Jak dobrać poduszkę, by spać wygodnie?

Jak dobrać poduszkę, by spać wygodnie?

gru 05, 2019 Inne 1 Komentarze

Poduszka jest jednym z istotniejszych kryteriów spokojnego i prawidłowego snu. Od tego, jaką wybierzemy, zależy czy nasz sen będzie głęboki oraz, czy ciało odpowiednio ułożone. By dobrać poduszkę, musimy wziąć pod uwagę kilka różnych czynników, m.in. to, w jakiej pozycji śpimy. Dowiedz się, jak prawidłowo wybrać poduszkę, by spać wygodnie. Zapraszamy!

 

jak prawidłowo dobrać poduszkę?

 

POZYCJA SPANIA A RODZAJ PODUSZKI

By zapewnić sobie pełen komfort snu musimy zadbać o prawidłowe dobranie poduszek, kołderprześcieradeł i materacy. Na początku powinniśmy zastanowić się, w jakiej pozycji śpimy najczęściej. Od tego bowiem zależy wysokość i kształt poduszki, jaki warto wybrać. Podczas snu należy zadbać o prawidłowe podparcie kręgosłupa. Jego ułożenie zmienia się jednak w zależności od tego, czy śpimy na plecach, brzuchu czy boku.

PODUSZKA DO SPANIA NA BOKU

Gdy lubimy spać na boku, musimy zadbać o to, by nasz kręgosłup i głowa znajdowały się w prostej linii. Wówczas powinniśmy sięgać po poduszki średniej lub dużej wysokości.

PODUSZKA DO SPANIA NA PLECACH I BRZUCHU

Dla śpiących na brzuchu lub plecach najlepsze będą poduszki niskie, które dopasują się do naszego ciała i będą stanowić skuteczną podporę dla kręgosłupa. Wyższe poduszki mogłyby spowodować powstanie naprężeń mięśni szyjnych.

 

Szukasz wygodnej poduszki do spania?

Sprawdź nasze propozycje!

WYPEŁNIENIE PODUSZKI A KOMFORT SNU

Równie istotnym aspektem, który bierzemy pod uwagę dobierając poduszkę, jest rodzaj jej wypełnienia. Można je podzielić na trzy najważniejsze podkategorie: poduszki z wypełnieniem syntetycznym (np. antyalergiczne), naturalnym (np. poduszki puchowe) i specjalne (medyczne, lateksowe, piankowe).

 

Rodzaje poduszek do spania

 

PODUSZKI PUCHOWE - NATURALNE MATERIAŁY DLA WYSOKIEGO KOMFORTU SNU

Jednymi z najczęściej wybieranych poduszek są te puchowe. Ich wypełnieniem jest puch gęsi, najwyższej jakości. Jest to materiał zapewniający zarówno miękkość, jak i sprężystość. Dzięki temu stanowi doskonałe podparcie dla szyi i głowy. Dodatkowo puch doskonale izoluje, wchłania i odprowadza wilgoć. Pozwala to na utrzymanie wysokiego komfortu snu. Poduszki puchowe możemy dostać w różnych rodzajach poszyć. Dużym uznaniem wśród klientów cieszą się antyroztoczowe poduszki marki Allerguard, które dzięki specjalnemu splotowi mogą być stosowane również przez osoby z alergiami i uczuleniami. Popularne są również poduszki Paradies, słynące z wysokiej jakości wypełnienia.

Warto wspomnieć także o trzykomorowych poduszkach puchowych (produkowanych m.in. przez marki Allerguard, Paradies czy Animex). Oprócz wysokiej jakości posiadają specjalną, wewnętrzną komorę, która jest wypełniona gęsim pierzem. Dzięki zastosowaniu komór oraz najlepszego, sprężystego pierza, poduszki te są trwałe i idealnie dopasowują się do kształtu głowy oraz szyi. Równocześnie stanowią dla nich solidne podparcie.

PODUSZKI ANTYALERGICZNE - DLA OSÓB Z UCZULENIAMI I CHOROBAMI SKÓRY

Wszyscy, którzy cierpią na alergie, uczulenia czy też choroby skóry powinni wybierać poduszki i kołdry antyalergiczne. Dzięki temu nie będą musieli obawiać się o nieprzyjemne dolegliwości wywoływane przez roztocza i alergeny. W ofercie sklepów internetowych z pościelami znaleźć można kilkanaście rodzajów poduszek antyalergicznych. Najczęściej są to puchowe ze specjalnymi powłokami, bambusowe oraz z włókien syntetycznych. Są one przygotowywane tak, by do ich środka nie mogły dostać się alergeny. Równocześnie najczęściej zachowują właściwości odprowadzania wilgoci oraz bardzo dobrze dopasowują się do naszego ciała.

PODUSZKI SPECJALISTYCZNE - DLA OSÓB Z WIĘKSZYMI POTRZEBAMI

Grupą nietypową są poduszki specjalistyczne. Jest to szerokie pojęcie, pod którym ukrywają się różnego rodzaju poduszki profilowane, piankowe, lateksowe, z wypełnieniami leczniczymi etc. Jeśli potrzebujemy tego typu poduszki, powinniśmy w jej doborze skorzystać z pomocy specjalistów.

CZYM KIEROWAĆ SIĘ PODCZAS WYBORU PODUSZKI?

Wybierając poduszkę do zapewniania wysokiej jakości snu, powinniśmy kierować się:

  • pozycją, w której śpimy,
  • obecnością (lub nie) alergii i uczuleń,
  • rodzajem wypełnienia,
  • kształtem i wielkością dopasowaną do naszych potrzeb,
  • problemami zdrowotnymi.

Dobrze dobrana poduszka musi stanowić podparcie dla kręgosłupa, szyi i głowy. Powinna także pasować do naszej pozycji znu. Ma być elastyczna, wygodna i dobrej jakości. By znaleźć swoją poduszkę, warto przetestować kilka jej rodzajów. Nasze ciało da nam sygnał, na której śpi nam się najlepiej. Niezależnie od tego, czy będzie to poduszka anatomiczna czy klasyczna, nie możemy zapominać o dobraniu do niej odpowiedniej poszewki. Najczęściej wybieranymi są poszewki satynowefrotte i jerseyu. Najczęściej odpowiednią poszewkę wybieramy z całym kompletem pościeli, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by dokupić poszewkę osobno. 

PODUSZKI DEKORACYJNE - DLACZEGO NIE POWINNIŚMY NA NICH SPAĆ?

Zupełnie osobną kategorią poduszek są te dekoracyjne. Zazwyczaj oprócz dekoracyjnej poszewki mają również wkład słabej jakości. Są to poduszki z wypełnieniem, które nie będzie stanowił dobrego podparcia dla naszego kręgosłupa. Prawdopodobnie szybko się ono odkształci i może spowodować wyłącznie dolegliwości bólowe.

 

Zatroszcz się o wysoką jakość snu, wybierz najlepszą poduszkę

Poznaj poduszki dla alergików

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT ZASAD DOBORU POŚCIELI I SPOSOBÓW NA ICH CZYSZCZENIE:

Kliknij i oceń artykuł

Ocena: 0.0 / 5 (0 ocen)

1 Komentarze

  • Avatar
    Ja wolę zdecydowanie bardziej poduszki lateksowe, miałem puchowe i się nie sprawdziły, złe podparcie i dostałem uczulenia. Właściwie dopiero po przeczytaniu jednego z artykułów na portalu Zdrowy Kręgosłup: https://www.zdrowykregoslup.pl/poznaj-roznice-pomiedzy-poduszka-lateksowa-a-piankowa/ zdecydowałem się ostatecznie na poduszkę lateksową i absolutnie nie żałuję.

Zostaw odpowiedź

*
*Nie opublikowano
*
*

Wyszukiwarka Wpisów

Kategoria

Ostatnie Wpisy

Popularne Wpisy

Ostatnie komentarze

Moim priorytetem przy zakupie kołdry były przede wszystkim ...
Ja wolę zdecydowanie bardziej poduszki lateksowe, miałem puc...