Nie przyjmujemy zamówień telefonicznych do odwołania. Pytania prosimy kierować na adres sklep@slodkieny.pl Przepraszamy za utrudnienia.

Dlaczego ręczniki się odbarwiają? Pozbądź się problemu

Ręczniki to podstawowe akcesorium każdej kąpieli. Zazwyczaj mamy w domu kilka ich kompletów, tak by używać zamiennie. Część z ręczników dostępnych w sklepach, zwłaszcza tych w bardziej intensywnych barwach, lubi się odbarwiać. Przy okazji, jeśli pierzemy je z innymi rzeczami, możemy zniszczyć sobie ubrania czy pościel.

Dlaczego powstają odbarwienia na ręcznikach?

Przyczyną powstawania odbarwień na ręcznikach jest zazwyczaj ich słaba jakość. Jeśli barwnik nie zostanie odpowiednio utwardzony, będzie spierał się podczas kolejnych prań. Może się okazać, że będzie to następowało w miarę równomiernie i zauważymy wyłącznie jego blaknięcie. W części sytuacji może jednak okazać się, że na ręczniku bawełnianym powstaną nieestetyczne plamy. Dlatego tak ważne jest wybieranie dobrej jakości produktów (podobnie jak w przypadku pościeli bawełnianej, satynowej czy bambusowej).

Ręczniki mogą się odbarwiać również na słońcu. Dotyczy to szczególnie tych o intensywnych kolorach. Dlatego powinniśmy uważać i nie suszyć ręczników w pełnym słońcu.

Kolejną przyczyną, przez którą ręczniki mogą się odbarwiać, jest nieprawidłowe ich pranie i niewykonanie prania wstępnego przed pierwszym użyciem. Warto zastosować się do zaleceń podawanych przez producenta, żeby później cieszyć się miękkimi i jednolitymi kolorystycznie ręcznikami.

 

Szukasz ręczników, która się nie odbarwią?

Zobacz najlepsze komplety ręczników!

Odbarwione ręczniki po praniu - jak temu zapobiec?

Przede wszystkim musimy zadbać o ich prawidłowe pranie. Co do zasady ręczniki powinniśmy prać oddzielnie, szczególnie te nowe. To pozwoli uniknąć przykrych niespodzianek w postaci zafarbowanego prania. Ręczniki powinniśmy prać w 40-60 stopniach, w zależności od materiału, z jakiego je wykonano (wszystkie informacje znajdziemy na metkach). Nie powinniśmy do prania dodawać środków wybielających i zmiękczających, które niszczą włókna i mogą powodować powstawanie nieestetycznych przebarwień. Ręczniki podczas prania łączmy kolorystycznie, jasne wypierzmy oddzielnie. Nie powinniśmy również przeładowywać bębna. Dzięki temu mamy pewność, że ręczniki prawidłowo się wypiorą oraz nie stracą miękkości i puszystości.

Jak uchronić się przed powstaniem odbarwień na ręczniku?

Tak jak już wspomnieliśmy, ręczniki należy odpowiednio przygotować do użytkowania. Wiele osób zapomina o tym, że przed pierwszym użyciem ręczniki także należy wyprać. Producenci zalecają, by do kilku pierwszych prań dodawać ocet w ilości od ¼ do ½ szklanki na całe pranie. To pozwoli zatrzymać wypłukiwanie się barwnika oraz wzmocnić naturalne barwy. W kolejnych prania zadbajmy o dobrej jakości detergenty, ale nie dodawajmy płynu zmiękczającego, który może zmniejszyć chłonność ręcznika. Powinniśmy również uważać, do czego go używamy. Niewiele osób wie, że trwałe przebarwienia na ręczniku spowodować może zwykła pasta do zębów.

 

Sposoby na uniknięcie odbarwiania się ręczników

Jak usunąć plamy i przebarwienia z ręcznika?

Sposób, jaki należy zastosować, zależy przede wszystkim od rodzaju plamy. Jeśli po praniu nasz ręcznik ma niebieskie lub zielone przebarwienia, prawdopodobnie jest on już skazany na wyrzucenie. Takie plamy bowiem są wynikiem reakcji na środki chemiczne i nie da się ich całkowicie pozbyć. Tego typu odbarwienia można zmniejszyć po wielokrotnym praniu, ale prawdopodobnie nie znikną całkowicie.

Plamy z oleju, olejku do opalania, masażu etc. musimy zaprać, zanim ręcznik trafi do pralki, ponieważ wysoka temperatura utrwali zanieczyszczenie. Możemy do tego celu użyć płynu do mycia naczyń lub przygotowanej papki z wódki i soli kuchennej.

Jeśli nasz ręcznik został zabrudzony przez farbę do włosów, możemy czyścić ją lakierem do włosów, najlepiej najtańszym, z dużą zawartością alkoholu. Po spryskaniu plamy odczekujemy około 5 minut i zapieramy plamę. Inną metodą na plamy z farby do włosów jest woda utleniona lub amoniakalna. Pamiętajmy przy ich stosowaniu o zabezpieczenie skóry dłoni przed zniszczeniem przez założenie rękawiczek.

Gdy nasz ręcznik został zabrudzony przez wodę po goleniu, pomoże mu spirytus. Po delikatnym potarciu należy wyprać cały ręcznik.

Domowe sposoby na odbarwione ręczniki

Oczywiście najlepszym sposobem na odbarwienia jest unikanie ich powstania. Co jednak możemy zrobić, gdy plamy już powstaną? Możemy spróbować wyrównać ich koloryt w kolejnym praniu. Zadbajmy, by pralka nie była wypełniona do końca, najlepiej by były w niej tylko ręczniki z plamami. Do takiego prania możemy dodać octu, który może wpłynąć na zatrzymanie się wybarwiania. Do prania można również dosypać sodę oczyszczoną, która jest doskonałym domowym środkiem piorącym. Jeśli widzimy, że nasz ręcznik nadal mocno farbuje, zaserwujmy mu namaczanie w wodzie z octem, a dopiero później wypierzmy.

 

Zależy Ci na miękkich, trwałych ręcznikach?

Sprawdź naszą ofertę ręczników łazienkowych Greno!

Przeczytaj więcej informacji na temat dbania o ręczniki i pościel domową:

Metody płatności:

- Za pobraniem
- Wpłata na konto

Partnerzy logistyczni:

 

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl