- -10%
Czym jest splot materiału?
Splot tkacki jest sposobem prowadzenia nici składających się na strukturę materiału. Ma on bezpośredni wpływ nie tylko na wygląd tkaniny, ale przede wszystkim jej właściwości oraz możliwości wykorzystania. Czym jest splot materiału, jakie są jego rodzaje i możliwe zastosowania?
Dowiedz się z artykułu:
- Splot tkacki - co to jest?
- Sploty tkackie - charakterystyka
- Jakie są rodzaje splotów tkanin? Podstawowe sploty tkackie jednostronne i dwustronne
- Splot atłasowy/satynowy
- Splot skośny jednostronny
- Splot panamowy (panama)
- Splot skośny dwustronny
- Splot płócienny
- Splot rypsowy
- Splot żakardowy
- Jakie jest zastosowanie materiałów z różnymi splotami tkaninowymi?
Splot tkacki - co to jest?
Splot to przede wszystkim rodzaj wzajemnego przeplatania nici osnowy i wątku na krośnie. To, w jaki sposób wykonany jest splot tkacki, zadecyduje o walorach wizualnych, funkcjonalnych, a także trwałości, rozciągłości i sposobie, w jaki układa się materiał. Co ważne, wyróżniamy sploty dwustronne i jednostronne. Sploty dwustronne sprawiają, że materiał wygląda tak samo po lewej i prawej stronie tkaniny. Z kolei te jednostronne tworzą materiał prezentujący się inaczej po obu jego stronach. Warto jeszcze podkreślić, że sploty występują zarówno w tkaninach, jak i dzianinach. Są to jednak dwa różne rodzaje materiałów, znacząco się od siebie różniące, zarówno sposobem ich wytwarzania, jak i właściwościami.
Sploty tkackie - charakterystyka
W trakcie produkcji tkanin wykorzystywane są dwie nici – osnowy biegnącej wzdłuż materiału oraz prostopadle do niej biegnącego wątku. W produkcji dzianin wykorzystuje się za to wyłącznie jedną nitkę, z której z pomocą drutów, szydełek lub specjalnych maszyn robi się rzędy. Dzięki temu dzianiny są dużo bardziej elastyczne niż tkaniny, które przeważnie się nie rozciągają. Splot tkacki jest kluczem dla właściwości oraz możliwości wykorzystania danego materiału.
Jakie są rodzaje splotów tkanin? Podstawowe sploty tkackie jednostronne i dwustronne
Przyjrzyjmy się z bliska różnym rodzajom splotów tkanin. Wśród splotów tkackich jednostronnych wymienić można: splot atłasowy (satynowy), splot skośny jednostronny.
Splot atłasowy/satynowy
Splot atłasowy (inaczej satynowy) pozwala na tworzenie tkanin o miękkiej, lejącej, elastycznej i błyszczącej strukturze. Dodatkowo są one bardziej nasycone kolorem na prawej stronie (tej błyszczącej) oraz matowe na lewej. W tym splocie tworzony jest atłas czy satyna, materiały idealne na eleganckie ubrania, np. sukienki wieczorowe, koszule czy bluzki, ale też do np. pościeli satynowej.
Splot skośny jednostronny
Jest kilka odmian splotu skośnego, zarówno jedno-, jak i dwustronnego. Z jego pomocą możemy przygotować trwałą i solidną tkaninę, często prążkowaną. Z materiałów z tym splotem szyje się przede wszystkim mocną odzież roboczą.
Jeśli chodzi o sploty tkaninowe dwustronne, tu wyróżnia się: splot panamowy, skośny dwustronny, płócienny, rypsowy, żakardowy.
Splot panamowy (panama)
Splot panamowy (inaczej nazywany splotem panama) jest jedną z odmian splotu płóciennego. Sięga się po niego przede wszystkim, wykorzystując grube nici. Wątek i osnowa składają się z trzech nitek splecionych ze sobą. Dzięki temu tkanina daje wrażenie szachownicy (stosując regularny splot) czy kostki (przy nieregularnym). Tkaniny o splocie panama stosuje się przede wszystkim do produkcji bluz sportowych, marynarek, garniturów czy też koszul. Oprócz tego spotkamy z tym splotem zasłony, obrusy oraz narzuty.
Splot skośny dwustronny
Na tkaninach tkanych splotem skośnym widoczne są wyraźne ukośne prążki. Zazwyczaj materiały te stosuje się w obiciach kanap, krzeseł, ale też do produkcji odzieży, głównie okryć wierzchnich czy marynarek. Zaletą splotu skośnego dwustronnego jest mniejsza widoczność plam.
Splot płócienny
Splot płócienny jest podstawowym, chętnie wybieranym do tworzenia tkanin lnianych i bawełnianych. Jest chętnie wybierany ze względu na gwarancję wysokiej wytrzymałości na wyciąganie oraz wyszarpywanie nitek. Faktura tkaniny płóciennej jest bardzo regularna, ale delikatna. Materiał płócienny stosuje się między innymi w produkcji pościeli, obrusów świątecznych, ścierek kuchennych, ubrań.
Splot rypsowy
Ryps to rodzaj splotu płóciennego, który ma wysoką odporność na wyciąganie. Splot rypsowy wyróżnia się prążkowaną fakturą (powstaje ona poprzez wydłużenie przeplotu określoną liczbę nitek czy też wzdłuż wątku). Ten splot tkacki najczęściej wykorzystywany jest w produkcji materiałów na okrycia wierzchnie, ale też do tkanin dekoracyjnych, meblowych. Rypsem przygotowuje się tkaniny na obrusy, odzież, wstążki i krawaty.
Splot żakardowy
Żakard to rodzaj splotu stanowiącego połączenie innych splotów, przede wszystkim tego płóciennego i panama. Wykorzystanie splotu żakardowego sprawi, że struktura materiału staje się bardzo wyraźna, ma wyczuwalną oraz dobrze widoczną fakturę. Sięga się do niego w produkcji tkanin dekoracyjnych na odzież, ale też np. poszewki dekoracyjne czy narzuty.
Szukasz prześcieradeł z naturalnych materiałów o różnych splotach?
Poznaj naszą ofertę prześcieradeł bawełnianych!
Jakie jest zastosowanie materiałów z różnymi splotami tkaninowymi?
Wykorzystanie materiałów z różnymi rodzajami splotów tkackich jest bardzo szerokie. Tak naprawdę sięgamy po nie wszędzie tam, gdzie stosujemy tkaniny czy też dzianiny. Znajdziemy więc sploty tkanin w materiałach stosowanych do produkcji, np. prześcieradeł, toreb na zakupy, poszewek, pościeli jednobarwnej i wzorzystej, bieżników, pościeli dziecięcej i wszelkiego typu innych tekstyliów.