958354352
Co to jest gipiura? Co to za materiał, tkanina?

Co to jest gipiura? Co to za materiał, tkanina?

cze 14, 2022 Słownik pojęć 0 Komentarze

Gipiura jest rodzajem materiału - koronki tradycyjnie wykonywanej metodą klockową. Jest bardzo elegancka i ozdobna, przez co chętnie wykorzystywana przez przemysł tekstylny do ozdabiania firan, pościeli czy innych produktów. Oto najważniejsze informacje na temat koronki gipiury, jej pochodzenia, charakterystyki i zastosowania. 

Dowiedz się z artykułu:

Co to jest gipiura?

Gipiura to tkanina koronkowa, nazywana niekiedy wzorem weneckim. Historycznie powstawała metodą klockową lub z pomocą podłużnych szpulek. Nitki przędzy były ze sobą przeplatane grupowo (po cztery). To właśnie ten splot odpowiada za powstanie wyjątkowej urody gipiur - koronek o wypukłej, reliefowej strukturze.

Koronka gipiura - charakterystyka

Tym, co odróżnia gipiurę od haftu, jest obecność dużych i nieregularnych oczek. Haft to dekoracja, która jest wyszywana na tkaninie, a gipiurowa koronka sama jest materiałem. Na rynku znajdziemy również niewielkie wzory gipiurowe w postaci aplikacji np. na odzież czy inne tekstylia. Gipiura ma również charakterystyczną, wypukłą strukturę. Koronka gipiura jest ozdobą bardzo trudną i czasochłonną do wykonania. Dziś mało kto produkuje ją ręcznie, mimo to wciąż jest ona pożądanym elementem zdobień. Jeśli chodzi o wzory, to tkaniny gipiurowe sięgają zazwyczaj po motywy roślinne, ornamenty i geometrię. Kiedyś gipiura powstawała z bawełny, lnu i jedwabiu, dziś raczej z poliestru z dodatkiem elastanu.

Skąd pochodzi gipiura?

Technika wytwarzania tkanin gipiurowych sięga XVI wieku oraz pochodzi z Flandrii. To właśnie tam po raz pierwszy zaczęto wyplatać koronki gipiurowe i tkać materiały. Technika koronki klockowej, którą tworzy się gipiurę pozwala na produkcję różnego rodzaju materiałów, takich jak antulaż, blonda, binche czy właśnie gipiura. Najmodniejsza była ona w wieku XIX i XX, dziś wybierana jest zdecydowanie rzadziej.

Czym różnią się tkaniny gipiurowe?

Materiały gipiurowe mogą różnić się pomiędzy sobą przędzą, z której zostały wykonane oraz szerokością. Dziś znajdziemy zarówno wąskie, gotowe do naszycia koronki gipiurowe o szerokości do 5,5 cm, jak i dużo szersze tkaniny, z których szyje się tekstylia czy odzież. Najczęściej mają one 20-30 cm. Jeśli chodzi o kolorystykę, to koronka gipiurowa standardowo produkowana jest w bieli lub ecru. Zdarza się jednak, że producenci farbują gipiurę i tym samym uzyskują ją w wielu różnych kolorach. Oczywiście tkaniny gipiurowe mogą być odmienne pod kątem wzorów, które na nich znajdziemy. Najczęściej spotykanymi są te roślinne, kwiatowe i geometryczne

Jakie jest zastosowanie materiału gipiurowego?

Obecnie najważniejszym zastosowaniem tkanin gipiurowych jest produkcja firanek do kuchni, salonu czy sypialni, lambrekinów, zazdrosek, a także obrusów i bieżników. Firanki z gipiurą czy zazdrostki z gipiurą będą ładną ozdobą każdego wnętrza. Koronka może pojawiać się na różnej powierzchni firany, dzięki czemu z pewnością znajdziemy model dopasowany do naszych upodobań. Gdzie jeszcze znajdziemy materiały gipiurowe? Z pewnością gipiura pojawia się na sukniach wieczorowych i ślubnych. Jej ozdobny i elegancki charakter doskonale sprawdza się na takie okazje. Jednak koronkę gipiurową znajdziemy również na innych elementach odzieży, np. koszulach, kołnierzykach, ozdobach do włosów. Zastosowanie tkanin gipiurowych jest szersze. Spotkamy je również na:

Zostaw odpowiedź

*
*Nie opublikowano
*
*

Kliknij i oceń artykuł

Ocena: 3.78 / 5 (9 ocen)