958354352
Jak wybrać najlepszą letnią kołdrę?

Jak wybrać najlepszą letnią kołdrę?

lut 08, 2021 Kołdry , Dla kupujących 0 Komentarze

Dobór kołdry, która będzie dla nas komfortowa, może nastręczać nam trudności. Dlatego warto poznać możliwości, które oferuje nam rynek oraz najważniejsze zalety i wady poszczególnych rodzajów kołder. By ułatwić podjęcie tej decyzji, przygotowaliśmy krótki poradnik na temat tego, jak wybrać najlepszą letnią kołdrę. Zapraszamy do lektury.

 

Z artykułu dowiesz się, jak wybrać kołdrę na lato:

Dlaczego warto mieć różne kołdry na poszczególne pory roku?

Odpowiedni dobór kołdry jest niezwykle ważny dla zapewnienia właściwego komfortu snu. Nieprawidłowo dopasowana kołdra może doprowadzić do wychłodzenia lub przegrzania, co z kolei będzie nas wybudzać w nocy. Głęboki, spokojny i niezmącony niczym sen jest konieczny dla naszego prawidłowego wypoczynku i regeneracji. Jak jednak dobrać kołdrę? Przede wszystkim powinniśmy kierować się temperaturą panującą w sypialni, a ta zmienia się wraz z porą roku. Dlatego tak ważne jest zmienianie kołder czy pościeli w zależności od tego, czy mamy akurat zimę czy lato.

 

Szukasz przewiewnej letniej kołdry, która zagwarantuje Ci wysoki komfort snu?

Sprawdź nasze propozycje!

Jaka kołdra na lato? Cechy

Lato to czas, kiedy w naszych wnętrzach panuje wysoka temperatura oraz często spora wilgotność powietrza. To wszystko sprawia, że może nam się spać ciężko, jest nam duszno i ciepło. Jednak w nocy i nad ranem temperatura mocno spada, a co za tym idzie, możemy zmarznąć. Z tego powodu nie warto całkowicie rezygnować z okrycia nocnego. Nie sprawdzi się w tym celu również prześcieradło, które po prostu będzie za cienkie.

Zastanawiając się jaką kołdrę na lato wybrać, postawmy przede wszystkim na lekkie kołdry letnie oddychające. W upalne dni doskonale sprawdzą się okrycia z naturalnych materiałów, które zapewnią właściwą cyrkulację powietrza. Zapewnią one komfortowy sen i przyjemne okrycie. Odrzućmy kołdry z wypełnieniem poliestrowym na rzecz kołder z bawełny, wełny, bambusa czy mikrofibry.

Jaka kołdra na lato będzie najlepsza?

Kołdra na lato powinna być stosunkowo cienka, ale równocześnie dawać nam odpowiednio dużo ciepła, gdy zrobi się chłodniej. Musi więc dostosowywać się do zmiennej temperatury. Będzie to możliwe wtedy, gdy zdecydujemy się na wybór kołdry z naturalnego materiału. Chodzi tu szczególnie o tkaninę stanowiącą zewnętrzną poszewkę, ale może być również w  wypełnieniu. W pełni naturalna kołdra zapewni swobodną cyrkulację powietrza i odpowiednią regulację temperatury naszego ciała. W przeciwieństwie do zimowej kołdry ta na wiosnę i lato powinna być lekka. Podczas ciepłych nocy sprawdzą się więc kołdry naturalne, cienkie kołdry dopasowujące się, gdy temperatura otoczenia jest zmienna.

Kołdra na lato - jakie wypełnienie sprawdzi się najlepiej?

Wybierając kołdrę na lato, mamy do wyboru kilka różnych wypełnień, które możemy dopasować do własnych upodobań, temperatury w sypialni oraz ewentualnych alergii. Wypełnienie letniej kołdry nie może być zbyt ciężkie i lepiej by nie było wykonane ze sztucznych materiałów (choć od tego są wyjątki). Możemy zdecydować się na:

  • kołdrę wełnianą - której włókna posiadają właściwości cieplne, kurczą się i rozkurczają w zależności od wysokości temperatury. Dzięki temu kołdry wełniane dopasują się do aktualnej pogody. Dodatkową zaletą kołder z wełny jest ich trwałość i wytrzymałość;
  • bawełniana kołdra, podobnie jak bawełniane pościele oferują nam bardzo dobrą cyrkulację powietrza. Nie są one bardzo ciepłe, ale latem będą zupełnie wystarczające. Jest to raczej lekka kołdra dopasowana do letnich nocy. Doskonale przepuszcza powietrze i będzie lepszym wyborem niż zbyt gruba kołdra zimowa;
  • kołdry puchowe i z pierza - wielu kojarzy je z bardzo ciepłymi okryciami, typowymi zimowymi. Jednak kołdry z tych naturalnych materiałów mogą być stosowane przez cały rok. Puch gęsi ma wyjątkowe właściwości i jest naturalnym wypełnieniem. Kołdry z puchu gęsiego dopasowują temperaturę do aktualnej sytuacji. Puchowe kołdry oddychające wbrew pozorom sprawdzą się jako kołdry letnie i kołdry zimowe równocześnie;
  • kołdry poliestrowe - wysokiej jakości włókna poliestrowe są elastyczne, lekkie i przewiewne. Dodatkową zaletą będzie antybakteryjność takich okryć oraz niska cena końcowego produktu. Wybierając kołdry z wypełnieniem syntetycznym, np. wypełnieniem poliestrowym (to spotykane najczęściej kołdry syntetyczne), musimy uważać, bo nie zawsze takie komplety sprawdzą się u nas. Słabej jakości letnia kołdra poliestrowa może powodować nadmierne pocenie się.

 

Jak wybrać najlepszą letnią kołdrę?

Kołdra puchowa na lato - czy to dobre rozwiązanie?

Puchowe kołdry letnie są cenione przede wszystkim za swoje niezwykłe właściwości. Puch czy pierze charakteryzują się wysoką sprężystością, po użyciu wracają do swojego pierwotnego kształtu. Puchowa kołdra doskonale wchłania i odprowadza ciepło naszego ciała. Dlatego polecana jest również jako przykład kołdry letniej i wiosennej. Warto wybierać jednak modele o mniejszej ilości puchu niż te zimowe. Będą one lżejsze i wygodniejsze w użytkowaniu. Jeśli więc zależy nam na zdrowym i komfortowym śnie, powinniśmy wybrać kołdrę puchową. Pod kołdrą z naturalnym wypełnienie będzie nam się spało komfortowo. By mieć gwarancję wysokiej jakości kołdry, warto sięgnąć po modele znanych i cenionych producentów jak kołdry i poduszki puchowe Allerguard czy Paradies. Puch gęsi użyty do produkcji kołder letnich jest wysokiej jakości. To rodzaj wypełnienia, który gdy go prawidłowo regenerować będzie nam służyć przez długie lata.

Jak wybrać letnią kołdrę dla alergików?

Osoby z alergiami muszą szczególnie mocno uważać, dobierając pościele czy kołdry letnie. Nieprawidłowo dopasowane tekstylia mogą nasilać objawy uczuleń, szczególnie jeśli w grę wchodzi alergia na roztocza, które mogą gromadzić się na kołdrze. Dobór odpowiedniej kołdry jest więc kluczową kwestią Jakie okrycie będzie najlepsze? Przede wszystkim takie, które posiada odpowiednie parametry. Kołdry antyalergiczne (np. kołdra dla alergików 200x220) pokryte są bawełną lub innym, specjalnym materiałem, który jest odpowiednio gęsty, by małe roztocza nie mogły przedostać się do jego wnętrza. Letnia kołdra dla alergików może mieć wypełnienie puchowe lub poliestrowe. Wbrew pozorom kołdry puchowe mogą być wykorzystywane przez alergików. Specjalistyczne produkty dla osób z uczuleniami zapewnią nie tylko komfort termiczny, ale również bezpieczeństwo snu. Źle dobrany rodzaj kołdry, podobnie jak jej wielkość czy brak możliwości prania sprawią, że stanie się produktem bezużytecznym i szkodliwym dla osób z alergiami.

Co zamiast kołdry na lato?

Jeśli kołdra na lato wydaje nam się zbyt grubym okryciem, możemy podczas ciepłych nocy sięgnąć po inne okrycia. Świetnym wyborem w trakcie letnich nocy, będzie przykrycie się kocem, który zapewni nam komfortowy sen. Można go oblec w pościel, wtedy wypełnienie pościeli będzie ukryte i mniej się zabrudzi. Pamiętajmy, że pościel powinna być z bawełny, by latem okrycie było przewiewne i lekkie. Pościeli bawełnianej czy bambusowej możemy zaufać w kwestii utrzymania cyrkulacji powietrza.

Jaka gramatura kołdry na lato?

Kołdry letnie niezależnie od tego czy to kołdry syntetyczne, cienkie kołdry czy kołdry z naturalnym wypełnieniem powinny być obszyte tkaniną o gramaturze od 500 g/m2 do nawet 1200 g/m2. Kołdry na lato o mniejszych rozmiarach będą mieć tę gramaturę niższą niż duże kołdry letnie np. 220x200 cm.

Jaka kołdra na upały?

Kołdry letnie na najcieplejsze noce muszą mieć możliwość prania. Latem, pod kołdrą może nam się ciężko spać, dlatego kołdry na lato gorące wybieramy możliwe najcieńsze. Kołdra wypełniona poliestrem na pewno się nie sprawdzi, lepsze cienkie kołdry letnie mają naturalny rodzaj wypełnienia (nie zawierają też szkodliwych substancji). Komfortowy sen zapewni kołdra na lato bawełniana lub bambusowa.

Zadbaj o swój komfortowy sen

Poznaj ofertę modnej pościeli

 

Dowiedz się więcej o prawidłowym doborze i pielęgnacji kołder, ręczników i pościeli

Zostaw odpowiedź

*
*Nie opublikowano
*
*

Kliknij i oceń artykuł

Ocena: 3.50 / 5 (6 ocen)