostałych ustawień może spowodować, że nasz koc szybko się zmechaci i utraci pełną puszystość, a tego właśnie chcemy uniknąć. Kluczową wskazówką zawsze powinny być dla nas zalecenia producenta. Musimy postępować zgodnie z nimi i do nich dopasować odpowiedni program prania. 

 

W przypadku koca i narzut powinniśmy korzystać z dość niskich temperatur prania, maksymalnie 50 stopni. Wysokie mogłyby uszkodzić lub zmechacić włókna. Jaki więc program do prania koca wybrać? Przede wszystkim dopasujmy go do materiału, z którego wykonano koc. Sięgajmy po programy do prania delikatnego lub do wełny. One pozwolą nam zachować odpowiedni wygląd i pełną funkcjonalność koca.

Jakich detergentów używać do prania koca?

Dobranie delikatnych detergentów do prania koców jest równie istotną kwestią, co same ustawienia pralki. Zastosowanie agresywnych, mocnych środków piorących może doprowadzić do zmechacenia koców oraz ich zbicia. Efektem będzie utrata miękkości i delikatności okrycia. Warto więc sięgać po proszki i płyny piorące przeznaczone do prania delikatnych tkanin. Bardzo ważne jest również zadbanie o to, by koc dokładnie wypłukać. Dla pewności warto skorzystać z dodatkowego cyklu płukania oraz zadbać o nieprzepełnienie pralki. Koc w bębnie musi mieć odpowiednio dużo miejsca dla swobodnego prania. Dlatego najlepiej jest prać go samodzielnie, bez pościeli czy prześcieradeł.

 

Jak sprawić, by koc był puszysty?

 

Czy można wirować koc podczas prania?

Dla utrzymania wysokiej puszystości koca istotna jest wysokość obrotów podczas prania i wirowania. Nie powinniśmy korzystać z obrotów wyższych niż 400. Jedynym wyjątkiem są koce polarowe, w ich przypadku można stosować również wyższe ustawienia.

Jak najlepiej suszyć koc?

Jak już wspominaliśmy, koce nabierają bardzo dużo wody, są ciężkie i naturalnie pojawia się w nas chęć odciśnięcia jej nadmiaru. Jest to absolutnie zakazane, nie powinniśmy go wykręcać. Lepiej będzie nie korzystać też z automatycznych suszarek. Choć zajmie to najwięcej czasu, najbezpieczniejsze jest suszenie koca naturalnie, w wentylowanym pomieszczeniu. By zachował on swój kształt i się nie porozciągał, najlepiej będzie suszyć koc rozłożony na płasko, np. na stojącej suszarce. Wieszanie go na cienkich sznurkach spowodowałby rozciągnięcie włókien.

 

Zadbaj o wysoki komfort dziecka podczas snu

Poznaj naszą ofertę koców dziecięcych 

Jak dbać o koc, by był puszysty?

Właściwa pielęgnacja, pranie i przechowywanie koca może sprawić, że przez długi czas zachowa on swoją miękkość i puszystość. Co musimy robić, by nasz koc był cały czas puszysty?

  • pierzmy go wyłącznie w letniej wodzie,
  • unikajmy mocnych detergentów,
  • pierzmy w pralce, ale nie przepełnionej,
  • suszmy go naturalnie i na płasko, nie w suszarce elektrycznej,
  • przechowujmy go w dobrze wietrzonym miejscu, chroniącym przed kurzem i wilgocią.

Jak przywrócić puszystość koca?

Jeśli posiadamy koc, który utracił swoją miękkość, możemy spróbować przywrócić mu wcześniejsze właściwości. Co powinniśmy zrobić? Zacznijmy od właściwego prania. Warto do niego skorzystać z wysokiej jakości płynów do prania i zmiękczających. Zastosujmy delikatne detergenty oraz wysuszmy na świeżym powietrzu. Te zabiegi na pewno pomogą. Może się jednak okazać, że koc nie będzie tak miękki jak na początku, gdyż zbyt wiele włókien zostało uszkodzonych przez niewłaściwą pielęgnacji.

Dowiedz się więcej o domowych tekstyliach

Zostaw odpowiedź

*
*Nie opublikowano
*
*