

- -10%
Pościel to jedno z najważniejszych tekstyliów w naszym domu. Często zwracamy dużą uwagę na dobór pościeli pod kątem użytych w niej materiałów, kolorystyki czy wzorów. Często jednak później nie dbamy o nią odpowiednio dobrze, co może doprowadzić do sytuacji, kiedy będzie ona nieświeża i zacznie śmierdzieć. Co zrobić, by pościel ładnie pachniała? Zapraszamy do artykułu, w którym podpowiemy, jak zadbać o pościel.
Z artykułu dowiedz się, jak poradzić sobie ze śmierdzącą pościelą:
Czynników, które powodują brzydki zapach pościeli, jest co najmniej kilka. Duże znaczenie ma zarówno sposób, w jaki pierzemy poszewki, jak również to, jak je suszymy i przechowujemy. Oto krótkie omówienie najważniejszych powodów, dla których pościel śmierdzi:
Jednym z najczęściej pojawiających się błędów prowadzących do powstania śmierdzenia pościeli jest jej niedosuszenie i przechowywanie wilgotnej. W ten sposób szybko dochodzi do powstania stęchlizny i trudnego do pozbycia się zapachu. Podobny efekt powstanie, gdy w naszym mieszkaniu panuje bardzo wysoka wilgotność powietrza.
Prawie każdemu z nas zdarzyło się kupić pościel słabej jakości. Te podejrzanie tanie, często nie są pościelą bawełnianą czy bambusową, a wykonaną z tworzyw sztucznych, tkanin nienadających się do kontaktu ze skórą. Źle wykonany proces farbowania takich materiałów, toksyczne farby lub wybielacze, mogą powodować powstanie nieprzyjemnego zapachu. Z tego powodu warto kupować pościel w sprawdzonych sklepach internetowych z tekstyliami. Wybierając pościel dobrych marek jak Andropol czy Greno, mamy pewność, że w trakcie produkcji nie użyto słabej jakości czy szkodliwych półproduktów.
Nie wiesz, jak wybrać pościel, którą łatwo utrzymać w czystości?
Najczęstszym powodem, że nasza pościel, bez względu na to czy będzie to pościel satynowa, jersey, flanelowa czy z kory, brzydko pachnie, jest jej nieprawidłowe pranie. Problemem jest przede wszystkim zostawienie prania po zakończeniu cyklu, przez co dochodzi do powstania pleśni i grzybów. Długie nierozwieszanie pościeli może spowodować, że później utrzyma się brzydki zapach. Dlatego kluczowe jest jej dobre wysuszenie.
Przede wszystkim najpierw musimy zastanowić się, z czego może on wynikać. Jeśli problemem jest nowa pościel, zacznijmy od jej wyprania, wysuszenia i przewietrzenia tej pościeli. W większości przypadków powinno to rozwiązać problem. Pomóc może również namoczenie w wodzie z octem. Warto również skorzystać z porad jak prać pościel przed pierwszym użyciem.
Co, jeśli mamy problem z brzydkim zapachem pościeli starszej, już użytkowanej? Przede wszystkim sprawdźmy, z jakiego materiału ją wykonano. Jeśli wiemy już, jak prać pościel, odświeżmy ją zgodnie z zaleceniami producenta. Pamiętajmy, że zaraz po skończonym praniu musimy ją wyjąć i dobrze rozwiesić do wyschnięcia, najlepiej w miejscu z dostępem do świeżego powietrza. Jeśli materiał na to pozwala, dobrze jest wyprasować pościel, dzięki czemu zabijemy wszelkie zbędne bakterie. Gdyby okazało się, że zabiegi nic nie dały, czynności należy powtórzyć.
Jeśli tuż po praniu nasza pościel brzydko pachnie, mamy prawdopodobnie problem z pralką. Konieczne będzie jej dokładne wyczyszczenie, szczególnie uszczelek i filtra. Warto również regularnie korzystać ze specjalnych środków do czyszczenia pralek, które mają zazwyczaj postać proszku lub tabletek. Wystarczy włączyć z nimi cykl prania, by cieszyć się pralką dobrze piorącą i niepozostawiającą przykrych zapachów na naszej pościeli, kocu, prześcieradle czy ręcznikach.
Jeśli wiemy już, że to nie brudna pralka odpowiada za śmierdzenie pościeli, skorzystajmy z zasad odpowiedniego prania i przechowywania pościeli:
Wiemy już, jakich błędów podczas prania i pielęgnowania pościeli unikać. Co możemy zrobić jeszcze, by cieszyć się świeżym, pachnącym okryciem? Na pewno warto:
Zadbaj o duży komfort snu
Zostaw odpowiedź Anuluj odpowiedź
Wyszukiwarka Wpisów
Kategoria
Ostatnie Wpisy
Popularne Wpisy
Ostatnie komentarze