958354352
Narzuta czy koc? Czym lepiej przykryć łóżko?

Narzuta czy koc? Czym lepiej przykryć łóżko?

maj 08, 2024 0 Komentarze

Coraz więcej ludzi dba o przykrywanie łóżka wolnostojącego jakimś materiałem. Ta krótka i niedoceniana czynność ma sporo zalet - nie tylko chroni materac i pościel przed zabrudzeniami czy kurzem, ale też wpływa na wygląd całego pomieszczenia i dodaje mu charakteru. Do ścielenia łóżka najczęściej używa się narzuty lub koca. Która z tych tkanin sprawdza się lepiej? Jakie są plusy każdej z nich i którą wybrać do swojej sypialni? Podpowiadamy!

Czym przykryć łóżko - narzutą czy kocem?

Spis treści:

Dlaczego warto przykrywać łóżko?

Zanim odpowiemy na pytanie czym najlepiej przykryć łóżko, warto na początku zastanowić się, dlaczego w ogóle warto to robić. Dla wielu ludzi ta prosta czynność wciąż jest niestety bezsensowna, zabierająca cenny czas po wstaniu. Na szczęście coraz więcej osób uświadamia sobie, że ścielenie łóżka ma dużo zalet i poświęcenie na to kilku chwil przynosi korzyści. Argumentami za przykrywaniem materaca i pościeli w ciągu dnia specjalnym materiałem są przede wszystkim: kwestie higieniczne, ochrona przed zwierzętami domowymi oraz efekty wizualne.

Kwestie higieniczne

Materac (okryty prześcieradłem) i pościel to materiały, które dotykają bezpośrednio naszej skóry podczas snu. Ich prawidłowa higiena jest więc bardzo ważna dla naszego zdrowia. W ciągu dnia te tekstylia sypialniane są jednak narażone na wiele czynników zewnętrznych, takich jak codzienne zabrudzenia czy kurz, a także uszkodzenia mechaniczne (zaciągnięcia, porwanie). Koc czy narzuta pozwalają ochronić łóżko przed tymi niebezpieczeństwami, gwarantując czystość i świeżość.

Ochrona przed zwierzętami

Koc lub narzuta na łóżko są ważne szczególnie dla właścicieli zwierząt domowych. Posiadając swojego pupila, nie sposób uniknąć sierści w mieszkaniu. Nawet zwierzaki, których nie wpuszczamy do sypialni gubią sierść, która osiada na meblach i odzieży, w ten sposób dostając się do każdego pomieszczenia. Przykrywanie łóżka pozwala uniknąć niechcianego włosia na pościeli i poduszkach, co jest szczególnie ważne dla alergików.

Wzmocnienie produktywności

Najnowsze badania wykazały, że codzienne ścielenie łóżka wzmacnia produktywność. Jest to jedno z pierwszych zadań wykonywanych rano, za które organizm nagradza nas porcją endorfin. Dodatkowo ta prosta czynność uczy samodyscypliny i dobrych nawyków, a w ciągu dnia pozwala uniknąć rozproszeń, dzięki czemu o wiele łatwiej skupić się na pracy czy czytanej właśnie książce.

Element dekoracyjny wnętrza

Stylowy koc na łóżko, narzuta czy inne nakrycie wpływa również w dużym stopniu na aspekt wizualny i może zupełnie odmienić charakter naszej sypialni. Takie materiały pełnią funkcję dekoracyjną, ponieważ łóżko zajmuje sporą część pomieszczenia i skutecznie przyciąga wzrok. Dlatego przy wyborze odpowiedniej tkaniny ważna jest estetyka i dopasowanie do wnętrza.

Czym ścielić łóżko?

Do przykrywania łóżka najczęściej używa się koca lub narzuty. Które z nich sprawdza się lepiej? W dużej mierze zależy to od naszych własnych preferencji.

Narzuta na łóżko 

Narzuta (nazywana również kapą) to materiał służący do przykrywania pościeli. Charakteryzuje się znaczną grubością, ale jednocześnie lekkością i przewiewnością. Materiały te wspaniale zabezpieczają łóżko przed kurzem, a dodatek poliestru sprawia, że są bardzo wytrzymałe, odporne na uszkodzenia zewnętrzne i łatwe w pielęgnacji (z powodzeniem można prać je w pralce). Narzuty dekoracyjne wspaniale uzupełniają wystrój wnętrz: są eleganckie i stylowe, dopełniają aranżacji sypialni i wpływają na jej efekt wizualny. W ofertach sklepów z tekstyliami występują w wersji pikowanej oraz jednolitej (idealnej do hoteli i pensjonatów). Zamiast narzuty, można zdecydować się na, pełniący podobne funkcje, gustowny pled.

Koc na łóżko 

Równie wspaniale prezentują się koce pełniące funkcję nakrycia na łóżko. Ich największą zaletą jest miękkość, która potrafi wspaniale otulić szczególnie w długie, zimowe wieczory. Wykonanie z materiałów najwyższej jakości sprawi, że tekstylia te będą sprężyste, nie będą się odkształcać i gnieść. Koc jest wielofunkcyjny, dopełnia i podkreśla aranżację wnętrza oraz jest łatwy w pielęgnacji: wystarczy pamiętać o regularnym otrzepywaniu i praniu.

Jak wybrać odpowiedni koc lub narzutę?

Nakrycie łóżka w sypialni - bez względu na to, czy będzie to koc, narzuta czy pled - warto kupować w sprawdzonych sklepach internetowych z tekstyliami. Gwarantują one wysoką jakość produktów oraz duży wybór w bardzo przystępnych cenach. Wybierając tkaninę na okrycie łóżka, warto brać pod uwagę aspekty takie jak materiał (najlepiej bawełna z elementami poliestru), kolor i wzór oraz gramatura. Bardzo ważny jest również rozmiar, czyli dopasowanie do wielkości materaca oraz pościeli. Najpopularniejsze wymiary kap to:

Przeczytaj również inne nasze artykuły:

Zostaw odpowiedź

*
*Nie opublikowano
*
*

Kliknij i oceń artykuł

Ocena: 5.00 / 5 (1 ocena)