

- -10%
Krochmalenie to znana od lat metoda pielęgnacji pościeli, której celem jest ochrona tkaniny przed wniknięciem w jej strukturę brudu i potu. Metoda nieco dziś zapomniana i stosunkowo rzadko stosowana, kilkadziesiąt lat temu była czynnością wręcz niezbędną podczas prania pościeli. Czym jest krochmal, dlaczego warto krochmalić pościel i jak to robić - tego wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu. Zapraszamy do lektury!
Dowiedz się z artykułu, jak i po co krochmalić pościel:
Krochmal jest rodzajem żelu, który powstaje, gdy połączymy ze sobą skrobię roślinną oraz wodę. Skrobię najczęściej pozyskuje się z mąki ziemniaczanej. Woda zaś powinna być przegotowana i zimna. Po połączeniu tych składników w odpowiednich proporcjach uzyskamy krochmal.
Szukasz pościeli, którą można krochmalić, przedłużając jej trwałość?
Okazuje się, że zalet krochmalenia jest dużo. Najważniejszymi są:
Krochmalenie pościeli daje więc możliwość zyskania na dłużej świeżej i bezpiecznej (szczególnie dla alergików) pościeli. Materiał będzie sztywniejszy, ale też bardziej błyszczący. Dużo łatwiej da się prasować, a często przestanie być to konieczne. Można powiedzieć, że krochmal tworzy powłokę chroniącą przed zabrudzeniami, wnikaniem wilgoci, podobnie jak dzieje się to w obrusach plamoodpornych.
Krochmalenie jest zabiegiem, z którego może korzystać każdy, jednak szczególnie polecamy wykorzystanie go osobom, które mają alergie i uczulenia. Dzięki krochmaleniu ich pościel będzie mniej gromadziła brud, a przede wszystkim stworzy on barierę, która zmniejszy namnażanie się roztoczy. Jeśli do tego wykorzystamy pościel z naturalnych materiałów, stworzymy alergikowi warunki do komfortowego wypoczynku.
Niestety nie każda pościel nadaje się do krochmalenia. Najlepsze do tego będą pościel bawełniana i lniana. Część osób uznaje, że krochmalenie pościeli z satyny bawełnianej jest zbędne, ale jak najbardziej możemy to zrobić, jeśli chcemy skorzystać z dobrodziejstw tego zabiegu. Możemy również wykrochmalić pościel haftowaną i z kory. Zabiegowi możemy poddać większość pościeli marek Greno czy Andropol. Niepolecamy za to krochmalenia pościeli flanelowej oraz z tkanin sztucznych.
Krochmal możemy wykonać samodzielnie lub kupić już gotowy roztwór. Które rozwiązanie jest lepsze? To zależy o tego, czy chcemy krochmalić ręcznie czy podczas prania w pralce. W drugim przypadku lepiej zakupić gotowy preparat z przeznaczeniem to tego sposobu krochmalenia.
Przepis na krochmal wykonany w domu jest prosty. Na każdy litr wody musimy dodać 1 łyżkę mąki ziemniaczanej lub 2, jeśli zależy nam na wysokiej sztywności (polecane do serwetek. W szklance zimnej wody rozmieszajmy mąkę i całość dodajmy do gotującej się wody. Całość mieszamy, by nie powstały grudki.
W przygotowanym roztworze krochmalu moczymy naszą pościel czy inne tekstylia, potem odciskamy z nadmiaru wody i zostawiamy do wyschnięcia. Jeśli korzystamy z krochmalu do pralki, to wlewamy go do niej i wykonujemy płukanie w 30 stopniach Celsjusza.
Warto wiedzieć, że krochmalić możemy nie tylko pościel, ale również inne domowe tekstylia, np. obrusy, ścierki kuchenne, komplety ścierek bawełnianych, prześcieradła bawełniane, poszewki czy firany. Zyskamy w ten sposób estetycznie wyglądające produkty, które dłużej zachowają świeży wygląd. Krochmalenie serwetek może dać nam wyjątkową sztywność tych produktów, a także przedłużyć ich nienaganny wygląd i ochronić przed zabrudzeniem. Jeśli chcemy uzyskać wyższą sztywność materiału po krochmaleniu, warto zwiększyć natężenie mikstury, dodając więcej mąki ziemniaczanej.
Masz w domu alergików? Postaw na krochmalenie pościeli bawełnianej
Wyszukiwarka Wpisów
Kategoria
Ostatnie Wpisy
Popularne Wpisy
Ostatnie komentarze