958354352
Jak prać ręczniki? Poradnik od A do Z

Jak prać ręczniki? Poradnik od A do Z

lip 20, 2018 Ręczniki , Po zakupie , Łazienka 0 Komentarze

Dobrej jakości ręczniki mogą niezawodnie posłużyć nam długie lata. Warto mieć jednak świadomość, że liczy się nie tylko skład materiałowy, ale również to, w jaki sposób dbamy o nasze produkty. Wiele osób nie ma pojęcia jak prać ręczniki. To właśnie dlatego po każdym wyjęciu z pralki ich stan się pogarsza. Poniżej przedstawiono sprawdzone metody prania ręczników, dzięki którym przedłużymy żywotność produktów.

 

W artykule dowiesz się, jak prać ręczniki, by zawsze były miękkie:

JAK PRAĆ RĘCZNIKI? NAJWAŻNIEJSZE ZASADY

Pranie ręczników mogłoby się wydawać banalnym zadaniem, jednak jest zupełnie inaczej. Wystarczy, że będziemy stosować się do kilku najważniejszych zasad, a nasze ręczniki zawsze będą wyglądać, jak nowe. Ponadto nie stracą one swoich właściwości - materiał będzie doskonale chłonął wodę, co jest jednym z najważniejszych parametrów. Pamiętajmy, że pierwsze pranie ręcznika powinno odbyć się bezpośrednio po zakupie. Dlaczego jest to tak ważne? Przede wszystkim dlatego, że ręcznik wyjęty z pudełka nie chłonie tak dobrze wilgoci, jak powinien. Ponadto mogą znajdować się na nim składniki chemiczne, które wytwarzają się podczas procesów produkcyjnych. Warto również wspomnieć, że wszelkie zalecenia producenta dotyczące prania znajdziemy na metce. Jest to dla nas sporym ułatwieniem.

 

Szukasz ręczników, które wycierają do sucha i szybko schną?

Sprawdź naszą ofertę wysokiej jakości ręczników kąpielowych 

PRAWIDŁOWA SEGREGACJA RĘCZNIKÓW PRZED PRANIEM

Przed wrzuceniem brudnych ręczników do pralki musimy je posegregować. Nie zapominajmy, że ręczników nie powinniśmy prać z ubraniami, bielizną, pościelą, ściereczkami kuchennymiczy też innymi rzeczami. Dzięki temu przedłużymy ich trwałość. Wiele osób zastanawia się, dlaczego wyprane ręczniki pylą. Jest to zupełnie naturalne zjawisko, które spowodowane jest odpadaniem włókienek z tkaniny. Zwykle pylenie jest najbardziej intensywne przez kilka pierwszych prań. W dużej mierze to właśnie dlatego powinniśmy prać ręczniki osobno. Włókna mogłyby osadzić się na innych rzeczach umieszczonych w pralce, co nie jest pożądanym zjawiskiem. Ważne jest również to, aby segregować ręczniki ze względu na kolor. Jasne, czarne i kolorowe rzeczy powinniśmy prać osobno. Dzięki temu kolory ręczników zawsze będą świeże i intensywne.

W JAKIEJ TEMPERATURZE PRAĆ RĘCZNIKI? 

Ustawienie właściwej temperatury prania ręczników to połowa sukcesu. Zbyt niska może nie usunąć ciężkich zabrudzeń, natomiast zbyt wysoka może negatywnie wpłynąć na stan materiału np. spowodować skurczenie czy też deformację. Dobór temperatury prania zależy od rodzaju ręcznika. Niektóre materiały są bardziej wytrzymałe, zaś inne mniej. Wszystkie zalecenia znajdziemy na metce. Jak postępować w przypadku, gdy metka sprała się lub została wcześniej odcięta? Optymalna temperatura prania ręczników to 40 lub 60°C. Warto dodać, że pranie w temperaturze 90°C wcale nie jest dobrym rozwiązaniem. Ręczniki mogą się "wygotować", przez co stracą one swoją miękkość i nie będą już przyjemne w dotyku. Dodatkowo obniża to już trwałość, a także negatywnie wpływa na stan wizualny. Taką temperaturę zwykle stosuje się w przypadku materiałów mocno zanieczyszczonych (np. w obiektach hotelowych).

 

Pranie ręczników. Najważniejsze zasady

JAK PRAĆ RĘCZNIKI W PRALCE?

Decydując się na pranie ręczników w pralce automatycznej, konieczne będzie ustawienie odpowiedniego programu. W przypadku ręczników bawełnianych najlepiej wybrać program przeznaczony do tkanin bawełnianych. Wirowanie należy ustawić na jak najmniejsze obroty lub - o ile to możliwe - całkowicie z niego zrezygnować. Niestety podczas wirowania ręcznik mocno się zużywa. 

W CZYM PRAĆ RĘCZNIKI? WYBÓR ŚRODKÓW PIORĄCYCH

Nie bez znaczenia jest również to, jakie środki piorące wybierzemy. Do prania ręczników rekomendowane są żele, a także płyny do prania. W przypadku proszków problemem jest fakt, że gorzej się wypłukują, przez co materiał może utracić swoją puszystość i chłonność. Istotnym jest również to, aby pamiętać, że nadmiar środków piorących szkodzi. Wbrew pozorom większa ilość żelu czy też proszku nie wypierze lepiej naszych ręczników. W przypadku jasnych ręczników powinniśmy stosować środki piorące dedykowane białym produktom. Podobnie jest w przypadku ręczników kolorowych - żywe barwy zabezpieczymy poprzez stosowanie proszków i płynów przeznaczonych do prania kolorowych tkanin. 

CZY MOŻNA DODAWAĆ DO PRANIA RĘCZNIKÓW ŚRODKI ZMIĘKCZAJĄCE?

Odpowiedź na wyżej postawione pytania dotyczące środków do zmiękczania ręczników brzmi: nie. Jest to niewskazane z tego względu, iż preparaty zmiękczające negatywnie przekładają się na higroskopijność ręczników. Stają się one mniej trwałe i odporne na czynniki zewnętrze. Jeśli zależy nam na przedłużeniu miękkości tkaniny, to powinniśmy sięgnąć po naturalne metody. Najlepiej raz na jakiś czas dolać do prania szklankę octu. Nie róbmy jednak tego za każdym razem.

 

Chcesz poznać skuteczne sposoby na to, aby Twoje ręczniki po wypraniu były miękkie i delikatne? Przeczytaj nasz artykuł: DLACZEGO RĘCZNIKI PO PRANIU SĄ SZORSTKIE I ŚMIERDZĄ?  i dowiedz się jak temu zaradzić. 

JAK CZĘSTO PRAĆ RĘCZNIKI?

Częstotliwość prania ręczników to kwestia indywidualna, jednak pamiętajmy, że materiał znajdujący się w łazience chłonie niczym gąbką parę wodną i wszelkie zanieczyszczenia. Z tego względu ręczników nie powinniśmy prać rzadziej niż raz na 2-3 dni. Trzeba również dodać, że podczas choroby powinniśmy prać ręczniki codziennie.

CHCESZ DOWIEDZIEĆ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT PIELĘGNACJI RĘCZNIKÓW: 

Zostaw odpowiedź

*
*Nie opublikowano
*
*

Kliknij i oceń artykuł

Ocena: 3.33 / 5 (15 ocen)