5 sposobów na wyczyszczenie zabrudzonego prześcieradła, które warto znać

5 sposobów na wyczyszczenie zabrudzonego prześcieradła, które warto znać

paź 20, 2021 Pościele 0 Komentarze

Prześcieradło łatwo przykryć i sprawić, że nie będzie widoczne. Ta część bielizny pościelowej jest jednak najbardziej narażona na zabrudzenia, aby zachować odpowiedni poziom higieny, należy zmieniać prześcieradło równie często co pościel. Co zrobić w sytuacji, jeśli pojawi się na nim plama trudna do usunięcia? W poniższym poradniku podpowiemy, jak poradzić sobie z takimi zanieczyszczeniami. Zapraszamy do czytania.

Jak usunąć trudne plamy z prześcieradła

Dowiedz się z artykułu, jak skutecznie czyścić prześcieradła:

Domowe sposoby na czyszczenie prześcieradła

Mocno zabrudzone prześcieradło nie musi skończyć na śmietniku. Istnieje bowiem kilka sposobów na usunięcie trudnych plam, z którymi bez problemu poradzimy sobie w domowych warunkach.

Walka z plamami będzie o wiele łatwiejsza, jeśli będziemy do niej odpowiednio przygotowani. W tym celu warto zaopatrzyć się w sodę oczyszczoną, wodę utlenioną oraz ocet. Przydatny będzie również boraks, który wybiela i rozjaśnia tkaniny - odrobinę proszku dodajemy do mocno zabrudzonego prania.

 

Szukasz prześcieradła, które można łatwo wyprać w wysokiej temperaturze?

Sprawdź naszą ofertę wysokiej jakości prześcieradeł 

 

1. Sposób na usunięcie krwi z prześcieradła

Plamy z krwi są jednymi z najtrudniejszych do usunięcia, ponadto krew menstruacyjna brudzi nie tylko prześcieradło. Zazwyczaj przenika również na pościel, kołdrę, a także materac. Aby uniknąć plam na materacu, poleca się przykryć go odpowiednim pokrowcem lub podkładem.

Usuwanie plam z krwi rozpocznijmy od namoczenia prześcieradła w zimnej wodzie z dodatkiem soli kuchennej. Unikajmy za to ciepłej, gdyż ta może utrwalić zanieczyszczenia. Następnie prześcieradło wrzućmy do pralki i wypierzmy, stosując ulubiony proszek do prania lub mydło. Pamiętajmy o tym, żeby ustawić cykl prania na najniższą temperaturę.

2. Sposób na usunięcie z prześcieradła plam z czerwonego wina

Świętowanie z lampką wina w ręku zakończyło się plamą na prześcieradle? Nie traćmy czasu i szybko zasypmy plamę solą. Następnie możemy postępować podobnie jak w przypadku plamy z krwi. Na plamy z wina skuteczne jest również namaczanie w mleku lub białym winie. W ten sam sposób możemy pozbyć się rozlanego wina z obrusów i serwetek.

3. Sposoby na usunięcie tłustych plam z prześcieradła

Pełen wrażeń wieczór filmowy zostawił pamiątkę w postaci śladu po chipsach lub frytkach? Tłuste plamy usuniemy najłatwiej za pomocą octu i rozpuszczalnika. Plamę krótko moczymy w specyfikach, a następnie pierzemy z użyciem ulubionego detergentu.

4. Sposób na pozbycie się plamy z potu z prześcieradła

Upalne letnie noce skutecznie utrudniają sen, gdyż pocimy się nawet pod najlżejszą kołdrą lub kocem. Niestety plamy z potu nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale również pozostawiają po sobie nieprzyjemny zapach, którego trudno pozbyć się nawet po intensywnym praniu w wysokiej temperaturze.

Najlepszym sposobem na plamy z potu jest moczenie w wodzie z octem w proporcji 1:1. Namoczone prześcieradło wrzucamy do pralki i pierzemy z dodatkiem sody oczyszczonej. Na rynku dostępne są różne preparaty do prania sportowej odzieży, one również świetnie radzą sobie z potem, jednak ocet jest równie skuteczny, a do tego dużo tańszy.

Nie martwmy się charakterystycznym zapachem octu, po praniu wyparuje i prześcieradło będzie pachniało tak, jak płyn do płukania, którego używamy.

5. Sposób na usunięcie śladu po makijażu z prześcieradła

Wodoodporny makijaż odbił się na naszym prześcieradle? Na szczęście zmyjemy go łatwo za pomocą płynu do mycia naczyń. Większe plamy należy namaczać w wodzie z dodatkiem tego detergentu. Z kolei ślady po tuszu do rzęs usuniemy, pocierając je wacikiem nasączonym w benzynie lub zmywaczu do paznokci. Podobne sposoby sprawdzą się również, jeśli odbijemy makijaż na ręczniku lub ściereczce.

Czym usuwać trudne plamy z prześcieradła?

Trudne plamy z prześcieradła i innej bielizny pościelowej szybko usuniemy za pomocą kilku specyfików, które zawsze warto mieć obok pralki. Na awaryjne sytuacje zaopatrzmy się w:

  • sodę oczyszczoną - wybiela, dezynfekuje, a także świetnie radzi sobie z różnego rodzaju plamami. Warto mieć pod ręką przynajmniej jedno małe opakowanie;
  • proszek do prania - nawet jeśli na co dzień stosujemy płyn, to warto mieć pod ręką również opakowanie proszku do prania. Z odrobiną wody sporządzimy z niego wydajną pastę, która poradzi sobie z trudnymi do usunięcia zanieczyszczeniami;
  • boraks - mocny środek czyszczący, który ma właściwości wybielające. Dodając go do jasnego prania, odświeżymy jego kolor. Ponadto boraks świetnie radzi sobie z plamami różnego pochodzenia;
  • ocet - przydaje się do usunięcia plamy z wina czy potu. Ponadto octem można również dezynfekować pralkę;
  • rozpuszczalnik - niezastąpiony w przypadku plam z kosmetyków, lakierów do paznokci i farb.

Nie mamy miejsca na wszystkie specyfiki? Pamiętajmy, że większość z nich możemy zakupić na wagę i przechowywać w małych pojemniczkach. Następnie po awaryjnym pozbywaniu się plamy uzupełniamy zapas.

 

Szukasz prześcieradła, które nie będzie łatwo łapało brudu?

Zobacz naszą ofertę wysokiej jakości prześcieradeł satynowych z gumką 

 

Zobacz również inne nasze poradniki o odpowiedniej pielęgnacji bielizny pościelowej:

Zostaw odpowiedź

*
*Nie opublikowano
*
*

Kliknij i oceń artykuł

Ocena: 4.75 / 5 (4 oceny)

Wyszukiwarka Wpisów

Kategoria

Ostatnie Wpisy

Popularne Wpisy

Ostatnie komentarze

Artykuł rozwiał moje wątpliwości co do wyboru materiału na p...
Moim priorytetem przy zakupie kołdry były przede wszystkim ...