Jak dopasować zazdrostki do okna? Praktyczny poradnik

Jak dopasować zazdrostki do okna? Praktyczny poradnik

wrz 22, 2021 Inne 0 Komentarze

Rzadko kiedy zdarza się zostawiać puste okna. Zazwyczaj przykrywamy je zasłonkami, firanami lub odpowiednimi roletami, czy żaluzjami. Bywa i tak, że poszukujemy praktycznej ozdoby, która jednocześnie pozwoli nam zachować intymność i ukryć się przed sąsiadami mieszkającymi naprzeciwko. Do takich zasłonek należą zazdrostki. Te praktyczne firaneczki wpuszczają wystarczającą ilość światła i jednocześnie pozwalają ukryć się przed wścibskimi spojrzeniami.

Jak dopasować zazdrostki do kuchennego okna - poradnik

Dowiedz się z artykułu, jak dopasować zazdrostki do okna:

Czym są zazdrostki?

Zazdrostki to rodzaj zasłony okna, którą wiesza się nieco inaczej niż typowe zasłony i firanki, gdyż montujemy je na środku lub w dole okna. Wysokość, na jakiej umieścimy zazdrostki, zależy w dużej mierze od efektu, jaki chcemy uzyskać. Zamocowanie zazdrostek w dole okna uchroni nas przed wzrokiem przechodniów, jednak może zmniejszyć dostępną przestrzeń na parapecie. Wysoko umieszczane zazdrostki prezentują się z kolei bardziej elegancko, ale nie dadzą nam poczucia intymności.

Szukasz zazdrostki dopasowanej do wymiarów Twojego okna?

Sprawdź nasze propozycje wysokiej jakości zazdrostek do kuchni 

 

Jak wymierzyć zazdrostki do kuchni?

Szerokość zazdrostek powinna być dopasowana do rozmiarów okien. Pamiętajmy również, że powinno się zostawić zapas na marszczenie materiału, gdyż falowanie dodaje temu typowi firanki dużo uroku. Warto też wziąć pod uwagę typ tkaniny, z jakiego zostały wykonane firanki. Żakard marszczy się mniej, co pozwoli na wybranie węższych firanek. Marszczenia unikamy również, gdy chcemy wyeksponować wzór na zazdrostce.

Zazdrostka na szerokie okno

Jeśli podobają się nam zazdrostki, jednak posiadamy szerokie okna, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby mimo wszystko je tam zamontować. Na rynku dostępne są specjalne teleskopowe karnisze do zazdrostek, które z łatwością zainstalujemy nawet na oknie o nietypowych rozmiarach.

Zazdrostka do okna kuchennego

Typowe okno kuchenne będzie prezentowało się pięknie, jeśli zostanie ozdobione zazdrostką. Ponadto wybór karniszy jest bardzo duży, a wiele zazdrostek w typowych rozmiarach dostaniemy od ręki, co znacznie poszerza wybór. Świetną opcją jest też możliwość uszycia firaneczki samodzielnie, jednak nie każdy może poświęcić na to wystarczającą ilość czasu.

Jak wybrać odpowiedni pręt do zazdrostki?

Pręt do zazdrostki dobieramy ściśle do rozmiarów okien. Karnisz powinien być dłuższy niż szyba, aby zazdrostka estetycznie przykrywała okno. Najłatwiejsze w montażu są karnisze bez wiercenia, montowane na dwóch uchwytach, które przyklejamy do ramy okna. Pamiętajmy, aby karnisz był w kolorze ramy okna, dzięki czemu pręt nie będzie rzucał się w oczy, a zazdrostka zostanie odpowiednio wyeksponowana.

Jak prawidłowo zawiesić zazdrostki?

Wieszanie zazdrostek jest łatwe i o wiele przyjemniejsze niż w przypadku typowych firanek. Przede wszystkim nie potrzebujemy do tego drabiny, gdyż karnisze montowane są nisko, najczęściej w zasięgu naszych rąk. Cały proces jest szybki i mało skomplikowany, wystarczy jedynie wsunąć materiał na drążek karnisza, a następnie zaczepić go na uchwytach. Ostatnim krokiem jest wyrównanie materiału firanki tak, aby prezentowała się estetycznie.

Następnym krokiem może być dobranie odpowiednich dodatków, na przykład obrusów, serwetek oraz ściereczek kuchennych.

Na jakiej wysokości zawiesić zazdrostki?

Nie ma optymalnej wysokości, na której powinno się wieszać zazdrostki. Wszystko zależy od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć. Firaneczki wieszane w celu dekoracyjnym można zamocować wyżej, dzięki czemu nie będą przeszkadzać nam w korzystaniu z parapetu, który w kuchni bywa często przedłużeniem blatu roboczego. Jeśli jednak zależy nam na prywatności i zazdrostki mają odciąć nas od wścibskich spojrzeń, to o wiele lepiej przymocować karnisz nieco niżej, tak aby firanki zasłaniały całą dolną część okna.

Zazdrostka jako lambrekin

Decydując się na zazdrostkę często jest ona mocowana na oknie solo - bez dodatkowej firanki lub zasłonki. Jeśli jednak zależy nam na estetycznym i ciepłym wnętrzu, to warto dodatkowo ozdobić okno. Świetnie sprawdzi się w tym celu romantyczna zasłonka z falbankami, która podkreśla przytulność pomieszczenia.

Oryginalnym i praktycznym rozwiązaniem jest także zamocowanie zazdrostki jako lambrekinu. W tym celu krótką firankę, o takim samym wzorze jak zazdrostka, instalujemy także na górnym karniszu. Tym zabiegiem zyskujemy ciekawą ozdobę okna, która pasuje do zazdrostki.

Szukasz lambrekinu, który łatwo dopasujesz do zazdrostki?

Sprawdź naszą ofertę pięknych lambrekinów do kuchni 

 

Zostaw odpowiedź

*
*Nie opublikowano
*
*

Kliknij i oceń artykuł

Ocena: 5.00 / 5 (2 oceny)

Wyszukiwarka Wpisów

Kategoria

Ostatnie Wpisy

Popularne Wpisy

Ostatnie komentarze

Artykuł rozwiał moje wątpliwości co do wyboru materiału na p...
Moim priorytetem przy zakupie kołdry były przede wszystkim ...