958354352
Jak pozbyć się piasku z ręcznika plażowego?

Jak pozbyć się piasku z ręcznika plażowego?

lip 13, 2020 Ręczniki , Pozostałe porady 0 Komentarze

Ręczniki plażowe to specyficzny rodzaj popularnego tekstylia domowego. Choć nie używamy ich często, bo wyłącznie w sezonie letnim, warto poznać kilka prostych trików nie tylko na pozbywanie się piasku z ręcznika plażowego, ale również na ich prawidłowe pranie i pielęgnację. Zapraszamy do naszego poradnika!

 

W artykule dowiesz się, jak prać ręczniki kąpielowe:

Ręcznik tradycyjny a plażowy - jaka jest między nimi różnica?

Warto na początku przyjrzeć się dwóm podstawowym rodzajów ręczników - typowym kąpielowym, tradycyjnym używanym w naszych domach oraz właśnie plażowym. Wbrew pozorom mogą się one znacząco od siebie różnić. Przede wszystkim ręczniki na plażę są prawie zawsze dużo większe niż tradycyjne. Zazwyczaj mają one minimum 170-180 centymetrów długości, która jest niezbędna, by móc się wygodnie na nich położyć. Ręczniki plażowe występują dość często w nietuzinkowych kształtach jak owale, okręgi czy fantazyjne. 

 

Kolejną ważną różnicą pomiędzy odmianami ręczników jest materiał, z którego je wykonano oraz jego gramatura. Większość plażowych tekstyliów jest cieńsza niż ręczniki stosowane w naszych domach. Ma to wiele zalet: zajmują mniej miejsca w łazience, szybciej wysychają, są bardziej miękkie i podręczne.

 

Szukasz modnego i wygodnego ręcznika plażowego, który dobrze wchłania wilgoć?

Sprawdź nasze propozycje!

W jaki sposób pozbyć się piasku z ręcznika plażowego?

Dużym problemem w codziennej pielęgnacji ręcznika plażowego jest piasek, który osadza się na nim podczas użytkowania. Podstawowym sposobem na pozbywanie się go jest przede wszystkim solidne wytrzepanie ręcznika. Zaczynamy od delikatnego opróżnienia go z dużej ilości piasku, później możemy go solidnie i energicznie wytrzepać. Najlepiej zrobić to jeszcze na plaży lub w domowej czy hotelowej łazience. Dzięki temu unikniemy zapiaszczenia całego pokoju i bagażu.

Ta metoda nie ma jednak stuprocentowej skuteczności, ponieważ część ziarenek piasku może wbić się we włókna ręcznika. Kolejnym krokiem pozbywania się piasku z ręcznika plażowego jest namoczenie go. Dzięki temu wbite ziarenka powinny wypłynąć.

 

Jak wyczyścić ręcznik plażowy z piasku?

Jak prać ręcznik plażowy?

Gdy już pozbędziemy się z ręcznika nadmiaru piasku, możemy przystąpić do jego prania. Dlaczego nie można zrobić tego od razu? Przede wszystkim duże ilości piasku, które dostałyby się do naszej pralki, mogłyby ją w łatwy sposób uszkodzić. To sprawia, że musimy poświęcić możliwie dużo uwagi na dokładne usunięcie piasku, zanim przystąpimy do prania tekstyliów.

 

W kwestii prawidłowego prania ręczników warto zapoznać się z podstawowymi zasadami dotyczącymi pielęgnacji tradycyjnych kompletów ręczników. Kluczowy jest dobór odpowiedniej temperatury i programu prania. Ręczniki plażowe i kąpielowe najlepiej jest prać w temperaturze 40-60 stopni Celsjusza, na programach dedykowanych bawełnie. Jeśli zależy nam na miękkości ręczników, nie powinniśmy sięgać po wyższe wartości temperatur. Wbrew pozorom również nie warto sięgać po środki zmiękczające (np. płyny do płukania tkanin), które usztywniłyby materiał. Podczas prania tekstyliów plażowych warto również poznać sposoby na szorstkie i śmierdzące ręczniki. Do prania warto dodać ocet i zmniejszyć liczbę obrotów pralki (tak, by nie przekroczyły 700 na minutę). Zamiast stosować chemiczne środki zmiękczające, sięgnijmy po domowe - sodę, ocet, cytrynę. Zapewnią one miękkość i ładny zapach ręczników.

Prawidłowe suszenie ręcznika plażowego

Kluczową kwestią w praniu i pielęgnacji ręczników plażowych jest również jego suszenie. By nie dopuścić do zapleśnienia oraz wydłużyć jego żywotność, kluczowe jest dobre wysuszenie. Najlepiej jest to robić w pomieszczeniu o dobrej wentylacji. Suszenie w pełnym słońcu nie jest polecane, ze względu na możliwość wyblaknięcia i powstanie przebarwień. Dlatego najlepiej jest suszyć ręczniki plażowe i kąpielowe na suszarce stojącej w zacienionym miejscu w dobrze wywietrzonym pomieszczeniu lub na świeżym powietrzu.

Jak wydłużyć żywotność ręczników na plażę?

By jak najdłużej cieszy się żywotnością, miękkością i chłonnością ręczników na plażę, warto odpowiednio o nie zadbać. Przede wszystkim już podczas kupowania tego typu tekstyliów zadbajmy o to, by wybierać te o możliwie wysokiej jakości. Ręczniki plażowe powinny mieć odpowiednią gramaturę i rozmiary pasujące do naszych potrzeb. Warto sięgać po ręczniki znanych producentów np. Greno.

 

Prawidłowa pielęgnacja i pranie ręczników plażowych sprawi, że będą one miały długą trwałość. Pamiętajmy by:

  • dokładnie wytrzepać i usunąć piasek z ręcznika,
  • prać zgodnie z zaleceniami producenta, na niezbyt wysokich obrotach,
  • nie używać środków zmiękczających chemicznych (płynów do płukania tkanin),
  • stosować domowe środki zmiękczające i nadające piękny zapach,
  • dbać o dokładne wypłukanie proszku do prania,
  • dokładnie suszyć ręczniki plażowe z dala od ostrego słońca.

 

Zadbaj o wygodę i komfort kąpieli

Poznaj ofertę płaszczy kąpielowych

Poznaj zasady pielęgnacji pościeli, kołder, ręczników:

Zostaw odpowiedź

*
*Nie opublikowano
*
*

Kliknij i oceń artykuł

Ocena: 4.50 / 5 (4 oceny)