

- -10%
Ręczniki to podstawowe akcesorium każdej kąpieli. Zazwyczaj mamy w domu kilka ich kompletów, tak by używać zamiennie. Część z ręczników dostępnych w sklepach, zwłaszcza tych w bardziej intensywnych barwach, lubi się odbarwiać. Przy okazji, jeśli pierzemy je z innymi rzeczami, możemy zniszczyć sobie ubrania czy pościel.
W artykule dowiesz się, jak zapobiec odbarwianiu się ręczników:
Przyczyn powstawania odbarwień na ręcznikach może być kilka. Oto najpopularniejsze z nich:
Przyczyną powstawania odbarwień na ręcznikach jest zazwyczaj ich słaba jakość. Jeśli barwnik nie zostanie odpowiednio utwardzony, będzie spierał się podczas kolejnych prań. Może się okazać, że będzie to następowało w miarę równomiernie i zauważymy wyłącznie jego blaknięcie. W części sytuacji może jednak okazać się, że na ręczniku bawełnianym powstaną nieestetyczne plamy. Dlatego tak ważne jest wybieranie dobrej jakości produktów (podobnie jak w przypadku pościeli bawełnianej, satynowej czy bambusowej).
Ręczniki mogą się odbarwiać również na słońcu. Dotyczy to szczególnie tych o intensywnych kolorach. Dlatego powinniśmy uważać i nie suszyć ręczników w pełnym słońcu.
Kolejną przyczyną, przez którą ręczniki mogą się odbarwiać, jest nieprawidłowe ich pranie i niewykonanie prania wstępnego przed pierwszym użyciem. Co więcej, brak wykonania prania wstępnego może spowodować farbowanie ręczników. Jeśli problem ten pojawia się przy kolejnych praniach, ręczniki należy prać osobno. Warto zastosować się do zaleceń podawanych przez producenta dotyczących prania ręczników, żeby później cieszyć się miękkimi i jednolitymi kolorystycznie ręcznikami. Przy pierwszym praniu ręczników pamiętajmy o tym, by wcześniej zanurzyć je w zimnej wodzie na około 24 godziny.
Szukasz ręczników, która się nie odbarwią?
Aby zapobiec odbarwieniu ręczników, przede wszystkim musimy zadbać o ich prawidłowe pranie. Co do zasady:
Tak jak już wspomnieliśmy, ręczniki należy odpowiednio przygotować do użytkowania. Wiele osób zapomina o tym, że przed pierwszym użyciem ręczniki także należy wyprać. Producenci zalecają, by do kilku pierwszych prań dodawać ocet w ilości od ¼ do ½ szklanki na całe pranie. To pozwoli zatrzymać wypłukiwanie się barwnika oraz wzmocnić naturalne barwy. W kolejnych praniach zadbajmy o dobrej jakości detergenty, ale nie dodawajmy płynu zmiękczającego, który może zmniejszyć chłonność ręcznika. Powinniśmy również uważać, do czego go używamy. Niewiele osób wie, że trwałe przebarwienia na ręczniku, zwłaszcza szare plamy, spowodować może zwykła pasta do zębów.
Sposób, jaki należy zastosować, zależy przede wszystkim od rodzaju plamy. Jeśli po praniu nasz ręcznik ma niebieskie lub zielone przebarwienia, prawdopodobnie jest on już skazany na wyrzucenie. Takie plamy bowiem są wynikiem reakcji na środki chemiczne i nie da się ich całkowicie pozbyć. Tego typu odbarwienia można zmniejszyć po wielokrotnym praniu, ale prawdopodobnie nie znikną całkowicie.
Pomarańczowe plamy na ręcznikach (np. z pudru), plamy z oleju, olejku do opalania, masażu etc. musimy zaprać, zanim ręcznik trafi do pralki, ponieważ wysoka temperatura utrwali zanieczyszczenie. Możemy do tego celu użyć płynu do mycia naczyń lub przygotowanej papki z wódki i soli kuchennej. Do usuwania plam z pudru i podkładu dobrze sprawdzi się również kwas octowy.
Mocno zabrudzone ręczniki przez farbę do włosów i widoczne na nich szare plamy, możemy czyścić lakierem do włosów, najlepiej najtańszym, z dużą zawartością alkoholu. Po spryskaniu plamy odczekujemy około 5 minut i zapieramy plamę. Inną metodą na plamy z farby do włosów jest woda utleniona lub amoniakalna. Dodatkowa woda utleniona pomoże nam pozbyć się bakterii i szkodliwych substancji, które zgromadziły się nie tylko na ręcznikach, ale również ubraniach. Pamiętajmy przy ich stosowaniu o zabezpieczenie skóry dłoni przed zniszczeniem przez założenie rękawiczek.
Gdy nasz ręcznik został zabrudzony przez wodę po goleniu, pomoże mu spirytus. Po delikatnym potarciu należy wyprać cały ręcznik.
Oczywiście najlepszym sposobem na odbarwienia jest unikanie ich powstania. Co jednak możemy zrobić, gdy plamy już powstaną? Możemy spróbować wyrównać ich koloryt w kolejnym praniu. Zadbajmy, by pralka nie była wypełniona do końca, najlepiej by były w niej tylko ręczniki z plamami. Do takiego prania możemy dodać octu, który może wpłynąć na zatrzymanie się wybarwiania. Do prania można również dosypać sodę oczyszczoną, która jest doskonałym domowym środkiem piorącym. Jeśli widzimy, że nasz ręcznik nadal mocno farbuje, zaserwujmy mu namaczanie w wodzie z octem, a dopiero później wypierzmy. Ręczniki wymagają częstego prania, ponieważ narażone są na ciągły kontakt z wilgocią.
Zależy Ci na miękkich, trwałych ręcznikach?
Gotowanie ręczników ma jedynie sens w szpitalach oraz hotelach. W domu nie ma potrzeby prania ręczników w tak wysokich temperaturach, ponieważ mogłoby to negatywnie wpłynąć na ich wygląd.
W przypadku prania ręczników bardzo ważna jest odpowiednia temperatura. W zależności od gatunku materiału pralkę powinniśmy ustawić na 40 lub 60 st. C. W pierwszej kolejności warto zanurzyć mocno zabrudzony ręcznik przez minimum pół godziny w zimnej wodzie.
Ręczniki można spróbować wybielić domowymi sposobami. Do usuwania plam z białych ręczników można wypróbować:
Do białych ręczników najlepszy będzie proszek do jasnych tkanin.
Wyszukiwarka Wpisów
Kategoria
Ostatnie Wpisy
Popularne Wpisy
Ostatnie komentarze