- -10%
Co to jest nylon?
Nylon, nazywany również poliamidem to materiał o szerokim zastosowaniu, m.in. w przemyśle tekstylnym. Mimo że jest tkaniną sztuczną, ma właściwości podobne do jedwabiu. To z niego produkowane są, np. rajstopy i pończochy. Oto najważniejsze informacje na temat nylonu, jego produkcji, pochodzenia, właściwości czy możliwych zastosowań.
Dowiedz się z artykułu:
- Nylon - co to jest?
- Z czego robi się nylon?
- Skąd pochodzi tkanina nylon?
- Jak wygląda materiał nylon?
- Nylon - co to za materiał? Charakterystyka
- Właściwości nylonu
- Jakie jest zastosowanie nylonu?
Nylon - co to jest?
Poliamid (nylon) jest materiałem produkowanym sztucznie, w laboratorium. Ta syntetyczna tkanina porównywana jest do jedwabiu, ale z przewagą dla nylonu, który jest tańszy w produkcji i bardziej trwały.
Z czego robi się nylon?
Nylon powstaje z syntetycznych polimerów, które zawierają grupę amidową. Powstające w ten sposób włókna syntetyczne mają bardzo dużą wytrzymałość na rozciąganie oraz dają się łatwo barwić. Przy oznaczeniu nylonu możemy znaleźć numery, np. nylon-66, które oznaczają liczbę atomów węgla w monomerach.
Skąd pochodzi tkanina nylon?
Nylon powstał 28 lutego 1935 roku, jako produkt stworzony przez Wallace'a Carothersa w firmie E.I. du Pont de Nemours and Company w Wilmington w Stanach Zjednoczonych. Na rynek został wprowadzony trzy lata później. Pierwszymi produktami nylonowymi były szczoteczka do zębów z włosiem nylonowym oraz nylonowe pończochy (powstałe w 1940 roku). Dziś włókna nylonowe stosuje się w produkcji tkanin, nylon stosuje się również jako tworzywo sztuczne w przemyśle.
Jak wygląda materiał nylon?
Nylon może przybierać różne formy. Przykładem niech będzie cienka tkanina stosowana w produkcji rajstop czy pończoch - jest wtedy gładka, wyjątkowo elastyczna i trwała. Z materiału nylonowego szyje się również grubszą odzież sportową czy kurtki. Używa się do tego jednak innej odmiany nylonu, tkaniny znacznie grubszej, mniej błyszczącej, ale równie trwałej.
Nylon - co to za materiał? Charakterystyka
Nylon to materiał wyróżniający się elastycznością, który choć sztuczny, różni się od podobnie wytwarzanych, np. poliestru. Przede wszystkim wyższa jest jego oddychalność, co sprawia, że tak chętnie wykorzystywany jest w produkcji odzieży. Pod kątem chłonności jest jednak znacznie słabszy niż np. bawełna - wilgoć pozostaje przy ciele lub na powierzchni ubrania.
Szukasz naturalnych, miękkich i łatwych w pielęgnacji prześcieradeł?
Poznaj naszą ofertę prześcieradeł!
Właściwości nylonu
Dlaczego nylon jest tak chętnie wykorzystywany przez przemysł i branżę odzieżową? Jego najważniejsze właściwości to:
- duża elastyczność;
- lekka oddychalność;
- jest trwały;
- dobrze trzyma formę, nie odkształca się;
- można go farbować oraz dobrze utrzymuje kolor;
- ma skłonności do mechacenia;
- jest łatwopalny;
- łatwo się elektryzuje;
- jako dodatek zwiększa trwałość tkanin;
- nie gniecie się nadmiernie;
- jest lekki;
- jest nieco sztywny, dlatego łączy się go z innymi włóknami;
- jest bardzo odporny na bakterie i grzyb;
- pod wpływem słońca może blednąć i żółknąć;
- nie jest odporny na wysokie temperatury.
Jakie jest zastosowanie nylonu?
Zaczynając od zastosowań nylonu w przemyśle, możemy powiedzieć, że jest on elementem: włosia w pędzlach, linach, sieciach, spadochronach, szczoteczkach do zębów, strunach do gitar, dywanach, rękawicach, butach, plecakach, piłkach do koszykówki czy pałkach do perkusji. Oprócz tego, jak już wspomnieliśmy, z nylonu produkowane są pończochy i rajstopy, a także bielizna i stroje kąpielowe. Nylon lub stylon znajdziemy także w kurtkach i odzieży sportowej, ze względu na to, że dobrze chroni przed wiatrem i deszczem. Nie możemy również zapominać, że nylon może być włóknem dodawanym do innych, dzięki czemu znajdziemy go również w pościelach, ścierkach, poszewkach na poduszki czy dywanikach łazienkowych.