958354352
Kołdra wełniana czy puchowa? Podpowiadamy, jaką wybrać

Kołdra wełniana czy puchowa? Podpowiadamy, jaką wybrać

gru 20, 2023 Kołdry , Sypialnia 0 Komentarze

Kołdra wypełniona naturalnym materiałem to najlepsze rozwiązanie dla wielu osób. Ciepłe, lekkie, oddychające kołdry naturalne korzystnie oddziałują na nasze ciało. Zatrzymują ciepło, posiadają właściwości termoregulacyjne, higroskopijne, a do tego są lekkie i przyjemne w dotyku. Najpopularniejsze kołdry z wypełnieniem naturalnym to te z puchu oraz wełny. Zarówno jedno, jak i drugie wypełnienie posiada wiele zalet. Czym się różni kołdra wełniana od tej z puchu gęsiego i którą z nich wybrać?

Jaką kołdrę z naturalnym wypełnieniem wybrać - puchową czy wełnianą?

Dlaczego kołdry z wypełnieniem naturalnym to zwykle najlepszy wybór? 

Wiele osób przed zakupem kołdry zastawia się, czy lepszym wyborem będzie naturalna czy może syntetyczna? Odpowiedź na to pytanie jest stosunkowo prosta - dla zdrowia zawsze lepsze będzie coś, co jest naturalne. Dobrej jakości kołdra naturalna zwykle jest droższa od kołdry syntetycznej, ale w tym wypadku cena idzie w parze z jakością. Naturalne wypełnienie posiada doskonałe właściwości termoizolacyjne, co sprawia, że taka kołdra jest idealna do użytku w chłodniejszych miesiącach. Ponadto materiały są również bardziej oddychające - nie będą przegrzewać ciała podczas snu. Kołdry naturalne są trwałe i bardziej odporne na zagniecenia w porównaniu do swoich syntetycznych odpowiedników. Naturalna pościel dobrze wchłania wilgoć i odprowadza ją, co może być dużą zaletą dla osób nadmiernie pocących się. 

Nie oznacza to, że pościele syntetyczne są pozbawione zalet. Kołdry syntetyczne są tańsze niż kołdry naturalne, można je prać w wysokich temperaturach oraz czyścić mechanicznie. Ich zaletą są również właściwości antyalergiczne, dzięki czemu będą lepszym wyborem dla osób uczulonych na puch czy wełnę. 

Wełna czy puch - jaką kołdrę naturalna wybrać? 

Kołdry z wypełnieniem puchowym i wełnianym, choć należą do grupy naturalnych, różnią się od siebie i nie będą idealnym wyborem dla każdego. Poniżej przyjrzymy się ich zaletom oraz głównym różnicą między nimi: 

Zalety kołder puchowych

Kołdry puchowe, z wysokiej jakości puchu gęsiego, są delikatne, lekkie i sprężyste. Posiadają doskonałe właściwości termoregulacyjne. Z powodzeniem mogą być używane przez cały rok jako kołdry całoroczne.

Kolejną zaletą kołder puchowych jest ich trwałość. Puch gęsi jest elastyczny i się nie odkształca, dzięki czemu taka kołdra przez długi czas zachowuje swój pierwotny wygląd, nawet podczas intensywnego użytkowania

Kołdry puchowe - podsumowanie: 

  • sprężystość i elastyczność;
  • doskonała izolacja termiczna;
  • możliwość dostosowania do różnych temperatur;
  • doskonała absorbcja wilgoci. 

Zalety kołder wełnianych

Kołdry wełniane najczęściej mają wypełnienie z wełny owczej, wełny merynosów, a także wełny kaszmirowej. Są cenione za swoje unikalne właściwości, które sprawiają, że stanowią doskonały wybór dla osób szukających komfortu i jakości. Doskonale utrzymują ciepło, a jednocześnie pozwalają skórze oddychać. Zimą grzeją, a latem nie powodują przegrzewania się ciała. Kołdry wełniane, choć są naturalne, będą dobrym wyborem dla alergików, którzy nie są uczuleni bezpośrednio na wełnę. Wełna nie sprzyja rozwijaniu się roztoczy, bakterii oraz kurzu, co przekłada się na komfort snu. Dodatkowo jest materiałem trwałym i odpornym na zagniecenia, co oznacza, że kołdry wełniane mogą służyć przez wiele lat bez utraty swoich właściwości

Kołdry wełniane - podsumowanie: 

  • trwałość i odporność na zgniecenia;
  • hipoalergiczne właściwości;
  • zdolności do naturalnej termoregulacji;

Czy kołdry naturalne mają jakieś wady? 

Kołdry naturalne, z wełny lub puchu, dostępne są w sprzedaży w różnych kategoriach cenowych. Wysoka cena zwykle przekłada się na wysoką jakość wsadu. Przykładowo, tanie kołdry puchowe z supermarketu, które wykorzystują mieszkanki puchu i pierza w różnych proporcjach, tzw. kołdry półpuchowe, już nie będą tak sprężyste i elastyczne. Są sztywniejsze i cięższe. Podobnie sprawa wygląda z kołdrami wełnianymi. Problemem tanich okryć może być zbyt duży ciężar oraz to, że wypełnienie będzie się nieestetycznie zbijać. 

Kołdry naturalne, zwłaszcza puchowe, często wymagają specjalistycznej pielęgnacji, w tym profesjonalnego czyszczenia. Większość z nich nie nadaje się do prania w domowych warunkach, co może być dość kłopotliwe. 

Chociaż wiele kołder naturalnych uważanych jest za hipoalergiczne, niektóre osoby mogą być uczulone na naturalne wypełnienia, takie jak puch czy nawet lanolina w wełnie.

Szukasz wysokiej jakości kołdry z naturalnym wypełnieniem, która zapewni Ci komfortowy sen?

Zapoznaj się z naszą ofertą kołder

Kołdra puchowa czy wełniana? Jaką wybrać?

Wybierając pomiędzy kołdrą wełnianą, a puchową należy pamiętać, że są to produkty naturalne, a więc będą wymagały specjalnego traktowania i pielęgnacji. Kołdry puchowe nie powinny być prane ręcznie w domu, należy je oddawać do profesjonalnego czyszczenia. Kołdry wełniane są łatwiejsze w utrzymaniu czystości, choć nieraz konieczne może być ich pranie w płynie z dodatkiem lanoliny. 

Dla osób z alergiami kołdry wełniane mogą być lepszym wyborem, ponieważ naturalnie odpierają roztocza i alergeny. Puch może czasami powodować alergie, chociaż wiele kołder z tym wypełnieniem posiada również właściwości antyalergiczne (specjalna struktura materiału w kołdrach antyalergicznych nie przepuszcza roztoczy, alergenów i pleśni). 

Kołdry puchowe często są droższe niż wełniane ze względu na koszt i jakość wypełnienia. 

Ostatecznie wybór między kołdrą puchową, a wełnianą zależy od indywidualnych preferencji, potrzeb oraz warunków, w jakich kołdra będzie używana. Niemniej, decydując się na zakup wysokiej jakości kołdry puchowej lub wełnianej, możemy mieć pewność, że będzie to doskonała inwestycja na lata, która przełoży się na komfortowy i zdrowy sen. 

Przeczytaj na naszym blogu również:

Kliknij i oceń artykuł

Ocena: 0.0 / 5 (0 ocen)