958354352
Czym jest gramatura materiału i jak się ją oznacza?

Czym jest gramatura materiału i jak się ją oznacza?

cze 14, 2022 Słownik pojęć 0 Komentarze

Jednym z ważniejszych zagadnień dotyczących opisywania cech charakterystycznych tekstyliów jest gramatura materiału. Różni się ona w zależności od typu tkaniny czy dzianiny, ale również od parametrów, na które postawi producent materiału. Zapraszamy do lektury informacji na temat gramatury materiałów, jej rodzajów i zastosowań. 

Dowiedz się z artykułu:

Co to jest gramatura tkaniny, materiału?

Gramatura tkaniny czy dzianiny to nic innego jak ciężar jednego metra kwadratowego materiału wyrażony w gramach. Parametr opisuje zarówno grubość, gęstość, jak i wagę produktu. Jest on bardzo przydatny podczas zakupów stacjonarnych i online, kiedy nie możemy dotknąć materiału, niezależnie, czy kupujemy tkaninę na metry, czy już uszyty z niej produkt, np. pościel.

Co oznacza gramatura materiału?

Gramatura materiału ma nam pomóc w określeniu jego grubości, wagi, a co za tym idzie - pośrednio - jakości i trwałości. Dzięki jej oznaczeniu jesteśmy w stanie poznać kilka właściwości danego produktu i porównać z wyrobami innego producenta. Ma to duże znaczenie, np. podczas wybierania pościeli bawełnianej czy pościeli bambusowej oraz prześcieradeł jersey.

Jak wylicza się gramaturę tkaniny bawełnianej i innych?

Na szczęście nie ma konieczności ważenia kilograma tkaniny bawełnianej czy innej, by określić gramaturę materiału. Wystarczy zważyć dowolnej wielkości skrawek. Ilość gram, którą pokaże nam waga, musimy podzielić przez pole powierzchni wyrażone w metrach kwadratowych. Wynik wskaże nam na gramaturę materiału, który badamy.

Jaka jest najlepsza gramatura materiału?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jaka gramatura bawełny czy innego materiału jest najlepsza. Należy ją dopasować do naszych potrzeb i tego, do czego będzie wykorzystywana. Możemy bowiem wykorzystywać zarówno tkaniny o niskiej gramaturze (np. na ścierki, by były chłonne i miękkie), jak również o wysokiej (np. na ręczniki). Czy niska gramatura materiału oznacza, że jest on słabszej jakości? Nie. Mówi nam to tylko tyle, że jest cieńszy i lżejszy. Pamiętajmy, że różne materiały mogą mieć odmienne parametry, a każdy materiał - niezależnie od gramatury - inne zastosowanie. Dlatego na rynku dostaniemy:

  • bawełnę o gramaturze 115 g/m2;
  • bawełnę o gramaturze 160 g/m2;
  • bawełnę o gramaturze 240 g/m2;
  • bawełnę o gramaturze 280 g/m2;
  • bawełnę o gramaturze 350 - 450 g/m2.

Poszczególne materiały będą mieć odmienne zastosowania. 

Szukasz idealnego materiału na wiosenną i letnią pościel?

Poznaj naszą ofertę pościeli satynowej! 

Jaka gramatura materiału na zasłony, pościel, ręczniki?

Co do zasady, im materiał ma mniejszą gramaturę, tym jest cieńszy i bardziej plastyczny. Na przykład na pościel satynową wykorzystamy bawełnę o niskiej lub średniej gramaturze, z kolei na komplety ręczników już zdecydowanie wysoką. Chodzi o to, że gramatura tkaniny czy dzianiny określa możliwe jej wykorzystanie. Najważniejsze to odpowiednie dopasowywanie materiałów. Dobrze jest wiedzieć, jakie gramatury będą najlepsze na pościel, a jakie na zasłony. Musimy też pamiętać, że zazwyczaj cięższe materiały, czyli te o większej gramaturze mają również gęstszy splot. Może to wskazywać na dodatkowe jego właściwości, np. zaciemniające.

Zostaw odpowiedź

*
*Nie opublikowano
*
*

Kliknij i oceń artykuł

Ocena: 1.00 / 5 (1 ocena)