958354352
Jak dbać o produkty bambusowe: pościel, kołdry, poduszki?

Jak dbać o produkty bambusowe: pościel, kołdry, poduszki?

wrz 25, 2019 Pościele , Kołdry , Po zakupie , Poduszki 0 Komentarze

Tkanina bambusowa powstaje z wyjątkowej rośliny, której właściwości są doceniane w wielu branżach, w tym w przemyśle, spożywce czy tekstyliach. Bambus rośnie bardzo szybko, nie potrzebuje pestycydów i nawozów, dzięki czemu wyroby z niego są w pełni ekologiczne. Jak jednak zadbać o pościele, kołdry i poduszki bambusowe?

Jak prawidłowo prać kołdry bambusowe i poduszki z bambusa

Jakie właściwości ma pościel bambusowa?

Tkanina otrzymywana z włókien bambusowych ma wiele cech pożądanych w tekstyliach. Przede wszystkim jest lekka, wytrzymała, naturalna oraz biodegradowalna. Pościel bambusowa, podobnie jak bawełniana ceniona jest za dużą higroskopijność. Oznacza to, że nie gromadzi przykrych zapachów, doskonale odprowadza wchłoniętą wilgoć i chroni nas przed nadmiernym poceniem się. Dodatkowo posiada właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybiczne, co czyni z niej idealną pościel dla dzieci i dorosłych.

 

Szukasz wysokiej jakości pościeli bambusowej?

Sprawdź nasze propozycje!

 

Jak prać pościel bambusową?

Wiele tkanin wymaga specjalnego traktowania, jeśli chodzi o pranie i pielęgnacje, co czyni je trudnymi i niewygodnymi w użytkowaniu. Inaczej jest z pościelą bambusową, którą możemy prać normalnie w pralce. Jest jednak kilka zasad, o których musimy pamiętać. Przede wszystkim temperatura, w jakiej pierzemy pościel z bambusa, powinna wynosić 40 stopni Celsjusza. Dzięki temu, że włókno bambusowe posiada właściwości bakteriobójcze, wyższa temperatura nie jest wymagana, co więcej mogłaby skrócić żywotność tkaniny. Najlepiej do prania korzystać z delikatnych detergentów, zbyt silne mogłyby negatywnie wpłynąć na tkaninę. Dobrze jest mokrą pościel bambusową delikatnie i równo rozwiesić w przewiewnym miejscu do całkowitego wyschnięcia. Jeśli mamy wątpliwości, jak prać pościel, warto zajrzeć do naszego poradnika oraz informacji od producenta.

Jak utrzymać w czystości kołdry bambusowe?

Kołdry z bambusa należy traktować podobnie jak pościel. Możemy bez problemu prać je w pralce, ale najlepiej na delikatnych programach, bez ostrych środków piorących. Temperaturę warto sprawdzić na metce produktu, ponieważ może się ona różnić w zależności od producenta. Co do zasady jednak nie będzie wysoka, zazwyczaj 40-60 stopni Celsjusza. Do prania kołdry czy poduszki z bambusa najlepiej jest używać proszków w formie płynnej lub klasycznych po rozpuszczeniu. Dzięki temu wydłużymy trwałość włókien rośliny i nie doprowadzimy do ich “zatkania”. Piorąc produkty bambusowe w pralce, zwróćmy uwagę na ich staranne wypłukanie. Środki chemiczne szkodą właściwościom naturalnych włókien, dlatego warto dodatkowo wypłukać proszek czy płyn do prania. Dzięki temu zyskamy również pewność, że śpimy na materiale nieuczulającym.

Kołdry bambusowe powinniśmy, podobnie jak inne kołdry, regularnie wietrzyć. Włókna nie odkształcą się, czasem jednak dobrze jest je wytrzepać, by lepiej się ułożyły. Dużą zaletą tego typu kołder jest to, że schną bardzo szybko.

Uwaga!

Do prania produktów bambusowych nie dodajemy środków zmiękczających, ponieważ może to doprowadzić do sklejenia się włókien. Jeśli jednak mamy problem z bardzo twardą wodą, wybierzmy delikatny środek zmiękczający i postarajmy się o minimum 3-krotne wypłukanie tkaniny. Warto wtedy sięgnąć również po domowe sposoby na zmiękczenie i do prania dolać octu.

Jak pielęgnować pościel bambusową?

Poduszki z bambusa - jak je czyścić?

Antyalergiczne poduszki bambusowe można prać, wietrzyć i odświeżać, tak samo, jak te puchowe. Nie warto jednak robić tego zbyt często. Pranie raz na pięć miesięcy w zupełności wystarczy. Nie ma również możliwości stosowania wybielaczy, które zniszczyłyby włókno. Jeśli na poduszkę coś by nam się wylało, zadbajmy przede wszystkim o jej dobre wysuszenie. Do tego niezbędne jest odpowiednie jej wywietrzenie.

Gdy zdecydujemy się na przechowywanie poduszek i kołder bambusowych w szafie, zadbajmy o odpowiedni przepływ powietrza. Nie chowajmy ich w folii i nie kładźmy na nich ciężkich przedmiotów, ponieważ mogą się odkształcić.

 

Postaw na jakość snu, wybierz najlepszą kołdrę bambusową

Poznaj ekskluzywne kołdry z bambusa

 

Czy pościele bambusowe można prasować?

Jak najbardziej, co więcej dzięki działaniu pary wodnej włókno bambusowe zyskuje miękkość. Oczywiście zawsze sprawdzamy na metce, czy producent zezwala na prasowanie, ale praktycznie nie ma sytuacji, w której nie byłoby dozwolone prasowanie pościeli z bambusa.

Zasady prania i pielęgnacji produktów bambusowych

Pranie jest jak najbardziej dozwolone, ale w temperaturze maks. 60 stopni Celsjusza (a przede wszystkim zgodnie z metką). Nie wolno wybielać i zmiękczać bambusowych tkanin, ponieważ się zniszczą i stracą właściwości. Poza tym zadbajmy o ich wierzenie, a na pewno będą nam długo służyć. Kołdry i poduszki z bambusa warto oblekać w odpowiednią pościel. Sprawdzi się pościel z koryjerseyu czy satyny bawełnianej.

 

Dowiedz się więcej na temat zasad doboru pościeli i sposobów na ich czyszczenie:

Zostaw odpowiedź

*
*Nie opublikowano
*
*

Kliknij i oceń artykuł

Ocena: 2.88 / 5 (8 ocen)