Pościel farbuje - co zrobić? Porady na farbującą pościel

Pościel farbuje - co zrobić? Porady na farbującą pościel

kwi 19, 2019 Pościele 0 Komentarze

Kupując pościel, często decydujemy się na taką, która jest wielokolorowa lub wzorzysta. Niestety może się zdarzyć, że pościel farbuje. Do takich sytuacji najczęściej dochodzi, kiedy wybrane motywy są w kolorach czerwonym, niebieskim lub czarnym. Jeśli do tego dojdzie kontrastowe tło, ryzyko zafarbowania jest bardzo wysokie. Co zrobić, gdy pościel nam zafarbuje?

 

Szukasz niefarbującej pościeli?

Zobacz wysokiej jakości zestawy

 

Dlaczego pościel farbuje?

Farbowanie pościeli jest dla jej użytkowników bardzo uciążliwe. Nie tylko może doprowadzić to do zniszczenia wyglądu poszewek, ale również wszystkiego, co ma z nimi kontakt. W praktyce oznacza to, że zafarbowaniu najprawdopodobniej ulegną również nasze piżamy, prześcieradło, a nawet sam materac. Jeśli taką pościel wypierzemy z innymi rzeczami, one również zmienią swoją kolorystykę.

Przyczyn farbowania pościeli może być wiele. Najczęściej wynika to ze słabej jakości materiałów, jakich użyto do jej uszycia. Tkaniny mogły zostać nieodpowiednio zabezpieczone lub do druku użyto niskiej jakości barwników. Możliwe też, że użyliśmy zbyt mocnych detergentów, które zniszczyły barwienie. Niezależnie od tego, co jest powodem problemu z niestabilnością kolorów, takie poszewki są uciążliwe w użytkowaniu. Są jednak proste sposoby, dzięki którym uratujemy pościel.

 Jednobarwna pościel niebieska w intensywnym odcieniu

Jak sprawdzić czy pościel farbuje?

Kupując nową pościel bawełnianąsatynowąjersey, z korybambusu czy flaneli, powinniśmy każdorazowo przed użyciem przeprowadzić test farbowania. Możemy zrobić to poprzez wypranie jej z chusteczkami wyłapującymi kolor lub delikatnie zapierając w umywalce (dotyczy to również pościeli jednobarwnej). Jeśli woda czy chusteczki będą czyste, będziemy już wiedzieć, że trafiliśmy na poszewki niefarbujące. Gdy jednak zauważymy ślady barwników, musimy skorzystać z domowych sposobów na farbującą pościel. Dzięki temu jednak unikniemy przykrej niespodzianki w postaci przebarwionych ubrań.

Co zrobić, gdy pościel farbuje?

Gdy wiemy już, że trafiliśmy na farbującą pościel, możemy skorzystać z kilku domowych metod na zneutralizowanie tego problemu.

Metoda 1: Ocet na farbującą pościel

Najpopularniejszą metodą okiełznania farbującej pościeli jest namoczenie jej w roztworze z octu. Ma on właściwości utrwalające kolory. Często jest dużo skuteczniejszy niż dedykowane, specjalistyczne środki chemiczne. Do wanny z wodą dolewamy zwykłego kuchennego octu. Proporcje, jakie powinniśmy zastosować, to jedna szklanka octu na pięć litrów wody. Namaczanie pościeli powinno trwać minimum kilka godzin, a najlepiej jest zostawić ją na całą noc. Po takich działaniach konieczne będzie jeszcze tradycyjne pranie.

Pościel niefarbująca w motywy roślinne

Metoda 2: Kilkukrotne pranie farbujących poszewek

Drugą, często stosowaną metodą, jest kilkukrotne wypranie farbującej pościeli. Sposób jest dość skuteczny, ale może się wiązać z lekkim wyblaknięciem poszewek. Barwnik delikatnie się spierze. Jeśli jednak pościel jest wielobarwna, szczególnie gdy ma w sobie barwy jasne i ciemne, metoda ta może spowodować, że kolory się wymieszają, a całość zszarzeje.

Metoda 3: Woda utleniona lub sól na farbujące pościele

Podobnie jak ocet, również woda utleniona i sól mają właściwości konserwujące barwniki. Sposób postępowania jest taki sam, jak przy occie - moczymy pościel w roztworze wody i wody utlenionej (100 ml na 5 litrów) lub wody z solą (1 szklanka soli na 5 litrów).

Porady: jak prać pościel, która farbuje?

Porada 1: Dokładnie segreguj pranie

Przede wszystkim musimy zacząć od dokładnej segregacji pościeli farbującej. Nie możemy prać jej z rzeczami w innych kolorach. Wtedy, nawet gdy trochę barwnika wypłynie z tkaniny, nie dojdzie do powstania brzydkich plam na pozostałym praniu.

Porada 2: Do farbującej pościeli użyj chusteczek wyłapujących kolor

Na rynku, zarówno w specjalistycznych sklepach, drogeriach, jak i dyskontach, bez problemu kupimy chusteczki do prania, których celem jest wyłapywanie koloru z farbujących pościeliścierek czy ręczników. Wystarczy wrzucić je do pralki (w ilości zgodnej z instrukcją na opakowaniu) przed praniem, by zyskać pewność, że puszczające kolory nie zafarbują pozostałych rzeczy.

Niefarbująca pościel w kontrastowych kolorach

Porada 3: Ocet do prania

Ocet możemy również dodawać do samego prania. Niestety musimy liczyć się w tym przypadku z nieprzyjemnych zapachem, który pozostanie na rzeczach. Możemy go uniknąć, nie zapominając o zapachowym detergencie lub wietrząc pranie. Zapach octu jest intensywny, ale na szczęście szybko wietrzeje.

Wielokolorowa niefarbująca pościel Andropol

Gdzie znaleźć niefarbującą pościel?

Najważniejsze to wybierać pościel od sprawdzonych producentów. Na naszym rynku znajdziemy wiele firm specjalizujących się w szyciu wysokiej jakości, trwałej pościeli. Przykładem mogą być marki Andropol czy Greno. Warto również sięgać po produkty z linii ekskluzywnej pościeli, które wyróżniają się najlepszymi materiałami i najnowocześniejszymi metodami produkcji.

 

Masz dość słabej jakości pościeli?

Wybierz spośród najlepszych marek pościeli

 

Szukasz wiedzy i ciekawostek o pościeli?

Przeczytaj inne nasze teksty poradnikowe o pościeli i tekstyliach:

Zostaw odpowiedź

*
*Nie opublikowano
*
*

Kliknij i oceń artykuł

Ocena: 4.75 / 5 (4 oceny)

Wyszukiwarka Wpisów

Kategoria

Ostatnie Wpisy

Popularne Wpisy

Ostatnie komentarze

Nie kupowac używanej pościeli bo bakterie...? Bakterie giną ...
Mój synek uwielbia samochody! Od najmłodszych lat ciągnie go...