958354352
Sposoby na bezpieczne prasowanie pościeli - do jakich zasad należy się stosować?

Sposoby na bezpieczne prasowanie pościeli - do jakich zasad należy się stosować?

gru 20, 2022 Pościele , Pozostałe porady 0 Komentarze

Prasowanie pościeli nie należy do ulubionych czynności domowych. Wszystko dlatego, że proces ten wydaje się kłopotliwy z uwagi na duży i nieporęczny materiał. Wiele osób nie widzi też sensu w prasowaniu pościeli, twierdząc, że i tak po kilku nocach tkanina się wymnie. Uważamy jednak, że naprawdę warto poświęcić te kilka minut i zatroszczyć się o tę tkaninę, a tym samym także o swoje zdrowie! Poniżej przedstawiamy kilka zasad, które sprawią, że prasowanie będzie szybkie i bezpieczne. Zapraszamy do lektury!  

W jaki sposób można bezpiecznie prasować pościel?

Dowiedz się z artykułu, jakie są 3 najciekawsze propozycje pościeli do sypialni w stylu glamour:

Czy pościel powinno się prasować?

Nie każda pościel wymaga prasowania. W przypadku pościeli z satyny bawełnianejpościeli z flanelipościeli z jerseyu lub pościeli z kory nie jest to konieczne. Pod warunkiem oczywiście, że prawidłowo je wypraliśmy, rozwiesiliśmy i wysuszyliśmy. Warto upewnić się, że wkładamy pościel w pełni suchą do czystej szafki lub pudełka. Inaczej wilgoć może sprawić, że pojawi się pleśń i grzyby. Pościele wykonane z innego materiału, takiego jak bawełna lub poliester warto, a nawet trzeba prasować.

Po co prasować pościel bawełnianą i syntetyczną?

Po pierwsze warto prasować pościel dla własnego zdrowia. Ciężko jest zapobiec osadzaniu się kurzu na materiale. Do tego dołączamy brud, szczególnie gdy siadamy na łóżku w ubraniach z całego dnia. Podczas naszego snu złuszcza się naskórek, który pozostaje w tkaninie. Często w nocy się pocimy, zwłaszcza w gorące i letnie dni. Zapach potu, jak i sama wydzielina pozostawia swój ślad, przez co możemy czasami zobaczyć żółte plamy na pościeli. Sytuacja pogarsza się, gdy jemy w łóżku. Chyba każdy z nas doświadczył przed snem uczucia okruszków wprowadzających w dyskomfort. Niekorzystnie na higienę snu wpływa także leżenie w makijażu lub będąc wybalsamowanym, ponieważ materiał wchłania wszelkie kosmetyki. To wszystko nie jest obojętne dla naszego zdrowia. Może spowodować m.in. problemy skórne takie jak trądzik lub wywołać reakcje alergiczne. Prasowanie pościeli pozwala usunąć nagromadzone bakterie, roztocza i wszelkie zapachy. Warto powtarzać tę czynność raz na 1-2 tygodnie. 

 

Po drugie prasowanie pościeli powinniśmy wykonać z powodów wizualnych. Uprasowana pościel prezentuje się świeżo i elegancko. Z pewnością po kilku nocach materiał lekko się pomnie, jednak jej wygląd wciąż pozostanie znacznie bardziej schludny. 

#1 Przed prasowaniem pościeli

Pierwszą zasadą, do jakiej należy się zastosować, chcąc mieć czystą pościel, jest jej prawidłowe wypranie. Odpowiednio wykonane pielęgnuje materiał, dzięki czemu może on służyć nam kilka lat. Należy stosować się do instrukcji, znajdujących się na metce, ponieważ pościel bawełniana, czy pościel poliestrowa wymagają m.in. innej temperatury prania. Mniej wygniecie się pościel, którą poddamy w pralce niskim obrotom oraz nie zapełnimy bębna w całości.

#2 Prasowanie pościeli na lewej stronie

Ważne jest, aby pościel bawełnianą, pościel bambusową, syntetyczną i każdą inną, prasować na lewej stronie. Jeśli przez przypadek przypalimy kawałek materiału, nie będzie to tak widoczne po założeniu poszewki na kołdrę. Prasowanie pościeli w ten sposób chroni przed pozostawianiem nieestetycznego połysku. Można go również usunąć poprzez spryskanie wodą świecącego miejsca. Następnie wystarczy przyłożyć na odległość 3 cm żelazko i puścić parę. Podobnie możemy się pozbyć trudnych zagnieceń, następnie przyciskając urządzenie i rozprasowując materiał. Prasujemy go na płasko

#3 Odpowiednia temperatura żelazka

Jest to pewnego rodzaju sedno bezpiecznego prasowania pościeli. Mając tradycyjne żelazko, ustawiamy następujące temperatury: 

  • Pościel bawełniana - 150-180 stopni, 
  • Pościel jersey - 140 stopni,
  • Pościel bambusowa - 90 stopni,
  • Pościel poliestrowa - 90 stopni, 
  • Pościel jedwabna - 90 stopni. 

#4 Prawidłowe przechowywanie pościeli

Po wyprasowaniu pozostaje nam zadbać o prawidłowe przechowywanie pościeli. Najpierw należy złożyć poszewkę ulubionym sposobem lub bezpośrednio nałożyć ją na kołdrę. W naszym domu powinno znajdować się miejsce, które będzie przeznaczone jedynie na wypraną i wyprasowaną pościel bawełnianą i inną. Wilgotność powietrza powinna być niska, a miejsce suche. Dobrze sprawdzą się tutaj półki w szafkach, szuflady, kosze lub specjalne pojemniki.

Zapoznaj się z naszymi innymi poradnikami:

Zostaw odpowiedź

*
*Nie opublikowano
*
*

Kliknij i oceń artykuł

Ocena: 3.17 / 5 (12 ocen)