

- -10%
Aby przedłużyć żywotność kołdry, konieczna jest jej odpowiednia pielęgnacja. Pranie kołdry uzależniona jest w dużej mierze od rodzaju wypełnienia. Innej pielęgnacji wymaga puch czy pierz, a jeszcze innej włókna syntetyczne. Jest jednak pewna reguła, którą należy kierować się niezależnie od rodzaju wypełnienia - warunkiem przedłużenia trwałości kołdry jest zastosowanie się do symboli umieszczonych na metkach produktów. Kołdry z pierza lub puchu należy prać na delikatnym programie w niskiej temperaturze - od 30 do 40 stopni Celsjusza. Pozwoli to zachować ich właściwości i ładny wygląd. Dziś podpowiadamy, jak prawidłowo prać i pielęgnować kołdrę z puchu. Zapraszamy do artykułu.
W artykule dowiesz się, jak dbać o kołdrę z puchu:
Puch to najdelikatniejszy surowiec pochodzący z gęsi lub kaczki. Kołdry puchowe mają doskonałe właściwości termoizolacyjne i wentylacyjne przy zachowaniu względnie niewielkiej wagi. Cząsteczki puchu potrafią absorbować wilgoć i dostosować się do temperatury ciała, dlatego kołdry puchowe mogą być używane przez cały rok. Wysokiej jakości kołdry z wypełnieniem puchowym wskazane są również dla alergików. Specjalna technologia AllerGuard, która została opracowana z myślą o osobach borykających się z rozmaitymi alergiami, powoduje, że kołdra puchowa posiada unikalną strukturę materiału, która nie przyciąga kurzu i innych alergenów do wnętrza.
Dowiedz się więcej na temat puchu i przeczytaj nasz artykuł, w którym podpowiadamy: jak wybrać kołdrę puchową.
Przy wyborze kołdry należy zwrócić uwagę przede wszystkim na jej wypełnienie, ponieważ to od niego zależy czy będzie ona wystarczająco oddychająca, miękka i ciepła, gdy warunki pogodowe za oknem ulegną zmianie. Wiele osób stawia na naturalne wypełnienie - puch lub pierze, które pochodzą z kaczek i gęsi.
Puch stanowi surowiec wyższej jakości niż pierze. Tworzy naturalne komory powietrzne, które doskonale izolują ciepło, zapewniając komfort termiczny zarówno zimą, jak i latem. Pozwala na swobodną cyrkulację powietrza, zapobiegając przegrzaniu i poceniu się. Kołdry puchowe są sprężyste i szybko wracają do pierwotnego kształtu po zgnieceniu. Warto jednak zaznaczyć, że tego rodzaju wypełnienie jest droższe od pierza.
Jak wybrać kołdrę z naturalny wymepłeniem?
Warto przeczytać artykuł: Kołdra puchowa czy syntetyczna - jaka będzie lepsza dla dziecka?
Zastanawiasz się nad zakupem kołdry z puchu? U nas możesz kupić
Naturalne wypełnienie kołdry puchem zalicza się do tych najbardziej doskonałych pod względem właściwości i jednocześnie nietanich. Puch to surowiec bardzo wrażliwy na działanie silnych środków chemicznych i wysokiej temperatury. O ile poduszki puchowe można prać ręcznie lub w pralce automatycznej, o tyle gorzej sprawa wygląda z kołdrą, przede wszystkim ze względu na swoje rozmiary.
Nieodpowiedni sposób pielęgnacji może doprowadzić do uszkodzenia puch. Zbicie wypełnienia spowoduje utratę właściwości izolacyjnych i deformację kołdry, co zmniejszy komfort użytkowania.
Tekstylia puchowe nie powinno się prać w silnych detergentach, ponieważ silny środek piorący wsypany do bębna pralki może spowodować utratę puszystość i zniszczenie materiału. Najbardziej pożądane jest, aby pranie kołdry puchowej odbyło się w specjalnych zakładach i pralniach. W celu odświeżenia kołdry z puchu można również skorzystać z kompleksowych usług regeneracji kołder wraz ze zmianą tkaniny obiciowej.
Oddając okrycie z wypełnieniem naturalnym do specjalnego zakładu nie musimy obawiać się uszkodzenia puchu. W takim miejscach pracuje przeszkolony personel, który zadba aby temperatura wody była odpowiednia, a do prania kołdry puchowej użyte zostały detergenty do delikatnych tkanin. Odpowiednie środki do prania usuwają powstałe zabrudzenia, jednocześnie nie niszcząc struktury puchu.
Polecamy także przeczytać: Czym kołdra jedwabna różni się od puchowej? Tłumaczymy
Na metce zawsze umieszczona jest informacja o maksymalnej temperaturze prania kołdry. W przypadku potrzeby pozbycia się nieprzyjemnych zapachów i odświeżenia mało zabrudzonej kołdry z puchu wystarczy ją wyprać w 40 st. C. By jednak pozbyć się pasożytów, grzybów i bakterii, zaleca się użyć wyższej temperatury - min. 60 st. C. Niestety pranie wyrobów z puchu w pralkach automatycznych i niedostosowanie się do zaleceń producenta może zniszczyć materiał i sprawić, że kołdra utraci swoje właściwości. Dlatego, aby nie zniszczyć struktury puchu, zalecamy pranie kołdry puchowej w specjalnych pralniach
Częstotliwość prania kołder jest indywidualna, zaleca się czyszczenie tego typu materiałów co 2-3 lata. Jeśli jednak z kołdry puchowej korzystają alergicy i małe dzieci, tego typu zabiegi pielęgnacyjne powinno wykonywać się częściej. Pamiętaj, aby do kołdry przeznaczonej dla alergików dokupić odpowiednią pościel, prześcieradło i poduszki antyalergiczne. Dla alergika warto wybrać poszwę z naturalnych materiałów - odpowiednia będzie pościel bambusowa, pościel bawełniana i pościel satynowa.
Polecamy artykuł: Jaką kupić pościel dla alergika?
Aby nie uszkodzić puchu suszenie kołdry najlepiej przeprowadzić na świeżym powietrzu lub w przewiewnym miejscu. Należy jednak unikać bezpośredniego nasłonecznienia. Poza tym kołdrę co około 2 godziny musimy obrócić na drugą stronę.
Do suszenia kołdry wypełnionej puchem można użyć suszarki bębnowej. To szybkie i wygodne rozwiązanie, które jednak wymaga przestrzenia kilku zasada. Musimy wybrać program o niskiej temperaturze lub do delikatnych tkanin. Zbyt wysoka temperatura może uszkodzić puch, co wpłynie na jego cenne właściwości. Do bębna suszarki można wrzucić piłeczki tenisowe lub specjalne piłki do suszenia. Pomagają robić puch, który zbrylił się w czasie prania.
Pranie kołdry puchowej i jej suszenie według tych wskazówek sprawi, że zachowa ona swoje właściwości utrzymywania ciepła.
Zarówno poduszki, jak i kołdry puchowe muszą być dostatecznie często trzepane i wietrzone. Wietrzenie pościeli to podstawowa czynność pielęgnacyjna, ponieważ w ten sposób pozbywamy się z niej roztoczy, bakterii i wirusów. Kołdrę puchową należy wietrzyć kilka razy w roku. Trzeba jednak pamiętać, że ta czynność wymaga odpowiednich warunków atmosferycznych. Nie powinno się wystawiać kołdry na działanie promieni słonecznych, bo to tylko dodatkowo wzmaga rozwój roztoczy. Kołdrę najlepiej wietrzyć przy delikatnym mrozie - wtedy giną wszystkie drobnoustroje.
Aby kołdra z puchu służyła wiele lat, oprócz regularnych zabiegów pielęgnacyjnych, koniecznie trzeba pamiętać o właściwym użytkowaniu. Przede wszystkim:
Koniecznie przeczytaj nasze pozostałe artykuły:
Wyszukiwarka Wpisów
Kategoria
Ostatnie Wpisy
Popularne Wpisy
Ostatnie komentarze