

- -10%
Nikt z nas nie lubi sytuacji, w której chwilę po nałożeniu na stół czystego, wyprasowanego obrusu, pojawia się na nim plama. Takich sytuacji możemy uniknąć, gdy zdecydujemy się na wybór obrusów plamoodpornych. Wystarczy bowiem, że suchą szmatką od razu zbierzemy to, co się rozleje, by nie doszło do powstania plamy. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak prać obrus bezplamowy.
Z artykułu dowiedz się, jak czyścić obrusy plamoodporne:
Są to wyjątkowo trwałe obrusy, które wykonane zostały z poliestru. Właściwości materiału to przede wszystkim jego wyższa trwałość, odporność na powstawanie plam i przebarwień. Specjalna struktura włókien (oraz pokrycie apreturą plamoodporną)w tych serwetkach sprawia, że woda i brud zatrzymuje się na ich powierzchni, a nie w nie wnika. Część osób nazywa obrusy bez plam obrusami jak ceraty.
Niestety nie jest tak, że na obrusach plamoodpornych nigdy plamy nie powstaną. Jest o nie jednak znacznie trudniej, zwłaszcza gdy odpowiednio o nie zadbamy.
Szukasz trwałych obrusów plamoodpornych?
Oto podstawowe zasady dotyczącego prania obrusów plamoodpornych z poliestru:
Postępując według tych zasad, mamy szansę na niezniszczenie powłoki, którą pokrywa się serwety. To właśnie ona determinuje fakt, czy obrus będzie przyjmował zabrudzenia, czy też nie. Istotne jest również, żeby takie serwetki prać bez wirowania.
Zazwyczaj obrusy plamoodporne muszą być prane w maksymalnie 40 stopniach. Pranie obrusów bezplamowych w wysokich temperaturach skutecznie niszczy właściwości plamoodporne. Producent obrusów nieprzyjmujących plam zawsze dołącza na metce informacje dotyczące pielęgnacji. Przestrzeganie tych zaleceń pozwoli przedłużyć żywotność obrusów.
Obrus nieplamiący możemy przechowywać podobnie jak inne serwety. Warto schować go do przewiewnej szafy, tak by chronić je przed wpływem kurzu i promieni słonecznych, a równocześnie zapewnić im dopływ powietrza. Dzięki temu nie dojdzie do powstania pleśni, a obrus nieprzyjmujący plam będzie nam służyć wiele lat. Ze względu na to, że obrus bezplamowy wykonany jest ze sztucznych włókien, zapewnienie mu przewiewu jest bardzo ważne.
Najważniejszą kwestią, jeśli chodzi o wydłużenie żywotności obrusów bezplamowych, jest ich właściwe użytkowanie oraz regularne pranie. Nie powinniśmy dopuszczać do powstania zaschniętych, uporczywych plam. Oznacza to, że każdorazowo, gdy na powierzchnię serwety coś nam się wyleje, powinniśmy zebrać to papierowym ręcznikiem bądź kuchenną ścierką. Jeśli okazałoby się, że nie zauważyliśmy jakiegoś zabrudzenia, niezwłocznie namoczmy go i delikatnie zapierzmy. Postępować możemy identycznie jak w przypadku bieżników. Natychmiastowe usuwanie zabrudzeń jest również istotne dlatego, że wylane płyny czy rozrzucona na nim żywność może doprowadzić do uszkodzenia struktury tkaniny oraz pozbawienia jej właściwości. Nie wysuszając powstałych zabrudzeń i niezbierając ich, możemy mieć pewność, że następnym razem powstanie w tym miejscu ciężka do sprania plama.
Białe obrusy plamoodporne są najchętniej wybierane na większe uroczystości jak wesela, komunie, urodziny. Sprawdzą się również bardzo dobrze jako obrusy świąteczne (wielkanocne i bożonarodzeniowe). Niektóre z nich są jednocześnie obrusami haftowanymi, z gipiurą czy innymi ozdobami. Bardzo często posiadają delikatny, tłoczony wzór, który dodaje im uroku.
Polecamy sprawdzić to na metce serwetki czy obrusu plamoodpornego. Większość bowiem nie wymaga prasowania. By mieć pewność, że nie będzie na nim zagnieceń, wystarczy, że tuż po praniu złożymy go na cztery części (czyli w kwadrat), przeniesiemy na stół i tam go rozłożymy. Gdy większość wody odparuje z obrusu plamoodpornego, możemy rozwiesić go już tradycyjnie na sznurku. Zawieśmy go jednak równomiernie za rogi. Dzięki temu wysychając, serweta będzie się naturalnie prostować.
Na tak zadane pytanie ciężko jest jednoznacznie odpowiedzieć. Wiele zależy od sposobu użytkowania, dbania o niego oraz jakości materiału, z którego został wykonanyobrus bezplamowy. Dobrej jakości obrusy plamoodporne mogą zachować swoje właściwości nawet po kilkunastu-kilkudziesięciu praniach. Tanie obrusy bezplamowe, wykonane ze słabej jakości materiału, mogą stać się bezużyteczne już po pierwszym odświeżaniu.
Jeśli będziemy postępować zgodnie z informacjami od producenta, zadbamy o regularne ścieranie nowopowstających plam, delikatne pranie i przechowywanie, możemy być pewni, że obrus plamoodporny posłuży nam długo i w ciągle ładnym wyglądzie.
Masz dość brudnych obrusów?
Wyszukiwarka Wpisów
Kategoria
Ostatnie Wpisy
Popularne Wpisy
Ostatnie komentarze