958354352
Dlaczego ręczniki nie chłoną wody? Radzimy jak to zmienić

Dlaczego ręczniki nie chłoną wody? Radzimy jak to zmienić

wrz 10, 2018 Ręczniki , Po zakupie , Łazienka 0 Komentarze

Jedną z najważniejszych kwestii przy zakupie ręcznika jest jego chłonność. Najczęściej wybierane są ręczniki frotte, które wykonane są w 100 procentach z bawełny, co teoretycznie powinno gwarantować dobre wchłanianie wody, bowiem bawełna ma świetną higroskopijność.

 

Chcesz kupić ręcznik do swojej łazienki?

Zapoznaj się z naszą ofertą na wysokiej jakości ręczniki.

 

Czynniki wpływające na chłonność ręcznika

Niektóre czynniki mogą wpłynąć na zwiększenie chłonności ręcznika, takie jak: rodzaj przędzy, a także rodzaj skrętu zastosowanego przy produkcji przędzy, ilość wykorzystanego materiału na metr kwadratowy, a nawet grubość i wysokość pętelek, tworzących okrywę pętelkową ręcznika. Im okrywa pętelkowa jest grubsza - zrobiona z większej ilości nici, tym więcej jest materiału, który będzie chłonął wodę. Podobnie sytuacja przedstawia się w przypadku grubości pętelek. Im cieńsze i gęściej utkane pętelki, tym bardziej chłonny jest ręcznik.  

Jeśli chodzi o rodzaj skrętów nici to najbardziej chłonne są ręczniki typu „zero-twist” albo „low-twist”, czyli takie, które w procesie produkcji mają w jak najmniejszym stopniu skręcone włókna nici bawełnianych. Przy słabo skręconych włóknach, między tkaniną pozostaje dużo miejsca, gdzie zbierana jest woda. Zwiększa się wówczas przepływ powietrza oraz wilgotności, co przekłada się bezpośrednio na higroskopijność tkaniny.  

Chłonność a gramatura ręcznika

Gramatura ręcznika świadczy o jego chłonności. Im ręcznik jest cięższy, tym lepiej, bo więcej zużyto bawełny do jego produkcji. Ręczniki najwyższej jakości mają gramaturę nawet 600 gr/m2, natomiast te o gramaturze 400-500 gr/m2 w zupełności wystarczą do użytku domowego. Trzeba jednak zaznaczyć, że im większa gramatura, tym dłużej ręcznik schnie po praniu.

jakie-reczniki-do-lazienki-wybrac

Jak zwiększyć chłonność ręcznika?

Najlepiej chłoną wodę ręczniki w 100 procentach wykonane z bawełny. Bardzo dobre są również te z domieszką włókna bambusowego. Takie produkty są wysokiej jakości i na pewno mają bardzo dobrą higroskopijność.

Dodatkowo warto sięgnąć po kilka rozwiązań, które z pewnością zwiększą chłonność ręcznika.

  • Aby nowy ręcznik wchłaniał wodę, przed pierwszym użyciem zawsze należy go wyprać. Najlepiej zrobić to dwukrotnie, aby pozbyć się wszelkich zanieczyszczeń, powstałych w procesie produkcji. Dodatkowo nowe ręczniki pokryte są środkami zmiękczającymi i nadającymi połysk tkaninie, co negatywnie wpływa na ich chłonność.
  • Do prania ręcznika, można wykorzystać – w cyklu płukania – szklankę białego octu, który sprawi, że ręcznik będzie bardziej puszysty i miękki. Ocet musi być oczywiście rozcieńczony, w przeciwnym wypadku może odbarwić tkaninę. Jest to również świetny środek zmiękczający, ponieważ rozluźnia włókna, a także przywraca im ich naturalne właściwości. Dodatkowo rozpuszcza substancje chemiczne użyte przy produkcji ręcznika, co ułatwia ich wypłukiwanie.
  • Do kolejnego prania można także dodać pół szklanki sody oczyszczonej.Soda oczyści i odświeży ręcznik. Należy pamiętać jednak, że nie wolno stosować jednocześnie octu i sody.
  • Do prania ręczników nie stosuje się płynów zmiękczających (wyjątkiem jest biały ocet), ponieważ powodują, że ich powierzchnia staje się miękka, a przez to „woskowata” i śliska. Zamiast więc wchłaniać się w tkaninę, woda będzie po niej spływać.

Dlaczego ręczniki nie chłoną wody?

Istotny jest nie tylko przemyślany zakup ręcznika, ale również jego prawidłowe użytkowanie. Na co zatem należy zwrócić uwagę?

  1. Często przy zakupie ręcznika, klienci sugerują się jego ładnym wyglądem, dlatego najczęściej wybierają modele ze zdrobnieniami. Jednak należy pamiętać, że tkanina w miejscu zdobienia, nie będzie wchłaniała wody. Jeśli zatem zależy nam na praktycznej stronie ręcznika to należy wybierać te bez dodatkowych tłoczeń. Na ozdobne wersje warto postawić, jeśli mają one pełnić jedynie funkcję dekoracyjną.
  2. Bawełna jest materiałem, który w czasie prania kurczy się od 2 proc. do 8 proc. Jest to naturalna właściwość tej tkaniny i nie należy się tym przejmować.
  3. Ręczniki pierze się maksymalnie w temperaturze 60 stopni C, po to aby nie straciły miękkości oraz chłonności. Temperatura ta wystarczy do zabicia bakterii chorobotwórczych. Generalnie przy praniu ręczników nie wolno przesadzać z temperaturą, ilością proszku do prania oraz unikać zmiękczaczy.
  4. Ręczniki nie lubią wybielacza, który osłabia włókna, co może prowadzić do uszkodzenia tkaniny i zmniejszenia jej chłonności.
  5. Na początku należy zawsze zapoznać się z metką umieszczoną na ręczniku, ponieważ są tam wszelkie niezbędne informacje, dotyczące prawidłowego obchodzenia się z produktem, m.in. zasad prania ręcznika.

Chcąc kupić chłonny i miękki ręcznik, warto kierować się jakością jego wykonania i gramaturą, a nie względami estetycznymi i niską ceną.

 

INTERESUJĄ CIĘ INNE TEMATY ZWIĄZANE Z RĘCZNIKAMI, A MOŻE CHCESZ DOWIEDZIEĆ SIĘ, JAK PRAWIDŁOWO WYBRAĆ POŚCIEL?

Koniecznie przeczytaj nasze pozostałe artykuły:

Zostaw odpowiedź

*
*Nie opublikowano
*
*

Kliknij i oceń artykuł

Ocena: 3.80 / 5 (5 ocen)