

Co to jest bawełna? Materiał, tkanina bawełniana
Na rynku tkanin znajdziemy dziś wiele ich rodzajów od naturalnych, przez mieszanki, po te całkiem sztuczne. Jednym z najbardziej popularnych materiałów jest bawełna, która produkowana jest od tysiącleci. Do dziś jest ceniona za swoje właściwości i możliwości, które daje jej wykorzystywanie. Oto najważniejsze informacje o rodzajach i cechach bawełny.
Dowiedz się z artykułu:
- Co to jest tkanina bawełniana?
- Skąd się bierze bawełna?
- Bawełna - kilka słów o historii
- Jak wygląda materiał bawełna?
- Czym charakteryzuje się materiał bawełna? Opis
- Właściwości bawełny, tkanin bawełnianych. Cechy bawełny
- Jakie są rodzaje tkanin bawełnianych?
- Jakie jest zastosowanie tkaniny bawełnianej
Co to jest tkanina bawełniana?
Włókno bawełniane jest podstawowym materiałem używanym w produkcji tkanin i dzianin. Ma pochodzenie roślinne, dzięki czemu jest w pełni naturalne. Po odpowiednim przygotowaniu z włókien bawełnianych powstaje przędza. Z niej z kolei powstaną później materiały. Co ważne, przędza bawełniana jest skręcana. Zabieg ten, ma ją wzmocnić oraz nadać ciągłość. W zależności od ilości oraz rodzaju skrętu możemy uzyskać różnie wyglądające tkaniny. Im więcej skrętów przędzy, tym będzie ona gładsza, a im mniej ich wykorzystamy, tym stanie się bardziej miękka oraz puszysta.
Skąd się bierze bawełna?
Bawełna organiczna powstaje z nasion bawełnicy. Po przekwitnięciu rośliny powstaje torebka nasienna, która podczas dojrzewania pęka i tworzy charakterystyczną watę. Włókna mogą mieć do 6 cm (w przypadku bawełny egipskiej). Kolejnym etapem jest zebranie bawełny i oczyszczenie jej z zanieczyszczeń i liści oraz selekcjonowanie. Te najbardziej jakościowe i długie włókna są czesane (by były miękkie i sprężyste) oraz trafiają do przędzenia.
Bawełna - kilka słów o historii
Aktualne odkrycia mówią o tym, że bawełna mogła być znana już 12 tys. lat p.n.e. Pewne jest, że była ona uprawiana na obszarze dzisiejszych Indii i Pakistanu kilka tysięcy lat temu. Jednym z zachowanych dowodów na uprawianie bawełny przed naszą erą są wspomnienia historyka Herodota (484-426 r. p.n.e.), który pisał o odmianie indyjskiej. Na dużą skalę tkaniny bawełniane zyskały popularność dopiero w czasie rewolucji przemysłowej Imperium Brytyjskiego XVIII i XIX wieku.
Jak wygląda materiał bawełna?
Materiał bawełna może przybierać różne formy, w zależności od tego, jak przygotowane będą włókna oraz przędza. Z bawełny tworzy się zarówno dzianiny, tkaniny, jak i sznurki, włóczki, a także inne półprodukty do dalszej obróbki. Tkanina bawełniana jest gładka, niebłyszcząca, łatwo poddaje się farbowaniu.
Czym charakteryzuje się materiał bawełna? Opis
Charakterystyka bawełny obfituje w cechy sprawiające, że jest chętnie wybierana do produkcji odzieży. Przede wszystkim może mieć różną gramaturę, dzięki czemu da się z niej przygotować delikatne tkaniny ubraniowe, solidne pościelowe i bardzo odporne materiały, np. na leżaki ogrodowe.
Szukasz idealnego materiału na pościel?
Poznaj naszą ofertę pościeli bawełnianej
Właściwości bawełny, tkanin bawełnianych. Cechy bawełny
Właściwości bawełny zachęcają do częstego sięgania po ten materiał. Bawełna premium czy organiczna wyróżnia się:
- higroskopijnością - potrafi wchłonąć do 25% pary wodnej bez efektu mokrej tkaniny;
- utrzymuje ciepło, dlatego sprawdza się w produkcji odzieży czy pościeli;
- jest odporna na rozciąganie;
- można ją prać w wysokich temperaturach (nawet 95 stopni Celsjusza), dzięki czemu jest idealna do produkcji chociażby kołder antyalergicznych;
- nie uczula;
- jest przewiewna;
- nie wchłania zapachów z otoczenia.
Jakie są rodzaje tkanin bawełnianych?
Na rynku materiałów znajdziemy bardzo wiele tkanin wykorzystujących bawełnę. Najczęściej wybieranymi rodzajami bawełny są:
- drelich - gruba tkanina o splocie skośnym, nazywana również bawełną premium;
- bawełna opierana i nieopierana - materiał jest (lub nie) poddawany procesowi suszenia, opierania i naciągania;
- bawełna satynowa;
- bawełna egipska;
- płótno bawełniane;
- bawełna organiczna;
- bawełna z poliestrem;
- bawełna wafel;
- bawełna pościelowa;
- bawełna z wiskozą, jedwabiem, elastanem, lycrą;
- bawełna merceryzowana;
- flanela (wykorzystywana w pościeli flanelowej);
- kora;
- sztruks;
- aksamit;
- jersey bawełna (np. stosowany w pościeli jersey)
- ryps
- frotte ręcznikowe (czystobawełniane)
- frotte z domieszkami (np. na prześcieradła),
- jersey,
- drelich,
- tkaniny wsypowe,
- tkaniny na ścierki i inne.
Jakie jest zastosowanie tkaniny bawełnianej?
Zastosowanie bawełny jest bardzo szerokie: od produkcji odzieży, dodatków, przez włóczki, sznurki, aż po pościel bawełnianą i pościel dziecięcą. Dzięki różnorodności i mnogości wzorów, kolorów, i wyjątkowym właściwościom bawełna pościelowa jest chętnie wybierana dla dzieci i dorosłych, którym zależy wysokim komforcie snu. Z bawełny wykonywane są również wypełnienia czy pokrycia do kołder, prześcieradeł, poduszek, poszewek, ścierek kuchennych czy ręczników.
To jednak nie koniec rzeczy, w których wykorzystywana jest bawełna. Znajdziemy ją również w materiałach opatrunkowych, jednorazowych maseczkach pielęgnacyjnych, sieciach rybackich, filtrach do kawy, w prochu, papierze, zabawkach.