Poradnik jak czyścić pościel z różnych zabrudzeń

Jak usunąć tłuste plamy z pościeli? Jakich środków użyć, aby usunąć plamy z pościeli z wosku, wina czy z krwi? Odpowiadamy na Wasze pytania.

 

Twoja pościel jest już tak zniszczona, że wymaga wymiany? U nas możesz kupić

NOWĄ POŚCIEL oraz NOWĄ KOŁDRĘ

Zachęcamy też do obejrzenia kategorii pościele satynowe

 

Jak usunąć wosk z pościeli?

jak usunąć plamy z pościeliRomantyczny nastrój można zbudować przy użyciu świec umieszczonych w sypialni. Problem w tym, że wosk kapiący z nich może zabrudzić nam pościel. Co wtedy zrobić? Na pewno nie załamywać rąk, tylko chwycić za żelazko. Na zaschnięty wosk na pościeli kładziemy ręcznik papierowy, papier toaletowy lub pergamin i prasujemy je rozgrzanym żelazkiem. Czynność powtarzamy do czasu, kiedy wosk po rozgrzaniu nie zostanie usunięty z pościeli i nie przyklei się do papieru. Po tych czynnościach na powierzchni tkaniny może pozostać tłusty ślad. Jak usunąć tłustą plamę z pościeli? Wystarczy ją zaprać odrobiną płynu do mycia naczyń i włożyć pościel do pralki na normalny cykl prania.

 

Jak usunąć pleśń z pościeli?

Niedosuszona i zbyt wcześnie schowana do bieliźniarki pościel może zostać zaatakowana przez pleśń, która pozostawia po sobie zabrudzenia. Aby je usunąć, należy przygotować roztwór soli, amoniaku i wody. Na 10 łyżeczek wody dodajemy 1 łyżeczkę soli i 1 łyżkę amoniaku. Namaczamy w nim miękką szmatkę i zwilżamy nią plamy z pleśni. Oddzielnie namaczamy tampon ze ściereczki w maślance i pocieramy nim plamy. Po 10-15 minutach pościel powinnyśmy wyprać w ciepłej wodzie z mydłem. Inną metodą na takie plamy jest zwilżanie ich spirytusem denaturowanym i wypłukiwanie w ciepłej wodzie.

 

Jak usunąć sierść z pościeli?

Mając w domu pupila - psa lub kota, musimy liczyć się z tym, że w całym mieszkaniu będzie dużo sierści, także w naszej pościeli, zwłaszcza jeśli nasz pupil z nami sypia. Jak pozbyć się sierści z pościeli? Można wykorzystać do tego celu standardową rolkę do ubrań, która posiada klejący papier. Po przejechaniu nim pościeli sierść powinna przykleić się do jego powierzchni. Są też w sprzedaży specjalne szczotki do sierści oraz pralki z opcją jej usuwania z pranych materiałów.

 

Jak usunąć lakier z pościeli?

jak pozbyć się plam z pościeliPlamy z lakieru do paznokci na ulubionej pościeli nie muszą oznaczać konieczności wyrzucenia jej do kosza. W pierwszej kolejności włóżmy pościel do zamrażarki na kilka godzin, a po wyjęciu postarajmy się z materiału jak najwięcej lakieru wykruszyć. Później wykorzystajmy czyste waciki i aceton, zmywacz do paznokci z acetonem bądź rozpuszczalnik, aby zaprać plamę. Pamiętajmy o częstej wymianie wacika, aby nie rozmazywać niepotrzebnie plamy na całej pościeli. Po zapraniu zabrudzenia powinniśmy dokładnie wyprać pościel w wysokiej temperaturze.

 

Jak usunąć ślady długopisu z pościeli?

Pisałeś list czy notatki siedząc w łóżku? Być może otwarty długopis nieopatrznie zabrudził Ci pościel. Plamy z długopisu należy polać sokiem z cytryny lub posypać kwaskiem cytrynowym. Nie trzeba robić tego od razu - nawet stare plamy z długopisu powinny z łatwością zejść w ten sposób.

 

Jak usunąć rdzę z pościeli?

Jeśli podczas np. suszenia pościeli na metalowych rurkach wysięgnika za oknem uległa ona zabrudzeniu rdzą i pojawiły się na niej rude plamy, należy użyć soku z cytryny lub kwasku cytrynowego. Dobre efekty uzyskamy również, wykorzystując jako domowy odplamiacz proszek do pieczenia lub sodę. Należy zmoczyć plamę z rdzy, posypać ją solą, a następnie kwaskiem cytrynowym lub sokiem z cytryny. Pozostawiamy pościel na godzinę, a później płuczemy ją w letniej wodzie i pierzemy w pralce. Można także plamę natrzeć masą sodową przygotowaną na bazie wody i odczekać kilka minut. Później pościel trzeba wyprać.

 

Jak usunąć gumę do żucia z pościeli?

Przyklejona do pościeli guma do żucia to problem, który można rozwiązać dobowymi sposobami. Po pierwsze trzeba jak najwięcej gumy odkleić lub zdrapać, jeśli zaschła. Pamiętajmy o tym, aby do zdrapywania gumy nie używać ostrych przedmiotów, które mogłyby uszkodzić materiał. Jeśli guma nie zejdzie, można zaprać delikatnie plamę wodą z płynem do mycia naczyń. Następnie posypujemy gumę dwiema łyżeczkami soli i pocieramy nią przez kilka minut.

Alternatywnym sposobem na usunięcie gumy do żucia z pościeli jest włożenie jej do zamrażarki na około dwie godziny i zdrapanie zaschniętej, zamrożonej gumy tępym narzędziem. Resztki gumy można spróbować rozkruszyć.

 

Jak usunąć (stare) plamy krwi z pościeli?

jak wywabić plamy z pościeliPlamy z krwi są uporczywe i trudno się ich pozbyć, zwłaszcza jeśli od razu nie zostaną zaprane przy użyciu zimnej wody. Jeśli tylko to możliwe, powinniśmy je usuwać przed całkowitym zaschnięciem. Wystarczy wykorzystać w takim przypadku zimną wodę, którą zwilżamy plamę, a następnie wcieramy w nią sól. Kiedy zabrudzenie stanie się niewidoczne, spokojnie można wrzucić pościel na normalny cykl prania w pralce.

 

Jak usunąć roztocza/wszy z pościeli?

Wszawica jest problemem wstydliwym, z którym jednak stosunkowo łatwo można sobie poradzić. Wszy z pościeli usuniemy, jeśli włożymy ją do prania na wysoką temperaturę, co najmniej 60 stopni Celsjusza. Dodatkowo można wysuszyć pościel w suszarce (lub wywietrzyć) i uprasować gorącym żelazkiem.

W podobny sposób usuniemy roztocza z pościeli. Można do prania dorzucić także środki antyalergiczne do ubrań, które zwalczą roztocza do końca.

 

Jak usunąć zapach wymiocin/moczu z pościeli?

Zapach moczu i wymiocin z pościeli usuniemy piorąc pościel w pralce w wysokiej temperaturze, z dodatkiem płynu do płukania o intensywnym zapachu. Najpierw powinniśmy jednak usunąć samo zabrudzenie. Można zwalczyć brzydkie zapachy moczu i wymiocin stosując na pościel papkę z sody oczyszczonej i wody. Tak przygotowaną mieszankę wcieramy w całą powierzchnię plamy i zmywamy ją przy pomocy octu. Później wystarczy już wyprać pościel

 

Interesują Cię inne tematy związane z dbaniem o pościel?

Koniecznie przeczytaj nasze pozostałe artykuły:

Metody płatności:

- Za pobraniem
- Wpłata na konto

Partnerzy logistyczni:

 

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl