

- -10%
Satyna to rodzaj materiału kojarzący się z wygodą i luksusem. Bardzo często szyje się z niej pościele wiosenne i letnie. Koniecznie musimy podkreślić, że satyna jest odmianą atłasu. A co jeszcze powinniśmy o niej wiedzieć? Oto najważniejsze informacje na temat satyny, jej pochodzenia, składu, właściwości i zastosowania?
Dowiedz się z artykułu:
Satyna to odmiana atłasu, wyróżniająca się błyszczącą powierzchnią z jednej strony materiału. Druga z kolei jest całkiem matowa. Tkanina satyna jest wyjątkowo miękka i lejąca oraz gładka. Z tego powodu bardzo chętnie stosuje się ją do produkcji odzieży oraz pościeli. Tym, co wyróżnia satynę, jest jej piękne układanie się, tkanina jest opływowa, więc idealnie podkreśla atuty sylwetki, np. stosowana w bluzkach i sukienkach.
Satyna wyrabiana była w Europie zachodniej już średniowiecza, przede wszystkim w Niderlandach. Na szerszą skalę rozpoczęto jej stosowanie w wieku XIX. Nazwa materiału pochodzi od Zaiton, arabskiej wersji nazwy chińskiego miasta Quanzhou, w którym ją wynaleziono. W języku polskim z kolei stosowana nazwa pochodzi od francuskiego słowa satin.
Satyna wyróżnia się tym, że ma tzw. splot atłasowy wątkowy. Może być produkowana z różnych rodzajów przędzy. Najczęściej mówimy o:
Satyna nie jest więc określeniem gatunku materiału, a splotu. Warto więc zwrócić uwagę na skład tkaniny satynowej, kiedy kupujemy produkt z niej uszyty. Niezależnie od tego, z jakiego włókna została wykonana satyna, zawsze jest ona delikatna, miękka i z jednej strony błyszcząca. Nie możemy jednak zapominać, że w zależności od składu, materiał może różnić się właściwościami. Są one bowiem uzależnione od włókna, a nie samego splotu.
Szukasz dobrej jakości pościeli, która jest miła w dotyku?
Poznaj naszą ofertę pościeli satynowej!
Jak już wspomnieliśmy, satyna jest jednym z gatunków atłasu. Każdy z tych materiałów jest uznawany za elegancki, poza tym są gładkie, delikatne w dotyku, mogą delikatnie chłodzić skórę, co przydaje się podczas ciepłych dni. Zasadnicze różnice między satyną a atłasem dotyczą samego splotu. W atłasie wątek tkaniny przykrywa osnowę, natomiast w satynie jest odwrotnie - osnowa przykrywa wątek.
Materiał satynowy słynie z elastyczności i miękkiego układania się, dzięki temu tak chętnie stosuje się go do szycia damskiej odzieży, szczególnie sukienek. Doskonale współpracuje z krawcem, podkreśla kobiece krągłości. Bardzo dobrze łączy się z koronkami. Niektórzy zastanawiają się, czy satyna jest śliska. I rzeczywiście, dzięki wyjątkowej gładkości splotu, niezależnie od włókna, satyna wyróżnia się śliską powierzchnią.
A jakie właściwości ma satyna?
Możliwości wykorzystania tkanin satynowych jest wiele. Chętnie korzysta się z nich do szycia:
Wyszukiwarka Wpisów
Kategoria
Ostatnie Wpisy
Popularne Wpisy
Ostatnie komentarze