958354352
Czy warto zmieniać kołdrę na lato? Wyjaśniamy

Czy warto zmieniać kołdrę na lato? Wyjaśniamy

kwi 05, 2024 0 Komentarze

Wybór kołdry to niełatwe zadanie. Należy wziąć pod uwagę wiele kwestii, w tym materiał, jakość wypełnienia, rozmiar, właściwości, a także rodzaj - sezonowa, czy całoroczna? Współcześnie producenci kołder odchodzą od starych, grubych i ciężkich pierzyn, dostosowując ich gramaturę do konkretnego przeznaczenia. Tak na rynku pojawiły się dedykowane kołdry zimowe i letnie, które różnią się wagą i cechami charakterystycznymi. Dużą popularnością cieszą się także uniwersalne kołdry całoroczne lub cztery pory roku. Na który wariant się zdecydować? I czy w przypadku kołder sezonowych warto wybierać letnią wersję na cieplejsze noce? Wyjaśniamy!

Czy trzeba zmieniać kołdrę na lato?

Spis treści:

  1. Jakie są różnice między kołdrą letnią a zimową?
  2. Dla kogo najlepsza będzie kołdra letnia?
  3. Jaką kołdrę letnią warto wybrać?
  4. Jakie korzyści płyną ze zmiany kołdry zimowej na letnią?
  5. Jak pielęgnować kołdry letnie?
  6. Na co jeszcze zwrócić uwagę, wybierając kołdrę?
  7. A może kołdra całoroczna?

Jakie są różnice między kołdrą letnią a zimową?

Na rynku znajdziemy bardzo szeroki wybór kołderRóżnią się one materiałem, wypełnieniem, jakością wykonania, właściwościami, a także przeznaczeniem. Możemy spotkać zarówno uniwersalne kołdry całoroczne, które zapewnią optymalne warunki o każdej porze roku, jak i specjalne kołdry dedykowane na konkretne sezony: szczególnie zimę i lato. Jakie są różnice między tymi dwoma typami?

Kołdra zimowa - charakterystyka

Zimowy wariant kołdry nie oznacza ciężkiej i grubej pierzyny, jakie pamiętamy z domów naszych babć. Współczesne modele są produkowane z dbałością o komfort snu i użytkowania. Muszą one dobrze zatrzymywać ciepło, ale też mieć właściwości oddychające, aby zapobiegać nadmiernej potliwości. Kołdry zimowe wykonane są z wysokiej jakości materiałów. Często wypełnieniem jest gęsi puch, ale też wełna owcza (kołdry wełniane to bardzo popularny wariant) oraz włókna poliestrowe lub granulat silikonowo-poliestrowy (kołdry antyalergiczne), polecane szczególnie alergikom.

Kołdra letnia - charakterystyka

Kołdry letnie posiadają mniej wsadu, są więc lżejsze od wersji zimowych. Mogą mieć zarówno syntetyczne, jak i naturalne wypełnienie, w tym puch (w ograniczonej ilości), który posiada wspaniałe właściwości termoregulacyjne. Ten rodzaj kołder zapobiega przegrzaniu i zapewnia komfortowy sen. Nie sprawdzi się jednak w chłodniejsze noce, ponieważ nie ogrzeje wystarczająco ciała przy niższych temperaturach.

Dla kogo najlepsza będzie kołdra letnia?

Letni wariant kołdry jest szczególnie polecany osobom wrażliwym na upał, z tendencją do przegrzewania się i nadmiernego pocenia. To również wspaniałe rozwiązanie dla dzieci - odpowiednia wentylacja zapewni niezbędną cyrkulację powietrza, a z drugiej strony pociechy nie zmarzną. Z kołdry letniej powinni też korzystać alergicy, przede wszystkim uczuleni na kurz i roztocza. Ten typ okrycia jest przewiewny i zapobiega gromadzeniu się wilgoci, a dzięki temu minimalizuje ryzyko rozwoju mikroorganizmów.

Jaką kołdrę letnią warto wybrać?

Idealna kołdra letnia powinna być stosunkowo cienka, lekka i wygodna. Ponadto szczególną uwagę należy zwracać na trzy następujące kwestie:

  1. Poszycie - najlepsze będzie to bawełniane lub z bambusa.
  2. Rodzaj wypełnienia - wsad naturalny lub syntetyczny; najbardziej polecane są kołdry puchowe.
  3. Ilość wypełnienia - uzależniona przede wszystkim od użytego materiału.

Jakie korzyści płyną ze zmiany kołdry zimowej na letnią?

Czy warto zmieniać kołdrę na letnią? To pytanie zadaje sobie wiele osób posiadających tkaniny sezonowe. Odpowiedź brzmi: warto! Po dokonaniu tej zmiany znacznie poprawi się jakość naszego snu. Będziemy lepiej się wysypiać i wstawać bardziej wypoczęci. Dodatkowo ten wariant kołdry łatwiej się pierze w pralce, co jest ważne pod względem higienicznym i ma duże znaczenie szczególnie dla osób z alergią. Nie zajmuje dużo miejsca, więc nie powinna też sprawić kłopotu z przechowywaniem. To wybór dla osób, którzy cenią sobie wygodę i komfort użytkowania oraz zależy im na jak najlepszej jakości snu.

Jak pielęgnować kołdry letnie?

Aby zachować tekstylia w jak najlepszej formie na lata, należy przede wszystkim stosować się do zaleceń pielęgnacyjnych od producenta umieszonych na metce produktu. Większość kołder można śmiało prać w pralce z dodatkiem delikatnych środków. Należy pamiętać o dokładnym wysuszeniu materiału, unikając suszarki bębnowej oraz ostrego światła słonecznego. Lekkie kołdry letnie trzeba prać nieco częściej, niż wersje zimowe (raz na kilka tygodni). Dobrze również od czasu do czasu przewietrzyć tkaninę na zewnątrz.

Na co jeszcze zwrócić uwagę, wybierając kołdrę?

Bardzo ważną kwestią w przypadku kupna kołdry jest jej rozmiar. Powinien być precyzyjnie dopasowany do materaca lub powierzchni przeznaczonej do spania, a także ilości osób. Dla dzieci zwykle wybiera się mniejsze rozmiary, na przykład kołdry 90x120 lub 100x135. Do pojedynczych łóżek zwykle wybierane są kołdry 140x200 lub kołdry 160x200, natomiast dla dwóch osób dobrze jest wybrać kołdry o rozmiarze 180x200 lub kołdry 220x200.

A może kołdra całoroczna?

Całoroczny wariant kołdry to świetne i uniwersalne rozwiązanie dla osób, które nie mają zbyt wiele miejsca do przechowywania nieużywanych tkanin lub nie mogą się zdecydować na konkretny typ materiału. Jak sama nazwa wskazuje, jest to kołdra, która równie dobrze sprawdzi się zimą, co latem. Ma dobre właściwości wentylacyjne, zapewnia komfort termiczny i jest stosunkowo łatwa w pielęgnacji. Dzięki temu rozwiązaniu nie ma potrzeby kupowania dwóch osobnych kołder. Jest to z pewnością wyjście warte do rozważenia, nie sprawdzi się jednak w przypadku wyjątkowych zmarzluchów ani osób z tendencją do przegrzewania się.

Przeczytaj również inne nasze artykuły:

Zostaw odpowiedź

*
*Nie opublikowano
*
*

Kliknij i oceń artykuł

Ocena: 3.05 / 5 (21 ocen)