- -10%
Co to jest jedwab? Tkanina, materiał jedwabny
Jedwab naturalny to jedna z najbardziej ekskluzywnych i cenionych tkanin na całym świecie. Jej wyjątkowe właściwości czynią z niej materiał wszechstronny, trwały i nazywany królewskim. Jego pochodzenie jest zwierzęce, co czyni go nieco kontrowersyjnym w kręgach zwolenników wegetarianizmu. Oto najważniejsze informacje na temat jedwabiu, jego właściwości, zastosowania i pochodzenia.
Dowiedz się z artykułu:
- Co to jest jedwab?
- Z czego jest jedwab?
- Jak produkuje się jedwab i tkaninę jedwabną?
- Skąd pochodzi materiał jedwab?
- Jak wygląda tkanina jedwab?
- Materiał jedwab - charakterystyka
- Właściwości jedwabiu
- Do czego wykorzystuje się tkaniny jedwabne?
Co to jest jedwab?
Jedwab jest rodzajem zwierzęcego włókna stosowanego do produkcji materiału o takiej samej nazwie. Tkanina jedwabna jest wysoko ceniona na całym świecie za swoją delikatność, lekkość i miękkość.
Z czego jest jedwab?
Jedwab pozyskiwany jest z kokonów jedwabnika morwowego (hodowlanego) lub jedwabnika dębowego (dzikiego). W produkcji odzieży i tekstyliów najchętniej wykorzystywana jest ta pierwsza odmiana, ze względu na to, że włókna jedwabnika morwowego są cieńsze i bardziej błyszczące.
Jak produkuje się jedwab i tkaninę jedwabną?
Produkcja jedwabiu podzielona jest na cztery etapy. Pierwszym jest produkcja karmy dla jedwabników, którą są liście drzew, najchętniej zjadają one liście morwy i dębu. Właściwa hodowla jedwabników ma miejsce wiosną i trwa dwa miesiące. W pozostałych miesiącach jaja są przechowywane w niskiej temperaturze. Wylęg jedwabników zaczyna się, gdy na morwach pojawiają się pierwsze liście, a trwa 8 dni. Przez kolejny miesiąc gąsienice żywią się liśćmi morwy. Jedzą bez przerw, przez 4 tygodnie potrafią zwiększyć swoją masę ciała 10 000 razy. Około miesiąc po wylęgu, po czwartym linieniu, jedwabniki zaczynają owijanie się w kokon. Trwa to przeważnie 3 dni. Wtedy jedwabniki dzielone są na dwie grupy, te, które przepoczwarzą się w motyla oraz te, z których pozyskuje się jedwab.
Włókna pozyskiwane są z kokonów moczonych w wodzie. Co ciekawe, jeden kokon to aż 1,6 km jedwabnej nici. Z jedwabiu (czyli włókna) tworzy się następnie materiały jedwabne.
Skąd pochodzi materiał jedwab?
Jedwab wywodzi się ze starożytnych Chin, gdzie był wytwarzany już 3600 lat p.n.e. Legenda głosi, że został on odkryty przez żonę cesarza Huang Di, która sprawdzając, jaki szkodnik niszczy liście na drzewie, zauważyła kokony. Gdy jeden z nich wpadł do wody, rozpadł się na wyjątkowo cienką i mocną nić.
Co ważne przez ponad 2000 lat Chiny strzegły tajemnicy jedwabiu i miały monopol na hodowlę i produkcję tkanin, które następnie eksportowały tzw. jedwabnym szlakiem. W Europie jedwabnictwo upowszechniło się dopiero w XIII wieku we Francji i XVII w pozostałych krajach.
Jak wygląda tkanina jedwab?
Jedwab jest bardzo charakterystyczną tkaniną. Przede wszystkim jest wyjątkowo miękki, gładki i delikatny. Wyróżnia go również połysk i delikatne mienienie się w świetle.
Materiał jedwab - charakterystyka
Jak już wspomnieliśmy, tkanina jedwabna jest jedną z najdroższych, a zarazem najbardziej docenianych na całym świecie. Delikatny wygląd i miękkość nie przeszkadzają temu, że jest ona bardzo trwała i mocna. Niewiele osób wie, że jedwabną nić jest bardzo ciężko zerwać.
Szukasz wysokiej jakości okrycia nocnego?
Właściwości jedwabiu
Jakie są właściwości jedwabiu? Jest to materiał, który:
- jest odporny na rozciąganie;
- jest sprężysty;
- nie gniecie się zbyt mocno;
- jest antyalergiczny;
- doskonale zatrzymuje ciepło;
- ma wysoką higroskopijność (nawet do 30% wody);
- ma wysoką odporność na roztocza i pleśń;
- latem daje uczucie delikatnego chłodu;
- jest lekki;
- jego gładka struktura jest delikatna dla skóry i włosów;
- jest miękki, delikatny i trwały.
Do czego wykorzystuje się tkaniny jedwabne?
Z jedwabiu tworzy się przede wszystkim wyjątkowo trwałe nici i materiały, następnie wykorzystywane w jubilerstwie, przemyśle tekstylnym czy odzieżowym. Tkaniny jedwabne są stosowane do produkcji:
- pościeli ekskluzywnej i pościeli dziecięcej;
- prześcieradeł i prześcieradeł dla dzieci;
- poszewek na poduszki;
- w kosmetyce i medycynie (np. do produkcji opatrunków);
- apaszek, krawatów, akcesoriów do włosów;
- odzieży codziennej i eleganckiej.