Dlaczego należy prać pościel przed pierwszym użyciem?

Zupełnie naturalnym wydaje się, że większość zakupionych przez nas przedmiotów należy przygotować do użycia. To samo dotyczy nowej pościeli. Choć wielu osobom czynność ta wydaje się bezużyteczna, to pranie pościeli przed pierwszym użyciem powinno być oczywistością. Uchroni to nas przed ryzykiem niepotrzebnych i niebezpiecznych komplikacji. Sprawdźmy dlaczego trzeba prać pościel przed pierwszym użyciem.

Pranie nowej pościeli to obowiązek

Użytkownicy często zastanawiają się, czy prać pościel po zakupie. Kwestia ta nie powinna podlegać dyskusji. Większość producentów zamieszcza na swoich produktach nawet informację, która zachęca do dokonania procesu prania, zanim pościel zostanie użyta. Niestety, na wielu produktach napis ten jest celowo umieszczany małą czcionką, czego klienci często nie zauważają, co wpływa na fakt, że konieczność prania nowej pościeli nie zaczyna funkcjonować w ich świadomości. Tymczasem, jest to proces obowiązkowy. Jest on podyktowany zarówno względami higienicznymi, a zatem także i zdrowotnymi, jak i po prostu zwykłą wygodą i estetyką użytkowania nowego produktu. Nowa pościel powinna zostać wrzucona do pralki bez względu na fakt, czy będzie ją użytkowała osoba dorosła, czy też dziecko. Dlaczego trzeba prać pościel przed pierwszym użyciem?

Powody, dla których warto prać nową pościel

Pranie pościeli przed pierwszym użyciem ważne jest z kilku względów. Ich charakter jest zarówno czysto użytkowy, jak i zdrowotny. Wśród najważniejszych przesłanek, które decydują o tym, że nową pościel należy uprać, wypada wymienić:

 

  • Względy higieniczne. Pranie przed pierwszym użyciem pozwala na zdezynfekowanie produktu, pozbycie się z niego wszelkich pozostałości po procesie produkcji. Pamiętajmy, że pościel otula nasze ciało, ma z nim bezpośredni kontakt. Pranie usunie wszelkie możliwe substancje, zarazki i inne zanieczyszczenia, które mogą przedostawać się na pościel np. w wyniku jej przesuwania po przenośniku taśmowym. Pozostałości po procesie produkcji mogą podrażniać naszą skórę i wywoływać reakcje uczuleniowe. Pranie nowej pościeli pomoże zachować równowagę naszej skóry.
  • Względy użytkowe. Wśród względów użytkowych można przytoczyć dwie przesłanki, dla których warto prać pościel przed pierwszym użyciem. Po pierwsze, to fakt, że wraz z praniem nabierze ona (a dotyczy to w szczególności pościeli wykonanej z bawełny) optymalnej formy miękkości, stanie się miła i przyjemna w dotyku, co przełoży się na jakość snu i łatwość zasypiania. Specjaliści podają, że pościel w ciemnych kolorach powinno w tym celu prać się nawet dwukrotnie, ta w jasnych barwach wymaga jedynie jednokrotnego prania. Drugi powód użytkowy to fakt, że pierwsze pranie pozbędzie się nieprzyjemnego zapachu nowości, a jeżeli dodatkowo dodamy nasz ulubiony płyn do tkanin, to pościel zyska znany przez nas i lubiany zapach.


    jak prać pościel

Jak przeprowadzić pierwsze pranie?

Zanim przejdziemy do pierwszego prania, powinniśmy szczegółowo sprawdzić stan pościeli. Warto przyjrzeć się wszystkim szwom oraz ewentualnemu nadrukowi, jeżeli taki się znajduje. Chodzi o to, by dostrzec ewentualne błędy produkcyjne, które zechcemy zareklamować, zanim użyjemy produkt. Pierwsze pranie należy bowiem traktować jako użycie zakupionego towaru, a takie może skutkować odrzuceniem reklamacji już na starcie. Dokonajmy zatem oględzin i upewnijmy się, że pościel wygląda dokładnie tak, jak powinna.

Pranie należy przeprowadzić stosując się do wszelkich zaleceń producenta. Na dołączonej metce wyczytamy w jakich warunkach pościel można prać. Szczególnie ważna jest temperatura. Musimy uważać, by nie użyć większej, co może przełożyć się na zniszczenie materiału. Drugim ważnym czynnikiem jest wywrócenie pościli na drugą stronę. Chodzi o to, by strona wierzchnia, widoczna i odczuwalna na skórze, nie miała bezpośredniego kontaktu z bębnem pralki, co mogłoby wywołać otarcia skutkujące niemiłym kontaktem z naszym ciałem. Dodatkowo, jeżeli pościel posiada nadruk, wywrócenie jej na "lewą" stronę zapewni żywotność kolorów. Jeżeli pościel wykończona jest zamkiem błyskawicznym, należy postąpić tak jak w przypadku prania spodni lub rozpinanych bluz. Suwak należy zasunąć, co uchroni przed jego ewentualnym uszkodzeniem.

Podsumowanie

Nowa pościel wymaga pierwszego prania, zanim jej użyjemy. Proces ten ma na celu pozbycia się niepożądanych pozostałości po produkcji, zarazków, bakterii i szkodliwych dla skóry substancji, a także zmiękczenie struktury pościeli i pozbycie się nieprzyjemnego zapachu. Pościel należy prać wywróconą na drugą stronę.

INTERESUJĄ CIĘ INNE TEMATY ZWIĄZANE Z DBANIEM O POŚCIEL?

Koniecznie przeczytaj nasze pozostałe artykuły:

Metody płatności:

- Za pobraniem
- Wpłata na konto

Partnerzy logistyczni:

 

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl