- -15%
Jak wybrać najlepszy koc na chłodne wieczory?
Jesienią i zimą spędzamy zdecydowanie więcej czasu w domu. Na zewnątrz jest zimno, mokro i szybko robi się ciemno. Dla wielu ulubionymi sposobami na chłodne wieczory jest odpoczynek na fotelu lub łóżku, z herbatą, książką, filmem i kocem. Chętnie otulamy się miękką narzutką, by było nam ciepło i przytulnie. Jak jednak wybrać najlepszy koc na chłodne wieczory? Zapraszamy do naszego krótkiego zestawienia najlepszych koców na jesień i zimę.
Wełniane koce dla zmarzluchów
Jednym z częściej spotykanych rodzajów koców są te wykonane z wełny. Podobnie jak kołdry wełniane dają one bardzo dużo ciepła, gdy jest zimno oraz chłodzą, gdy temperatura jest wysoka. Sprawdzą się więc o każdej porze roku i w różnych sytuacjach. Wełniane koce nie gniotą się, są naturalne, utrzymują dobrą cyrkulację powietrza, nie ma więc możliwości, byśmy pod nimi się nadmiernie pocili. Koc ze 100% wełny może być jednak nieco szorstki i gryzący w kontakcie ze skóry. Producenci oferują jednak koce wełniane z domieszką akrylu lub poliamidu, które niwelują ten problem.
Jeśli cierpimy na alergię, powinniśmy sięgnąć po koc z wełny Merino. Jest ona bardziej miękka oraz nie gromadzi kurzu (dzięki zawartej w niej lanolinie). Koce wełniane będą nam służyć przez długie lata. Musimy jednak wiedzieć, jak prawidłowo prać i pielęgnować pościel wełnianą i zgodnie z tymi zasadami dbać o koc. Warto też dowiedzieć się jak prać koc, by zachował miękkość
Szukasz najlepszego koca na wieczór?
Koce bawełniane - doskonałe na każdą porę roku
Bawełniane koce są najchętniej wybieranymi na chłodne wieczory. Tak samo, jak pościel bawełniana doskonale radzą sobie z zapewnieniem odpowiedniej cyrkulacji powietrza. Bawełna jest materiałem naturalnym, nie uczula więc i nie powoduje nadmiernego pocenia się. Dodatkowo jest miła w dotyku i bardzo łatwo utrzymać ją w czystości i dobrej kondycji. Wybierając koc z bawełny, warto zwrócić uwagę na jego gramaturę, to od niej bowiem zależy, ile ciepła będzie nam dawać oraz jak długa będzie jego trwałość. Nie musimy się jednak obawiać, że bawełniany koc szybko nam się zniszczy (o ile będzie dobrej jakości). Możemy wyróżnić dwa główne rodzaje bawełnianych pledów - grube, zimowe oraz cienkie narzutki, które sprawdzą się raczej wiosną i latem. Wadami bawełnianych koców jest łatwość gniecenia się oraz często wyższa waga niż koców polarowych czy z mikrofibry.
Koce z mikrofibry - najmilsze w dotyku
Koce z mikrofibry zostały wykonane z mieszanki włókien poliestrowych oraz nylonowych. Dzięki temu są bardzo łatwe w czyszczeniu. Mikrofibra jest wyjątkowo miękka i przyjemna w dotyku, a do tego jest lekka i wytrzymała. Nic więc dziwnego, że tak chętnie wybieramy koce z mikrofibry. Wadą takich koców jest ryzyko, że będzie się on elektryzował oraz przyciąga kurz, dlatego nie jest polecany dla alergików. Niestety jest to materiał sztuczny, dlatego odradzamy spanie pod nim. Niemniej jednak koce z mikrofibry idealnie sprawdzą się do delikatnego okrycia w zimowe wieczory. Dzięki swojej miękkości są bardzo lubiane przez dzieci i zwierzęta.
Koce polarowe - ciepłe, ale nieprzewiewne
Polarowe koce bardzo często goszczą w naszych domach. Nic dziwnego - są miękkie, lekkie i łatwo można je utrzymać w czystości. Są dostępne w wielu kolorach i wzorach, stosunkowo mało kosztują oraz mogą być stosowane przez alergików. Wśród zalet koca z polaru musimy wymienić jeszcze fakt, że się nie gniecie i dobrze izoluje ciepło. Będzie więc doskonały na zimne wieczory. A jakie są jego wady? Najważniejszą jest brak przewiewności. Kupując polarowy koc, warto zwrócić uwagę na jego gramaturę. Te cieńsze mogą się bowiem szybko zniszczyć i zmechacić. Jednak dobrej jakości koc z polaru da nam ciepło i komfort długiego użytkowania.
Koc jednobarwny czy wzorzysty - jaki wybrać?
Sklepy internetowe z tekstyliami oferują koce zarówno jednobarwne, jak i wzorzyste. Możemy wybierać spośród wielu gramatur, struktur i wzorów. Bez trudu znajdziemy też koce dwustronne, których każda ze stron jest innego koloru. Chętnie wybieranymi strukturami są warkocze - motyw przypominający okrycia dziergane na drutach lub szydełku. Warto również zwrócić uwagę na sposób wykończenia koca. Najczęściej do wyboru mamy frędzle, przeszycie lub lamówki. Zarówno to, jaki kolor i wzór koca, jak i sposób uszycia wybierzemy, zależy wyłącznie od naszych preferencji. Często koce pełnią również funkcję dekoracyjną i pod tym kątem są dobierane do wnętrza. Najważniejszą ich rolą jest jednak zapewnienie nam wysokiego komfortu termicznego.
Jakiej wielkości koc będzie dla nas najlepszy?
Rozmiary koców mogą być bardzo różne. Wybierając je, pamiętajmy, że koc ma być dla nas wygodny i pozwalać na swobodne okrycie się. Dla dzieci najczęściej spotykanym rozmiarem koca jest 75x100 cm, dorośli powinni wybierać koce o wymiarach minimum 150x200 cm
Zadbaj o komfortowy relaks pod ciepłym kocem lub narzutą
Dowiedz się więcej na temat zasad doboru pościeli i sposobów na ich czyszczenie:
- jak pielęgnować pościel bambusową?
- dlaczego ręczniki sie odbarwiają?
- jak dobrać poduszkę do wygodnego snu?
- dlaczego pocimy się pod kołdrą?