958354352
Co zrobić, żeby prześcieradło nie zsuwało się podczas snu - skuteczne rady

Co zrobić, żeby prześcieradło nie zsuwało się podczas snu - skuteczne rady

wrz 18, 2018 Po zakupie , Prześcieradła , Sypialnia 0 Komentarze

Za komfort snu odpowiedzialnych jest kilka czynników. Należy do nich przede wszystkim łóżko, które powinno mieć odpowiednią twardość i wymiary. Ważną kwestią jest jeszcze sama pościel – materiał, z którego jest wykonana czy ilość poduszek. Niestety, komfort snu może niejednokrotnie zostać obniżony ze względu na prześcieradło, które wieczorem prezentuje się nienagannie, natomiast podczas snu zwija się i odsłania połowę łóżka. Dlaczego prześcieradło zsuwa się podczas snu i jak temu zaradzić?

 

Zastanawiasz się, jakie prześcieradło wybrać do swojej sypialni?

Zapoznaj się z naszą ofertą na prześcieradła z gumką

 

Materiał łóżka

Pierwszym i bardzo częstym aspektem związanym z uporczywym zwijaniem się prześcieradła podczas snu, jest materiał, z którego wykonane zostało łóżko czy materac. W przypadku śliskiej powierzchni istnieje duża szansa, że prześcieradło będzie zwijać się podczas snu. Wiele osób decyduje się na zakup znacznie większego prześcieradła i konsekwentnie wciska jego boki pod materac z każdej strony, by szczelnie przylegało do materaca i by tak łatwo jego końce nie wydostały się na powierzchnię. Jest to jakiś sposób, jednak śliski materiał ma to do siebie, że nawet jeśli prześcieradło z każdej strony zostanie przytrzaśnięte materacem, może łatwo się zrolować i już po kilkudziesięciu minutach snu odsłonić kawałek łóżka i sprawić, że sen będzie niekomfortowy. Jeszcze gorzej sprawa wygląda w przypadku rozkładanych kanap – tutaj nie ma bowiem nawet możliwości zaczepienia w jakikolwiek sposób prześcieradła o boki łóżka. W niektórych sytuacjach warto rozważyć zastosowanie dodatkowo pokrowca na materac, który zwiększy "przyczepność" prześcieradła.

 

Wielkość materaca a zsuwanie się prześcieradła w nocy

Kolejna ważna kwestia to wielkość materaca. Niejednokrotnie zdarza się bowiem, że prześcieradło jest po prostu źle dopasowane do wymiarów łóżka. Warto pamiętać, że prześcieradło nie może być dopasowane na styk, gdyż wtedy praktycznie na pewno będzie zwijać się podczas snu, a w niektórych przypadkach nawet lądować w nocy na podłodze czy na krawędzi łóżka. Wybierając prześcieradło, trzeba więc sięgać po takie, które jest nieco większe niż wymiary łóżka i kierować się zasadą, że takie, które z pozoru idealnie pasuje do długości i szerokości materaca, jest tak naprawdę za małe. W wielu przypadkach okazuje się, że tylko tyle wystarczy, by wyeliminować problem.

Prześcieradło z gumką – rozwiązanie idealne?

Najprostszym i najbardziej popularnym sposobem na zsuwające się prześcieradło jest wybranie takiego wyposażonego w specjalną gumkę. Takie prześcieradło można z łatwością zaczepić o materac bez konieczności starannego wpychania boków pod jego powierzchnię. Ścielenie łóżka jest więc znacznie prostsze i wygodniejsze, a ponadto istnieje znacznie większa szansa, że prześcieradło rzeczywiście przez całą noc pozostanie na miejscu. Co więcej, takie rozwiązanie sprawdzi się nie tylko w przypadku tradycyjnego łóżka z materacem, ale również w takich sypialniach czy pokojach, w których znajdują się rozkładane kanapy. Niestety, prześcieradło z gumką nie zawsze jest gwarancją idealnie pościelonego łóżka. Wiele osób skarży się na to, że mimo zakupu takiego prześcieradła, wciąż nie jest w stanie pozbyć się problemu.

 

Co zrobić, żeby prześcieradło się nie przesuwało?

Problem przesuwającego się prześcieradła ma miejsce szczególnie w przypadkach, gdy materac ma śliską powierzchnię sprzyjającą rolowaniu się materiałów na nich położonych. Często zdarza się także, że rano co prawda materiał znajduje się na środku, jednak boki materaca są odsłonięte. Nie jest to wygodne ani praktyczne, dlatego warto znaleźć skuteczny sposób na zsuwające się prześcieradło i raz na zawsze pożegnać się z koniecznością podejmowania ciągłych prób, by pozostało ono na miejscu. Warto zaopatrzyć się w specjalne taśmy ściągające, które dostępne są w sklepach w cenie od kilku do maksymalnie kilkunastu złotych. Takie taśmy można też równie dobrze wykonać samodzielnie. Wystarczy wyposażyć się w takie przybory jak:

  • gumka;
  • igła;
  • nitka;
  • nożyczki.  

Jak wykonać taśmy ściągające?

Pierwszym krokiem jest przyszycie gumki na rogach prześcieradła. Koniecznie trzeba pamiętać, że guma musi być naciągnięta i opięta oraz znajdować się blisko krawędzi prześcieradła. Należy pozostawić odpowiednią ilość materiału do zakrycia boku. Najprościej zacząć od najtrudniejszego rogu – na przykład rogu łóżka znajdującego się przy ścianie. Następnie to samo należy zrobić z rogiem po tej samej stronie. Prześcieradło trzeba następnie nałożyć na materac tak, by było opięte. Wtedy można przystąpić do przyszywania gumy na drugiej stronie. W przeciwieństwie do tradycyjnych prześcieradeł z gumkami, w tym przypadku gumki ściągające mocuje się na rogach, a nadmiar materiału chowa pod materac. Szycie powinno zająć około dziesięciu minut i nie jest procesem bardzo skomplikowanym. Jest to idealne rozwiązanie dla wszystkich osób, które lubią mieć zasłane łóżko i nie martwić się problemem zwijającego się prześcieradła. Osoby bez zdolności manualnych mogą po prostu zdecydować się na gotowe pasy ściągające, które pozwolą trzymać prześcieradło znacznie skuteczniej niż tradycyjna gumka przymocowana po bokach materiału.

 

Interesują Cię inne tematy związane z pościelą?

Koniecznie przeczytaj nasze pozostałe artykuły:

Zostaw odpowiedź

*
*Nie opublikowano
*
*

Kliknij i oceń artykuł

Ocena: 2.88 / 5 (8 ocen)