Pielęgnacja kołdry z puchu

Pielęgnacja kołdry z puchu

gru 04, 2017 Kołdry 0 Komentarze

Aby przedłużyć żywotność kołdry, konieczna jest jej odpowiednia pielęgnacja. Pielęgnacja kołdry uzależniona jest w dużej mierze od rodzaju wypełnienia. Innej pielęgnacji wymaga puch czy pierz, a jeszcze innej włókna syntetyczne. Jest jednak pewna reguła, którą należy kierować się niezależnie od rodzaju wypełnienia - warunkiem przedłużenia trwałości kołdry jest zastosowanie się do symboli umieszczonych na metkach produktów. Dziś podpowiadamy, jak prawidłowo prać i pielęgnować kołdrę z puchu. Zapraszamy do artykułu.

 

W artykule dowiesz się, jak dbać o kołdrę z puchu:

 

Jak prać kołdrę puchową?

Kołdra puchowa - czyli jaka?

Puch to najdelikatniejszy surowiec pochodzący z gęsi lub kaczki. Kołdry puchowe mają doskonałe właściwości termoizolacyjne i wentylacyjne przy zachowaniu względnie niewielkiej wagi. Cząsteczki puchu potrafią absorbować wilgoć i dostosować się do temperatury ciała, dlatego kołdry puchowe mogą być używane przez cały rok. Wysokiej jakości kołdry z wypełnieniem puchowym wskazane są również dla alergików. Specjalna technologia AllerGuard, która została opracowana z myślą o osobach borykających się z rozmaitymi alergiami, powoduje, że kołdra puchowa posiada unikalną strukturę materiału, która nie przyciąga kurzu i innych alergenów do wnętrza.

 

Dowiedz się więcej na temat puchu i przeczytaj nasz artykuł, w którym podpowiadamy: jak wybrać kołdrę puchową. 

 

Zastanawiasz się nad zakupem kołdry z puchu? U nas możesz kupić

wysokiej jakości kołdry puchowe

Pranie kołdry z puchu

Naturalne wypełnienie kołdry puchem zalicza się do tych najbardziej doskonałych pod względem właściwości i jednocześnie nietanich. Puch to surowiec bardzo wrażliwy na działanie silnych środków chemicznych i wysokiej temperatury. O ile poduszki puchowe można prać ręcznie lub w pralce automatycznej, o tyle gorzej sprawa wygląda z kołdrą, przede wszystkim ze względu na swoje rozmiary.

Czy można prać kołdrę puchową w pralce? 

Tekstylia puchowe nie powinno się prać w silnych detergentach, ponieważ silny środek piorący może spowodować utratę puszystość i zniszczenie materiału. Najbardziej pożądane jest, aby pranie kołdry puchowej odbyło się w specjalnych zakładach i pralniach. W celu odświeżenia kołdry z puchu można również skorzystać z kompleksowych usług regeneracji kołder wraz ze zmianą tkaniny obiciowej.

W jakiej temperaturze prać kołdrę puchową? 

Na metce zawsze umieszczona jest informacja o maksymalnej temperaturze prania kołdry. W przypadku odświeżenia mało zabrudzonej kołdry z puchu wystarczy ją wyprać w 40 st. C. By jednak pozbyć się pasożytów, grzybów i bakterii, zaleca się użyć wyższej temperatury - min. 60 st. C. Niestety pranie wyrobów z puchu w pralkach automatycznych i niedostosowanie się do zaleceń producenta może zniszczyć materiał i sprawić, że kołdra utraci swoje właściwości, dlatego zalecamy pranie kołdry puchowej w specjalnych pralniach. 

Jak często prać kołdrę puchową? 

Częstotliwość prania kołder jest indywidualna, zaleca się czyszczenie tego typu materiałów co 2-3 lata. Jeśli jednak z kołdry puchowej korzystają alergicy i małe dzieci, tego typu zabiegi pielęgnacyjne powinno wykonywać się częściej.

Wietrzenie kołdry puchowej

Zarówno poduszki, jak i kołdry puchowe muszą być dostatecznie często trzepane i wietrzone. Wietrzenie pościeli to podstawowa czynność pielęgnacyjna, ponieważ w ten sposób pozbywamy się z pościeli roztoczy, bakterii i wirusów. Kołdrę puchową należy wietrzyć kilka razy w roku. Trzeba jednak pamiętać, że ta czynność wymaga odpowiednich warunków atmosferycznych. Nie powinno się wystawiać kołdry na działanie promieni słonecznych, bo to tylko dodatkowo wzmaga rozwój roztoczy. Kołdrę najlepiej wietrzyć przy delikatnym mrozie - wtedy giną wszystkie drobnoustroje.

Odpowiednie użytkowanie kołdry puchowej i innych wyrobów z puchu 

Aby kołdra z puchu służyła wiele lat, oprócz regularnych zabiegów pielęgnacyjnych, koniecznie trzeba pamiętać o właściwym użytkowaniu. Przede wszystkim:

  • nie wolno po niej skakać, ponieważ puch po pewnym czasie może stracić sprężystość,
  • nie należy jej mocno zgniatać (zwłaszcza podczas pakowania do pojemników lub pudełek),
  • kołdrę i poduszkę puchową należy codziennie lekko strzepnąć po to, aby odzyskała swój kształt i mogła się “nastroszyć”,
  • delikatne plamy z kołdry najlepiej usuwać od razu po zabrudzeniu za pomocą gąbki i rozpuszczonego mydła.

INTERESUJĄ CIĘ INNE TEMATY ZWIĄZANE Z DBANIEM O POŚCIEL?

Koniecznie przeczytaj nasze pozostałe artykuły:

 

Zostaw odpowiedź

*
*Nie opublikowano
*
*

Kliknij i oceń artykuł

Ocena: 4.71 / 5 (7 ocen)

Wyszukiwarka Wpisów

Kategoria

Ostatnie Wpisy

Popularne Wpisy

Ostatnie komentarze

Nie kupowac używanej pościeli bo bakterie...? Bakterie giną ...
Mój synek uwielbia samochody! Od najmłodszych lat ciągnie go...