958354352
Jak prasować firanki z delikatnego materiału?

Jak prasować firanki z delikatnego materiału?

paź 12, 2022 Inne , Pozostałe porady 0 Komentarze

Obecnie przywiązujemy dużą uwagę do wyboru tekstyliów do sypialni, salonu czy też tekstyliów do kuchni. Firanki przestały już pełnić funkcję jedynie praktycznego dodatku, odpowiednio dobrane potrafią stworzyć niepowtarzalny klimat. Ich przezroczystość zapewnia maksymalne przechodzenie światła, jednocześnie rozpraszając je i usuwając odblaski. Firanki najczęściej wykonane są z materiału, takiego jak tkany woal poliestrowy, bawełniana koronka, siatka, muślin, koronka. Biorąc pod uwagę delikatny charakter tych tkanin, pytanie, które często nurtuje użytkowników i potencjalnych kupców, to jak je prasować. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, które ułatwią tę czynność!  

Sposoby na prasowanie delikatnych firanek

Dowiedz się z artykułu, jak prasować firanki z delikatnego materiału:

Prasowanie firan przy użyciu żelazka?

Większość z nas ma w domu klasyczne żelazko. Tylko nieliczni mogą pochwalić się profesjonalną parownicą. Dlatego to właśnie żelazko i deska do prasowania są elementami, za pomocą których będziemy chcieli pozbyć się zagnieceń na delikatnych firankach. Ten sposób oczywiście jest skuteczny i bezpieczny, o ile pamiętamy o kilku ważnych kwestiach oraz zastosujemy pewne triki.

Sprawdź zalecenia producenta

Przede wszystkim zawsze sprawdzajmy informacje od producenta dotyczące temperatury prasowania. Jeśli jednak nie znaleźliśmy ich na naszej firance, ustawiamy żelazko na 100-110 stopni Celsjusza. Szanse, że przypalimy delikatną tkaninę, będą naprawdę małe. Zawsze warto skontrolować, czy temperatura żelazka mimo to nie jest zbyt duża dla delikatnego materiału. W tym celu wystarczy ostrożnie przyłożyć urządzenie do krawędzi firanki

Wykorzystaj krzesła

W przypadku długich, zwiewnych firanek dużym problemem jest ich zsuwanie się na podłogę z deski do prasowania, co powoduje tworzenie się ponownych zagnieceń oraz zbieranie brudu, który znajduje się na panelach lub płytkach. Sprytnym sposobem będzie ustawienie za deską jednego lub dwóch rzędów krzeseł, na które będziemy przesuwać już wyprasowane fragmenty firanki. Sposób ten sprawdzi się także przy prasowaniu prześcieradeł czy pościeli.

Zwilż materiał firanki wodą

W przypadku mocno pogniecionych firan pomocne może okazać się zwilżenie materiału wodą. Sprzedawane obecnie żelazka posiadają funkcję spryskiwania, więc wystarczy tylko uzupełnić ich zbiornik. Należy jednak uważać, aby nie przesadzić z ilością rozpylanej wody, nie chcemy bowiem znowu ich suszyć

Użyj bawełnianej ściereczki

Jeśli chcemy mieć pewność, że nie spalimy naszych ulubionych firanek lub zazdrostek z delikatnego materiału, możemy prasować je przez bawełnianą ściereczkę. Służy ona jako warstwa chroniąca firany przed wysoką temperaturą żelazka. Najlepiej wybrać naprawdę dużą ściereczkę, aby nie musieć jej ciągle przesuwać

Prasuj firany na lewej stronie

Podobnie jak w przypadku wielu ubrań, delikatne firanki należy prasować na lewej stronie. Dzięki temu materiał nie będzie się nieestetycznie świecić. Co więcej, wiele tekstyliów na okno posiada elementy dekoracyjne. Prasując firanki na drugiej stronie, nie ryzykujemy ich uszkodzeniem.

Prasowanie firan w pionie

Osoby, które posiadają w domu żelazko z generatorem pary lub parownicę, mogą prasować firany powieszone na karniszu. Wystarczy ustawić sprzęt na wyrzut pary i przesuwać nim w odległości kilku centymetrów od materiału. Dużą zaletą tego sposobu prasowania jest brak kontaktu żelazka z delikatnym materiałem firany. Dzięki temu odpada nam problem z wyświęceniem oraz ewentualnym przypaleniem tiulu czy woalu. Prasowanie w pionie to metoda zdecydowanie szybsza od tradycyjnego usuwania zagnieceń na desce.

Jak wyprasować firanki bez użycia żelazka?

Wiele osób pewnie słyszało od swoich mam lub babć o metodzie samoistnego rozprasowania zagniecenia przez powieszenie mokrych firan na karniszu. Czy to rozwiązanie naprawdę się sprawdza? Tak, ale nie wszystkie tekstylia okienne da się rozprostować w ten sposób. To metoda skuteczna tylko w przypadku firan z materiału syntetycznego. Jeśli posiadamy na oknie produkty wykonane z naturalnych włókien, należy je najpierw wysuszyć, potem wyprasować i dopiero wtedy powiesić. Warto również podkreślić, że materiały te mają dużą tendencję do rozciągania, dlatego ich powieszenie na mokro może okazać się dużym błędem.

Materiał firanek - jak wpływa na sposób ich prasowania?

Zanim rozpoczniesz prasowanie, sprawdź, z jakiego włókna wykonano Twoją firankę – od tego będzie zależeć sposób jej prasowania.

  • Firanki z bawełny powinno prasować się w temperaturze ok. 110 stopni Celsjusza – najlepiej na lewej stronie i przez ściereczkę. W ten sposób unikniesz efektu wyświecenia.
  • Firanki z lnu zacznij prasować, gdy materiał jest jeszcze delikatnie wilgotny. Jeśli firanka zdążyła wyschnąć – sięgnij po spryskiwacz. 
  • Firanki z poliestru przeważnie nie wymagają prasowania. Wystarczy, że po praniu rozwiesisz je do wyschnięcia.
  • Firanki z woalu - wymagają dużej uwagi przy prasowaniu, dlatego warto prasować je przez ściereczkę.
  • Firanki z tiulu - są bardzo trudne do wyprasowania, ponieważ ich tkanina jest bardzo delikatna i cienka. Zalecane jest prasowanie tego typu firanek w pionie z żelazkiem wyposażonym w generator pary lub najlepiej specjalną parownicą.

    Szukasz delikatnej firanki do swojego domu?

    Sprawdź naszą ofertę wysokiej jakości firan! 

    Zostaw odpowiedź

    *
    *Nie opublikowano
    *
    *

    Kliknij i oceń artykuł

    Ocena: 5.00 / 5 (2 oceny)